Kuskus

Kuskus je spařená a do Malých kuliček tvarovaná krupice z pšenice, ječmene nebo prosa. Vzhledem, chutí i možnostmi použití je velmi podobný bulguru, zásadní rozdíl je v tom, že se jedná o krupky a ne krupici.

Při výrobě tradičním způsobem se krupice nejdříve rozprostře, v některých případech se popráší moukou a postříká slanou vodou tak, aby povrch byl jen mírně vlhký a utvořily se hrudky. Ty se pak ručně mezi dlaněmi rozdrolí na v průměru přibližně milimetrové kuličky, schnoucí krupice se postupem času spojí a vytvoří charakteristická zrníčka. V závěru se kuskus suší na přímém slunci a pak díky tomu vydrží i velmi dlouhé uskladnění. V Tunisku se barví pomocí dýně na oranžovo, v Alžírsku šafránem na žluto. V současnosti se kuskus vyrábí i průmyslově jako sušený instanční, který nabobtná v horké vodě, které musí být stejné množství.

Při přípravě se kuskus nevaří, ale pouze zalévá osolenou vařící vodou, vývarem, omáčkami a dalšími tekutinami podle různých receptů. Je vhodný jako příloha k slaným jídlům, může se ale konzumovat různě ochucený i samostatně smíchaný například s masem, zeleninou nebo kořením.

Tradiční příprava kuskusu probíhá v tzv. Couscousière Ze spodního hrnce, v kterém se vaří nebo dusí zelenina, maso a ostatní ingredience stoupá pára do horního hrnce, v kterém je kuskus. Ten se v průběhu přípravy několikrát sundá z tepelného zdroje, nechá nakypět a pak opět vrátí zpět na spodní část. Na závěr se kuskussmíchá s máslem nebo olivovým olejem.

Kuskus je hlavní ingrediencí mnoha jídel se zeleninou, vynikající jsou například rajčata, mrkev, dýně, cuketa nebo i zelí. Používají se i různé druhy masa, nejčastěji drůbeží, hovězí, jehněčí a také ryby. Typickým kořením pro kuskus je ras el-Hanout, pro ostřejší jídla se používá harissa nebo i chilli. Studený kuskus se servíruje například jako salát s mořskými plody nebo se používá na přípravu tradičního taboulé. Konzumuje se i na sladko s mlékem, medem, rozinkami nebo mandlemi. V arabské, izraelské, tuniské a marocké kuchyni se kuskus servíruje s masovo zeleninovou směsí

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.