Cupcake

Cupcakes jsou vlastně různě zdobené muffiny. Zde najdete nejlepší recepty na cupcake a mnoho inspirace na jejich konečnou úpravu. Je zde jak základní recept, tak třeba i cupcake s banány, arašídami nebo čokoládou. Na pečení jsou ideální speciální formy na muffiny, a pro servírování a konzumaci košíčky na muffiny.

Malé letní dortíky s jahodovou omáčkou

Troubu předehřejeme na 180°C a připravíme si formu na 24ks mufin, do kterých vložíme papírové košíčky. Omyjeme jahody, odstraníme zelené okvětí a jahody pokrájíme na kousky. Těsto: do mísy prosijeme 200g hladké mouky a 50g polohrubé mouky s kypřícím práškem a přimícháme 150g pokrájených jahod. Vše promícháme a prošleháme ručním el. šlehačem. Do druhé mísy dáme 1 čerstvé vejce, 110g cukru, 140g smetany, 120g podmáslí a 80g oleje. Směs šleháme ručním elektrickým šlehačem do doby, až se všechny suroviny spojí. Postupně tuto směs zašleháme do těsta s jahodami. Připravíme si sýrový krém: v další misce dobře vymícháme 100g Lučiny 1 lžicí smetany 2 lžícemi cukru. Těstem naplníme košíčky pouze do poloviny, na ně rozdělíme 50g pokrájených jahod a sýrový krém. Košíčky pak zakryjeme zbylým těstem. Formu s naplněnými košíčky vložíme do středu předehřáté trouby, pečeme je přibližně 20-25 minut dozlatova. Dobře upečené těsto je na dotek pružné. Upečené košíčky necháme vychladnout. Připravíme si omáčku: 200g omytých jahod pokrájíme do misky. Rozmačkáme je vidličkou a dáme je do kastrólku. Přidáme k nim cukr a pomalu směs přivedeme k varu. Vaříme je při mírné teplotě pouze 5-8 minut do doby, jakmile se rozvaří a cukr se rozpustí. V hrnečku si rozmícháme ve 2 lžicích vody 2 lžičky Maizeny. Jakmile začnou jahody probublávat, přimícháme 1 lžíci citrónové šťávy a Maizenu. Po 30 sekundách jahodovou omáčku dstavíme z plotny a necháme zchladnout. Smetanu v misce vyšleháme na tuhou šlehačku. Vychladlé upečené košíčky polejeme jahodovou omáčkou, ozdobíme je šlehačkou, lístkami meduňky a servírujeme.
Zobrazit recept

Citrónové cupcakes s medovo-koňakovým krémem

Troubu předehřejeme na 170°C a připravíme si formu na 12ks mufin, do kterých vložíme papírové košíčky. Chemicky neošetřené citróny omyjeme, nastrouháme z nich kůru a vymačkáme šťávu. Kousek zázvoru oloupeme. Těsto: do mísy prosijeme hladkou mouku s kypřícím práškem, jedlou sodou, skořicí, mletým zázvorem a přimícháme cukr. Přidáme na kousky pokrájené změklé máslo a čerstvá vejce. Směs šleháme ručním elektrickým šlehačem do doby, až se všechny suroviny spojí. Z jednoho vanilkového lusku vyškrábneme do hrnečku všechna zrníčka a promícháme je s 3 lžícemi mléka. Za stálého šlehání přidáme citrónovou šťávu a kůru, vanilku s mlékem a šleháme dalších 60 sekund do doby, až se vše spojí. Vyšlehané těsto by mělo být hladké a nadýchané. Těstem naplníme košíčky do 2/3. Formu s naplněnými košíčky vložíme do středu předehřáté trouby, pečeme je přibližně 20 minut dozlatova. Dobře upečené těsto je na dotek pružné. Upečené košíčky necháme vychladnout. Připravíme si medový krém: moučkový cukr prosijeme do mísy. V druhé míse si ručním šlehačem vyšleháme pokrájené změklé máslo do světlé pěny. Za stálého šlehání 3-5 minut, budeme postupně přidávat po lžicích moučkový cukr, vanilkový extrakt, med, citrónovou šťávu a koňak. Směs šleháme do doby, až bude krém hodně nadýchaný. Šleháme do doby, až bude krém hodně nadýchaný. Potom ho dáme do cukrářského sáčku s ozdobnou hubočkou a naneseme ho na vychladlé těsto v košíčkách a do krému si uděláme malou jamku. Připravíme si koňakový sirup: do kastrólku dáme krupicový cukr, med, koňak, citrónovou kůru a kousek zázvoru. Vše promícháme a při střední teplotě necháme cukr rozpustit. Sirup vaříme asi 5 minut, musí získat pouze průhlednou konzistenci. Pak vyjmeme kousek zázvoru. Sirupem pokapeme připravené cucakes tak, aby sirup zůstal v utvořené jamce krému a hned servírujeme.
Zobrazit recept

