Dýně, pouze podzimní dekorace?

Americký svátek „Den díkuvzdání“ viděl v televizi jistě každý z nás. Bohaté hody, nekonečné stolování a vykrájená dýně ověnčená řadou svíček. Je sice pravda, že obdobným způsobem tuto surovinu zpracovává pouze minimum z nás, přesto se stala plodina velice zajímavým zpestřením českého vaření a různých experimentálních dobrot.

Plodina je zajímavá již svým vnějším vzezřením a velikostí, která může dosahovat poměrně výrazných průměrů. Už samotná stavba a tvrdost vnější slupky může hrát dosti zásadní roli při nákupu. Během něho nesmíte zapomínat ani odpovídající délku stopky, která má na případnou dlouhověkost a skladovatelnost také veliký vliv. Pakliže si tuto delikatesu donesete domů, máte před sebou hned několik možností jejího zpracování.

Připravme si znamenité pokrmy z dýně

Kvalitní dýně se pyšní již samotnou chutí, která je poměrně neutrální. Možná Vás napadne otázka, z jakého důvodu lze tento fakt brát jako pozitivum? Díky této příchuti totiž můžete s dýní provádět jakákoliv kulinářská dobrodružství. Její využití se proto nespecializuje pouze na sladkou nebo slanou stravu, ale na oboje najednou.

Jak by Vám chutnala dýňová polévka nebo co byste řekli na dýňový koláč? Proč si nedopřát kupříkladu maso s dýňovou omáčkou nebo kombinaci okurkového a dýňového nálevu? Možností a variant v tomto případě opravdu bezpočet a záleží na každém, zda si utvoří prvotřídní marmeládu nebo praktickou zavařeninu.

Dýně plná betakarotenu

Jednou z hlavních složek dýně je přínosný betakaroten, který se při pravidelném užívání stará především o jemnou a hladkou pleť. Ochuzeni však nebudete ani o řadu dalších vitamínů, železa či draslíku. Díky lehkosti této stravy můžete počítat i s příjemným povzbuzením při trávení jakékoliv pochutiny, ve které hraje podstatnou roli právě dýně.

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.