Palačinky

Palačinky jsou pro mnohé tím vůbec nejoblíbenějším jídlem. Zamilovali si je lidé po celém světě a každá země má nějakou obdobu tohoto pokrmu. U nás to jsou palačinky na sladko či na slano, ve Francii crepes často zalité pomerančovým likérem, v Americe zase silné palačinky polité javorovým sirupem (u nás jim říkáme lívance), ve východní Evropě to jsou bliny. Není tak divu, že se dokonce slaví mezinárodní den palačinek.

Ten připadá na úterý před Popeleční středou. Neví se přesně, kdy tento svátek vznikl. Možná to bylo ještě před vznikem křesťanství, kdy si pohané pochutnávali na kulatých zlatavých plackách, které symbolizovaly slunce a měly pomoci přivolat jaro. Každopádně v současnosti se palačinky v tento den jí, protože je to poslední den před začátkem půstu, tedy poslední den, kdy si podle křesťanské tradice můžeme vychutnat něco tučného a slaďoučkého.

Palačinky jsou ale tak výborný a variabilní dezert/ hlavní chod, že i když nedržíte půst nebo se neoddáváte pohanským oslavám, můžete mezinárodní den palačinek slavit také a to klidně 365 dní v roce.

Tradiční těsto na palačinky, tedy jeho česká varianta, se skládá ze tří hlavních složek: vajec, kravského mléka a mouky. Každý má ten svůj recept na palačinky, na který nedá dopustit, pokud ale chcete zkusit něco nového, nebo ten svůj oblíbený recept teprve hledáte, jste na správném místě.

Najdete tu jednoduchý recept na palačinky pro kuchaře začátečníky, tipy na palačinkové náplně, i recepty na zapečené palačinky. Abyste vždy usmažili dokonalé palačinky, dodržujte daný poměr mléko-mouka-vejce a po smíchání nechte těsto chvíli odležet. Palačinky smažte na rozpálené pánvi. Jakmile se palačinka bude dát na pánvi posouvat je čas ji otočit (u silnějších palačinek čekejte, až se objeví bublinky a pak obraťte).

Do palačinkového těsta se může a nemusí přidávat malé množství cukru. Pokud si připravíte základní těsto na palačinky, můžete osmažené palačinky připravit na slano i na sladko. Výborné jsou pomazané domácí marmeládou nebo džemem, s čerstvým ovocem, moučkovým cukrem a kakaem, nebo s kopečkem zmrzliny. Palačinky můžete po naplnění přeložit na čtvrtiny nebo zarolovat.

Ještě než se pustíte do přípravy palačinek, pořiďte si kvalitní pánev na palačinky. Pánev by měla být nepřilnavá, abyste nemuseli při smažení používat příliš tuku, ideálně s teflonovým povrchem. Do pánve se vyplatí investovat, kvalitní teflonová pánev Vám vydrží roky a jen na ní usmažíte perfektní, zlatavé palačinky.

Jako dezert, nedělní snídaně, na oběd či na večeři – palačinky prostě můžete jíst pořád. Teď už si jen vybrat ten správný recept! Pozor, máme tu i několik receptů na palačinky pro dietáře. Palačinky jsou zkrátka pro každého.

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.