Malé pomerančové dortíky s pomerančovou polevou

Troubu si předehřejeme na 170°C a připravíme si formu na 24ks mufin, do kterých vložíme papírové košíčky. Čerstvá vejce rozklepneme a pečlivě oddělíme žloutky a bílky zvlášť. Z omytých 2 kusů pomerančů vymačkáme šťávu. Těsto: do mísy prosijeme hladkou a polohrubou mouku v poměru 1:1. Přidáme kypřící prášek, jedlou sodou, strouhaný kokos a přimícháme cukr. Sypkou směs dobře promícháme. Přidáme na kousky pokrájené změklé máslo a žloutky. Směs šleháme ručním elektrickým šlehačem do doby, až se všechny suroviny spojí. Šleháme přibližně 1 minutu. Do druhé mísy dáme pomerančovou šťávu z jednoho pomeranče, pomerančový likér, zakysanou smetanu, z jednoho vanilkového lusku vyškrábneme všechna zrníčka a vše rozšleháme. Postupně, za stálého šlehání přidáme pomerančovou směs do těsta s máslem a šleháme dalších 30-60 sekund do doby, až se nám vše spojí. Bílky vyšleháme zvlášť na tuhý sníh, ten nakonec zapracujeme do těsta. Vyšlehané těsto by mělo být hladké a nadýchané. Těstem naplníme košíčky tak, že těsto nabereme polévkovou lžicí a malou lžičkou ho ze lžíce seškrábneme do košíčku. Tak naplníme všechny košíčky do 2/3. Formu s naplněnými košíčky vložíme do středu předehřáté trouby, pečeme je přibližně 20 minut dozlatova. Dobře upečené těsto je na dotek pružné. Upečené malé dortíky necháme vychladnout. Než nám dortíky vychladnou, připravíme si pomerančovou polevu: v míse si vyšleháme dohladka prosátý moučkový cukr s pomerančovou šťávou (vymačkanou z jednoho velkého pomeranče), pomerančovým likérem a oranžovou potravinářskou barvou. Vyšlahanou hladkou polevu si dáme do cukrářského sáčku s ozdobnou trubičkou. Vychladlé košíčky s dortíky dáme na mísu, ozdobíme polevou, cukrářskými perličkami a po zatuhnutí polevy je servírujeme. Dobrou chuť.
Zobrazit recept

