Meruňkový džem s vanilkou

60 min.
Evropa

Ingredience

Počet porcí:
30

Nutriční hodnoty v jedné porci

Kalorie
81 kcal
Sacharidy
20 g
Vláknina
667 mg
Cukr
19 g
Zobrazit vše

Postup přípravy

 • 1
  Pokyny pro konzervaci. Zavařovací hrnec částečně naplníme horkou vodou. Zavařovací sklenice, které chceme sterilizovat, uchopíme do držáků dnem dolů, dolijeme horkou, ale ne vroucí vodou tak, aby sklenice byly asi 2,5 cm pod hladinou. Hrnec zakryjeme poklicí a přivedeme k varu. Vaříme minimálně deset minut, nebo až půl hodiny, v závislosti na typu hrnce. Pak horké sterilizované sklenice jednu po druhé vyndáme a necháme je okapat. Horkou vodu ponecháme v hrnci pro sterilizaci víček a pro zavaření naplněných sklenic.
 • 2
  Asi pět minut předtím, než začneme sklenice plnit, vložíme víčka do vroucí vody. Naplníme naběračkou sterilizované zavařovací sklenice asi 2,5 cm pod okraj sklenice džemem. Ujistíme se, že se nám uvnitř sklenic nevytvořily žádné vzduchové bubliny. Otřeme okraje sklenic, nasadíme a utáhneme víčko.naskládáme sklenice do zavařovacího hrnce a dolijeme tolik vody, aby se sklenice nacházely zhruba 5-7 cm pod hladinou.
 • 3
  Uvedeme do varu, snížíme teplotu tak, aby se voda jen mírně vařila. vaříme 40 minut a kontrolujeme, aby byly sklenice stále pod vodou. Vypneme sporák, asi pět minut počkáme, vyndáme sklenice a dnem vzhůru je necháme zchladnout. Překontrolujeme, jestli všechna víčka dobře drží, pokud ne, vložíme sklenici do lednice a džem do deseti dnů spotřebujeme. Sklenice se správně držícími víčky označíme štítkem s datem zavařování a uložíme na suchém a chladném místě. Při pokojové teplotě vydrží neotevřená sklenice až rok. Po otevření uchováváme džem v lednici a obsah během deseti dnů spotřebujeme.
 • 4
  Příprava džemu - s množstvím surovin na tři 300 g sklenice.
 • 5
  Omyjeme a vypeckujeme kilogram meruněk. V kovové, nebo skleněné míse smícháme meruňky a půl kilogramu cukru. Mísu zakryjeme a necháme alespoň 3 hodiny odležet. meruňky pak přesypeme do velkého hrnce a za neustálého míchání je zvolna vaříme. přidáme tobolku vanilky, kterou jsme podélně rozřízli a odstranili semínka. Za stálého míchání vaříme dalších 15 minut. Odlijeme lžičku džemu na talířek a zkontrolujeme jeho konzistenci. Nesmí být řídký, ale hustý a lepkavý.

Komentáře

Pro možnost přidání komentáře je třeba být přihlášen.