Fair trade aneb Nakupujte férově
Z obalů sušenek, nanuků, kávy a vůbec všech potravin na nás koukají symboly a značky. Málokdy si je prohlížíme, to je ale chyba. Kromě informace o recyklovatelnosti obalu se z těchto malých obrázků dozvíme také, zda je výrobek bezlepkový, veganský, vyrobený ze surovin z českých farem nebo vyprodukovaný férově někde hodně daleko.
Poslední zmíněný symbol označuje fair trade, česky spravedlivý nebo férový obchod. Má podobu panáčka se zdviženou rukou v kruhu na zeleném a modrém pozadí. Nejčastěji se s touto značkou setkáte na obalech čokolád, kávy nebo výrobků, v nichž je čokoláda obsažena. S významem tohoto symbolu se dnes seznámíme.
Odkud je naše jídlo
V obchodech je k dostání řada levného zboží, které se sice nemůže pyšnit špičkovou kvalitou, potěší vás ale svou cenou. Zamysleli jste se však někdy, kdo suroviny na takové potraviny vyprodukoval? Kolik za ně dostal zaplaceno a jestli mu to stačí k uživení rodiny? Běžně se takovými věcmi nezabýváme, koneckonců Afrika, Asie a Latinská Amerika leží dost daleko a tamější lidé jsou nám vzdálení. Ke konci minulého století se ale právě tímto tématem začala zabývat britská charitativní organizace Oxfam a spolu s několika dalšími se pokusila situaci řešit. Výsledkem je fair trade.
Fair trade vs. „nefér“ obchod
Lidé v zemích třetího světa pracují těžce a v nebezpečných podmínkách, nedobrovolně pracují přesčas, do výroby jsou zapojeny i děti. Odměnou za to jim je extrémně nízký plat (farmáři za své výpěstky dostanou mnohdy méně, než do nich sami investovali), žádné sociální a finanční jistoty, nemožnost založit odbory. Takoví zaměstnanci často nejsou schopni uživit své rodiny, jsou zcela závislí na nadnárodních korporacích a neustále doufají, že za svou práci dostanou zaplaceno víc než minule.
Fair trade představuje pravý opak. Jde o hnutí, které dodržuje lidská a pracovní práva, podporuje zemědělce a výrobce, zajišťuje jim důstojný život a snaží se o rozvoj oblastí, z nichž pocházejí.
Principy fair trade
Základním kamenem spravedlivého obchodu je dostatečně vysoká výkupní cena zboží. Ta je nastavena tak, aby pokryla veškeré náklady výrobce a zároveň mu zajistila důstojný život pro celou jeho rodinu. Kromě toho dostávají fair tradová družstva sociální příplatky, které mohou využít k výstavbě infrastruktury, investovat do školství, zdravotnictví nebo výroby, podle toho, co zrovna potřebují. Fair trade nikdy nezaměstnává děti ani k práci nikoho nenutí, vždy nabízí řádnou pracovní smlouvu a bezpečné pracovní podmínky. Zaměstnanci takových družstev mají výdělek jistý (peníze dostávají při odevzdání zboží, nikoliv až v případě jeho prodeje koncovým zákazníkům), a mohou si tak bez obav plánovat svou budoucnost.
Fair trade a ekologie
Rozhodně nelze zaměňovat pojmy fair trade a bio, jak se někdy děje, je ale nutné poznamenat, že i fair trade se snaží o ekologické zemědělství. Zakázány jsou například geneticky modifikované plodiny (GMO), existuje také seznam zakázaných a naopak povolených chemických hnojiv, postřiků a dalších látek. Ty ale zemědělci využívají pouze v případě nouze (napadení plodin škůdci či nemocemi), nikdy pouze preventivně. Tím fair trade chrání přírodu a zasazuje se o udržitelný rozvoj.
Férové potraviny
Všechny produkty, které byly vyrobeny v rámci fair trade, se pyšní symbolem, o němž jsme již hovořili. Nejčastěji se jedná o rýži, cukr, kávu, čaj nebo čokoládu, značku naleznete také na všem, co fair trade čokoládu obsahuje, tj. třeba sušenky, nanuky, zmrzlina, čokoládové nápoje apod. Značku férovosti může nést i tropické ovoce, nejčastěji banány, a také oblečení, do projektu jsou totiž zapojeni i pěstitelé bavlny.
Férová cena?
Asi si říkáte, že produkty s označením fair trade musí být nad rámec vašich finančních možností, vzhledem k tomu, o kolik víc peněz připadne pěstitelům. Ve skutečnosti jsou však tyto výrobky jen o něco málo dražší než ty běžné či se s nimi v ceně dokonce shodují. Je to tím, že u běžných výrobků si většinu peněz nechávají obchodníci a na pracovníky, kteří plodiny vypěstovali, zbývá minimum. Naproti tomu féroví obchodníci kromě vlastního výdělku myslí i na dobro svých zaměstnanců, a proto jim vyhradí větší část svého zisku než jiní.
Označení výrobků
Na závěr tohoto článku se sluší připojit ještě jednu poznámku. Kromě symbolů s panáčkem v modro-zeleném poli, které patří organizace Fairtrade International, existují i další loga označující fair trade výrobky. Jsou to loga jednotlivých fair trade organizací, které jsou členy Světové fairtradové organizace (World Fair Trade Organization). Z nich jmenujme například dovozce Gepa, El Puente, Traidcraft, EZA či IDEAS.