Popcornový cupcakes se slaným karamelem

Troubu předehřejeme na 170°C a připravíme si formu na 24ks mufin, do kterých vložíme papírové košíčky. Z omytého a osušeného citrónu nastrouháme jemně kůru a vymačkáme do skleničky šťávu. Připravíme si slaný karamel: do většího rendlíku (nebo pánve) nalijeme 245ml hodně tučné smetany (33-50%), zamícháme do ní seškrábnutá zrníčka z jednoho vanilkového lusku. Při mírné teplotě smetanu ohřejeme. Do druhého rendlíku (nebo hlubší pánve) nasypeme 220g krupicového cukru, přimícháme 7 lžic vody a zprudka přivedeme cukr k varu. Necháme ho probulávat 5-8 minut, do doby, až karamel získá krásnou jantarovou barvu. Při tomto vaření dáváme pozor. Karamel s jantarovou barvou odstavíme z plotny a postupně do něj budeme přilévat teplou smetanu. Zase si musíme dát pozor, směs je velmi horká a může prskat. Stále mícháme do doby, až se karamel úplně rozpustí. Pokud by se nám v karamelu utvořili hrudky, vrátíme karamel se smetanou na plotnu, zahříváme ho a stále mícháme, až bude krásně hladký. Jakmile karamel začne chladnout, nasypeme do něj 1 kopcovitou lžičku mořské soli a promícháme. Připravíme si těsto: do mísy prosijeme hladkou mouku s kypřícím práškem, jedlou sodou a přimícháme cukr krupici a třtinový cukr. Přidáme na kousky pokrájené změklé máslo, citrónovou kůru a čerstvá vejce. Směs šleháme ručním elektrickým šlehačem do doby, až se všechny suroviny spojí. Z jednoho vanilkového lusku vyškrábneme do hrnečku všechna zrníčka a promícháme je s 3 lžícemi mléka. Za stálého šlehání přidáme vanilku s mlékem, 1/5 slaného karamelu a šleháme dalších 30-60 sekund do doby, až se nám vše spojí. Vyšlehané těsto by mělo být hladké a nadýchané. Těstem naplníme košíčky tak, že těsto nabereme polévkovou lžicí a malou lžičkou ho ze lžíce seškrábneme do košíčku. Tak naplníme všechny košíčky do 2/3. Formu s naplněnými košíčky vložíme do středu předehřáté trouby, pečeme je přibližně 20 minut dozlatova. Dobře upečené těsto je na dotek pružné. Upečené košíčky necháme vychladnout. Připravíme si máslový krém: do jedné mísy prosijeme moučkový cukr. Do druhé mísy dáme změklé pokrájené máslo. Ručním elektrickým šlehačem směs šleháme asi 1-2 minuty a postupně, po lžicích, přidáme slaný karamel a šleháme do doby, až se vše krásně spojí. Pak v několika dávkách budeme přidávat moučkový cukr, ten se totiž v menších dávkách lépe zašlehá do krému. Postupně, v několika dávkách přidáme 1/2 zbylého slaného karamelu. Krém by měl být hladký a nadýchaný. Vložíme ho do cukrářského pytlíku s ozdobnou hubičkou. Popcorn si připravíme v mikrovlnce podle návodu. Když je hotový, promícháme ho s 1 lžicí másla a 1 špetkou soli. Košíšky ozdobíme krémem, posypeme ho popcornem, poté vše pokapeme zbylým slaným karamelem. Košíčky poklademe na tác a můžeme podávat. Dobrou chuť.
Zobrazit recept

Ohnivé cupcakes se sýrovým krémem

Troubu si předehřejeme na 170°C a připravíme si formu na 24ks mufin, do kterých vložíme papírové košíčky. Můžeme použít 2 formy pro 12kusů mufin. Připravíme si těsto: do mísy prosijeme hladkou mouku a přimícháme do ní kakao, všechna vyškrabaná zrníčka z jednoho vanilkového lusku, cukr, na kousky pokrájené změklé máslo a čerstvá vejce. Směs šleháme ručním elektrickým šlehačem do doby, až se všechny suroviny spojí, přibližně 1-2 minuty. Za stálého šlehání přidáme ještě 3-4 lžíce podmáslí, do kterého jsme si zamíchali červené cukrářské barvivo. Vše šleháme dalších 30-60 sekund do doby, až se nám suroviny spojí. Vyšlehané těsto by mělo být hladké a nadýchané. Do sklenice si dáme 1.5 lžičky jablečného octa, přidáme do něj necelou lžičku jedlé sody, zamícháme a jakmile soda z octem začne reagovat vmícháme ji zlehka do těsta a zlehka prošleháme. Těstem naplníme košíčky tak, že těsto nabereme polévkovou lžicí a malou lžičkou ho ze lžíce seškrábneme do košíčku. Tak naplníme všechny košíčky do 2/3. Formu s naplněnými košíčky vložíme do středu předehřáté trouby, pečeme je přibližně 20 minut dozlatova. Dobře upečené těsto je na dotek pružné. Upečené košíčky necháme vychladnout. Z formy je opatrně po několika minutách odložíme na drátěnou podložku nebo na vál a necháme je úplně vychladnout. Připravíme si krém z čerstvého krémového sýru: do jedné mísy prosijeme moučkový cukr, do druhé mísy dáme změklé pokrájené máslo, z vanilkového lusku vyškrabaná semínka, čerstvý krémový sýr, špetku soli, špetku zázvoru a ručním elektrickým šlehačem směs šleháme asi 1-2 minuty do doby, až se vše krásně spojí. Pak postupně, v několika dávkách, budeme přidávat moučkový cukr. (Cukr se totiž v menších dávkách lépe zašlehá do krému.) Krém by měl být hladký a nadýchaný. Vložíme ho do cukrářského pytlíku s ozdobnou hubičkou. Vychladlé košíčky ozdobíme krémem, ozdobíme je višněmi, poklademe na tác a můžeme podávat. Dobrou chuť. Pozn.: krém z čerstvého sýra je nejchutnější hned čerstvý, doporučujeme ho připravit těsně před servírováním košíčků.
Zobrazit recept

