Kuchařův rádce

Citrusy Mrkev
 

Nabízíme vám nejrůznější rady, tipy a triky, kterými si usnadníte vaření. Jsou od předních kuchařů minulosti i současnosti, ale také od laiků. Všechny byly vyzkoušeny v praxi a fungují! Ušetříte s nimi nejen čas, ale v mnoha případech i finance, a váš pobyt v kuchyni se stane víc zábavou, než nutností.

Čerstvý svazek pažitky důkladně opláchneme pod tekoucí vodou, necháme okapat, poté pažitku obalíme do alobalu a vložíme do lednice. Takto skladovaná pažitka zůstane čerstvá několikanásobně déle.
Petrželku nasekáme a napěchujeme do tvořítka na led, zalijeme trochou vody a necháme v mrazničce. Vzniklé ledové kostky petrželky nám vydrží několik týdnů. Stačí vždy odebrat požadované množství a nechat při pokojové teplotě rozmrznout.
Aby maso vydrželo čerstvé i pokud jej nemůžete mít v lednici, vložte maso do octové vody a pevně uzavřete do plastové krabičky či sáčku.
Chléb vám v chlebníku vydrží déle čerstvý, když do něj přidáte rozkrojené jablko.
Bojíte se, že vám cibule začne klíčit? Při skladování vložte do boxu, kde ji uchováváte, kus tvrdého chleba nebo housku.
Aby cibule neplesnivěla a zůstala jí pořád skvělá chuť. Stačí, když ji před tím, než ji vložíte do lednice, pomažete máslem nebo olejem a dáte do alobalu.
V případě, že vám zbydou bílky, vlijte je do potravinového sáčku a uschovejte do mrazáku. Postačí je rozmrazit a našlehat.
Jestliže nespotřebujeme veškeré feferonky, můžeme je vyskládat do zavařovacích sklenic, které zalijeme octem a důkladně uzavřeme. Takto feferonky uložíme do chladničky, kde vydrží několik týdnů.
Zralé ovoce uskladňujte v lednici, předejdete tak nepříjemným náletům kvasných mušek.
Med skladujte v suchých, tmavých a chladných prostorách. Dbejte také na to, aby byl pevně uzavřen, sklenice tak nebude přejímat pachy.
Pokud připravujete hořčičné marinády či nakládáte maso s hořčicí, neukládejte je do kovových misek. Hořčice s kovem má tendenci oxidovat.
Bambusové výhonky uchovávejte v lednici v misce s vodou.
Stalo se vám již někdy, že šumivé víno ztratilo svoji typickou chuť kvůli skladování? Přidejte do něj pár hrozinek.
Skvělým pomocníkem v kuchyni vám mohou být plastové obaly. Takové můžete mít od kinder vajíček nebo z automatů na hračky. Do plastového obalu vložte petrželku nebo libeček a dejte do mrazáku. Polévka bude mít zajisté lepší chuť.
Chcete předejít přítomnosti červíků v mouce? Přidejte do sáčku nebo nádoby kousky česneku.
Nebojte se použít a zabalit drůbež, pečivo a jiné kuchařské věci do alobalu, vydrží tak v mrazáku i několik týdnů.
Rajčata na světle nedozrají, jen změknou. Aby rajčata dozrála, vložíme je do bedýnky a odneseme na tmavé místo bez oken. K rychlení dozrání pomůže jablko přiložené k rajčatům.
Ořechy spolehlivě uschováte v mrazáku. Nemusíte se obávat bakterií nebo přítomnosti hmyzu a jiných škůdců.
Pomozte si v uchování některých druhů jídel uzavíracími miskami. Používejte ty, které mohou zároveň odebrat vzduch. Jídlo déle vydrží.
Česnek se nejlépe skladuje zavěšený. Při zavěšení si můžeme pomoci punčochou, každou paličku česneku zauzlujeme a punčochu zavěsíme.
Cibule se nejlépe skladuje zavěšená. Při zavěšení si můžeme pomoci punčochou, každou paličku cibule zauzlujeme a punčochu zavěsíme.
Čerstvou drůbež můžete mít maximálně 5 až 6 dní v lednici. V mrazáku až 8 měsíců.
Máte mnoho oloupaných ořechů a bojíte se je skladovat ve spíži. Zamrazte je!
Okurky a květák neskladujeme společně s rajčaty. Plyn, který rajčata vylučují, kazí ostatní druhy zeleniny.
Nezapomeňte vína uchovávat naležato. Zátka se tak musí namočit.
Aby sůl ve slánce nezvlhla a netvořila hrudky, přidáme k ní pár zrnek syrové rýže. Rýže pohltí všechnu vlhkost a sůl zůstane sypká.
Usušte houby třeba i v troubě. Nezapomeňte však nejprve odkrojit nožičky a potom začít sušit. Bude to tak mnohem rychlejší a efektivnější.
Brambory nezezelenají, když je budete přikrývat tak, aby se k nim nedostalo světlo.
Vajíčka vydrží čerstvá i bez chladničky, stačí každé vajíčko důkladně potřít vepřovým sádlem a uložit do kamenné nádoby.