Kupujete nádobí? Máme rady a tipy, podle čeho vybírat?

Asi každý se někdy dostane do situace, kdy si zařizuje novou kuchyň, ať už v novém domě, bytě nebo jen při rekonstrukci současné kuchyně. A i když máte kuchyni pořád stejnou, můžete si do ní koupit nové nádobí.

Na trhu je obrovské množství jednotlivých kusů nádobí i celých sad, které nebývají levnou záležitostí, a proto je třeba vybrat opravdu to, co vám bude nejvíce vyhovovat. Nejdůležitější je asi materiál, který rozhoduje o většině vlastností nádobí. K dostání je nádobí z nerezu, titanu, mědi, litiny či teflonu, nádobí smaltované a keramické. Abyste se mezi všemi těmi hrnci a pánvemi neztratili, vytvořili jsme pro vás přehled a doufáme, že vám při nákupu nového nádobí bude dobrým pomocníkem.

Obrázek

Smaltované nádobí

Ve smaltovaném nádobí už někdy v životě vařil asi každý. Může se zdát, že už je dávno překonané a setkat se s ním můžeme jen u starších hospodyněk, rozhodně tomu tak ale není. V dnešní době je na trhu obrovské množství krásného designového nádobí, které se vyjímá i v moderních kuchyních. Smaltované hrnce jsou populární zejména pro svou odolnost a snadnou údržbu, jsou vhodné i do myčky nádobí. Jediné, na co si musíme dávat pozor, je popraskání a odprýskávání povrchu – poškozené nádobí se již nedoporučuje používat, koupě nového vás ale nezruinuje, nebývá drahé. A rozhodně nemusíte zůstat jen u hrnců, v současnosti se vyrábí smaltované pánve, pekáče, misky, talíře, konvice i třeba cukřenky. Pokud se rozhodnete používat smaltované nádobí, musíte počítat s delší dobou přípravy pokrmů, tepelná vodivost je zde o něco horší než u jiných materiálů.

Nerezové nádobí

Hrnce z nerezu vlastní asi většina z nás, tento materiál je populární zejména pro svou dlouhou životnost. Mimo to nepropouští pachy, je odolný vůči poškozením, navíc pěkně vypadá. K dostání jsou různá designová provedení a také velké sady, obsahující kromě hrnců různých velikostí a k nim odpovídajících poklicí i nerezové pánve. Takové nádobí je vhodné pro všechny tepelné zdroje, vařit v nich tedy můžete na plynovém i elektrickém vařiči i na sklokeramické desce. Většina výrobců sice nedoporučuje mýt nerezové nádobí v myčce, i tak je ale jeho údržba snadná. Je jen třeba dát si pozor na přehřátí materiálu a styk soli s dnem, v obou případech vznikají neodstranitelné estetické vady, které ale nemají žádný vliv na funkčnost.

Obrázek

Teflonové nádobí

Z teflonu se vyrábí hlavně pánve, které jsou v českých domácnostech poměrně oblíbené. Jedná se o hliníkové nádobí potažené vrstvou teflonu, díky těmto dvěma materiálům je lehké a zároveň dobře tepelně vodivé, příprava pokrmů na teflonové pánvi je tedy poměrně rychlá. Teflonová vrstva zajistí nepřilnavost, na druhou stranu se ale snadno poškodí, nejčastěji dochází k poškrábání kovovými nástroji, např. vidličkou, proto doporučujeme používat pomůcky ze dřeva, plastu či silikonu. Pokud se přeci jen stane, že se pánev poškodí a teflon se začne odlupovat, v zájmu vlastního zdraví i zdraví vašich blízkých už ji nepoužívejte a raději investujte do nové. Teflonové pánve jsou cenově dostupné a vhodné i pro zdravější vaření, díky jejich nepřilnavosti si totiž můžeme dovolit smažit na minimu tuku.

Litinové nádobí

Litina je českou klasikou, kterou používaly naše babičky, a ve stejném nádobí můžete vařit i vy, pokud jste ho zdědili, litina je totiž neuvěřitelně trvanlivým materiálem. Je také vysoce odolná, poškodit se může jen prudkým nárazem. Z litiny se vyrábí především pánve, které jsou vhodné na všechny typy varných zdrojů a dokonce i do trouby. Hodí se pro dlouhé tepelné úpravy, dokáží totiž velmi dobře udržet teplo. Nevýhodou může být vyšší cena i fakt, že se litinové nádobí nesmí mýt v myčce. Manipulaci s ním do jisté míry ztěžuje i poměrně velká hmotnost.

Obrázek

Keramické nádobí

Nádobí s keramickou vrstvou není na našem trhu příliš dlouho, již si ale dokázalo získat velkou popularitu. A to především díky vysoké odolnosti a trvanlivosti, nepřilnavosti povrchu, vhodného i pro úpravu bez vody a tuku, a neprostupnosti pachů. Nejčastěji se setkáte s keramickými pánvemi, k mání jsou ale už i keramické hrnce. Veškeré keramické nádobí je vhodné na všechny tepelné zdroje včetně indukce. Velkou výhodou je také příjemný vzhled, keramické nádobí se vyrábí v různobarevných provedeních, skvěle se tedy hodí do každé moderní kuchyně. Bohužel si ale na jeho koupi musíte připravit vyšší sumu, hrnce a pánve s keramickou vrstvou nebývají nejlevnější.

Titanové nádobí

Toto nádobí je pokryté keramickou vrstvu vyztuženou oxidem titaničitým, tím se vytvoří dokonale nepřilnavý povrch. Ten je na rozdíl od teflonu téměř nepoškoditelný, rozhodně ho nepoškrábete kovovou vidličkou. Tímto způsobem se vyrábí hrnce i pánve, vše je velmi masivní, a tedy odolné vůči nárazu i deformaci vlivem vysoké teploty. Teplo je také velmi dobře vedeno a pokrm v titanovém nádobí zůstane dlouho teplý. Kromě toho se takové nádobí snadno udržuje, stačí ho omýt houbičkou pod teplou vodou nebo jen otřít papírovým ubrouskem. V titanovém nádobí je možné vařit i bez tuku, je tedy skvělou volbou pro milovníky zdravého jídla. Asi jedinou nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Měděné nádobí

Hrnce a pánve z mědi se považují za velice luxusní součást profesionálních i amatérských kuchyní. Blýskavé měděné nádobí je vysoce estetickou záležitostí, rozhodně to ale není jen vzhled, co ho činí tak populárním. Měď se řadí mezi nejlepší tepelné vodiče, velmi rychle tedy rozvede teplo do celého pokrmu, čímž zajišťuje nejen rychlejší a šetrnější úpravu, ale i úsporu energie a peněz za ni. Vnitřní vrstvu nádobí tvoří buď odolnější nerez, nebo tepelně vodivější cín, záleží jen na vašich preferencích. Pokud se rozhodnete pořídit si měděné nádobí, musíte počítat s tím, že jeho údržbě budete muset věnovat nějaký čas, tento materiál je totiž poměrně náročný. Měď není vhodná do myčky, při mytí v ruce je třeba dbát na používání co nejméně agresivních čisticích prostředků a jednou za čas na povrch použít speciální prostředky na měď. Od koupi měděného nádobí vás může odradit také vysoká cena.

 

Lenka Ambrožová

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.