Banánové cupcakes s arašídovým máslem

Troubu předehřejeme na 180 stupňů s mřížkou uprostřed. Změklé máslo v míse vyšleháme do pěny (šleháme asi 3 minuty na vysoké otáčky), přisypeme cukr a znovu šleháme další 2-3 minuty do světlé pěny. Stěrkou setřeme z okrajů mísy máslo, abychom měli celou směs kompaktní. Po jednom přidáme vejce, vanilkový extrakt a oloupané, rozmačkané banány. Musí být opravdu zralé, klidně i s hnědou slupkou. Odvážíme mouku a smícháme ji s jedlou sodou. Odměříme mléko a do těsta při nízkých otáčkách postupně přidáme polovinu mouky, mléko a další polovinu mouky. Šleháme jen do doby, než se vše dobře smísí dohromady. Připravíme 12 košíčků na muffiny a rovnoměrně do nich rozdělíme těsto. Pečeme cca 20 minut, ale průběžně cupcakes sledujeme. Jakmile vidíme, že se dostatečně zvedly a těsto na povrchu vypadá pevně, zkusíme zapíchnout špejli. Pokud bude špejle čistá, jsou upečené. Příprava krému: V míse prošleháme všechny ingredience na krém, cukr přidáváme až na konec, ochutnáme a dosladíme podle chuti. Recept lze obměnit - můžeme použít na celý krém jen philadelphii, nebo jen tvaroh, popřípadě mascarpone, podle toho, co máme nejradši. Množství cukru a arašídového másla můžeme také upravit podle chuti. Cupcakes zdobíme až po úplném vychladnutí. Pokud použijeme hrubé arašídové máslo, zvolíme zdobičku s širší trubičkou.
Zobrazit recept

Cupcakes s banánem, krémem a citrónovo-kakaovou polevou

Troubu předehřejeme na 170°C a připravíme si formu na 12ks mufin, do kterých vložíme papírové košíčky. Těsto: do mísy prosijeme hladkou mouku s kypřícím práškem, jedlou sodou a přimícháme cukr. Přidáme na kousky pokrájené změklé máslo a čerstvá vejce. Směs šleháme ručním elektrickým šlehačem do doby, až se všechny suroviny spojí. Z jednoho vanilkového lusku vyškrábneme do hrnečku všechna zrníčka a promícháme je s 3 lžícemi mléka. Za stálého šlehání přidáme pokrájený menší banán, vanilku s mlékem a šleháme dalších 60 sekund do doby, až se vše spojí. Vyšlehané těsto by mělo být hladké a nadýchané. Těstem naplníme košíčky do 2/3. Formu s naplněnými košíčky vložíme do středu předehřáté trouby, pečeme je přibližně 20 minut dozlatova. Dobře upečené těsto je na dotek pružné. Upečené košíčky necháme vychladnout. Připravíme si vanilkový krém: moučkový cukr prosijeme do čisté mísy. Ve skleničce si rozmícháme mléko s vanilkovým extraktem. V druhé míse ručním šlehačem vyšleháme pokrájené změklé máslo do světlé pěny. Za stálého šlehání 3-5 minut, budeme postupně přidávat po lžicích moučkový cukr a po lžicích mléko s vanilkovým extraktem. Šleháme do doby, až bude krém hodně nadýchaný. Potom ho dáme do cukrářského sáčku a naneseme na vychladlé těsto v košíčkách. Připravíme si citrónovou polevu: v misce vyšleháme 200g prosátého moučkového cukru se 4 lžícemi citrónové šťávy. Z této polevy do druhé misky odebereme 2 lžíce, přidáme 1 lžíci kakaa a dobře polevu vymícháme do hladka. Světou polevou ozdobíme máslový krém. Kakaovou polevu si dáme do mikrotenového sáčku. Na sáčku ustřihneme malý růžek a na světlou polevu malujeme tmavé kroužky, pak pomocí párátka utvoříme pavoučí síť. Cupcakes servírujeme až po zaschnutí polevy.
Zobrazit recept

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.