Lízátka

Lízátka jsou cukroví především pro děti, v poslední době se do velké obliby dostávají i tzv. dortová lízátka. Při domácí výrobě lízátek se nemusí použít jen cukr a karamel, vhodné je i různé ovoce a lízátka pak jsou zdravější. Přípravu zjednoduší a urychlí formy na lízátka, tyčinky a další potřeby.

Lízátka žlutobílá

K výrobě lízátek podle tohoto receptu se nejlépe hodí použít formy alespoň 6 mm hluboké, průměr 5 cm. Postříkáme prohlubně velmi tenkou vrstvou oleje ve spreji, nebo je vytřeme jedlým olejem. Začneme přípravou citronové vrstvy. Smícháme 100 g cukru, 55 ml vody a 155 g světlého kukuřičného sirupu v malém rendlíku. Na středně silném ohni mícháme, dokud se nerozpustí cukr, pak navlhčeným štětcem setřeme roztok ze stěn rendlíku, aby se zabránilo tvorbě krystalů. Jakmile začne sirup vařit, vložíme do rendlíku cukrářský teploměr. Vaříme za občasného míchání, dokud nám teploměr neukáže teplotu 149 °C. Odstavíme rendlík a počkáme, dokud sirup nepřestane bublat. Pak vmícháme 3/4 lžičky kyseliny citronové, lžičku citronové příchuti a 2 - 3 kapky žluté gelové potravinářské barvy. Ještě horký sirup pomocí lžíce opatrně naneseme do prohlubní ve formě tak, aby byla každá prohlubeň naplněna zhruba do poloviny. Do prohlubní vložíme konce tyček na lízátka a necháme citronovou vrstvu chladnout. Umyjeme rendlík a teploměr a pustíme se do přípravy vanilkové vrstvy. Příprava vanilkové vrstvy probíhá stejným způsobem, jako u citronové vrstvy. Smícháme 100 g cukru, 55 ml vody a 155 g světlého kukuřičného sirupu v malém rendlíku. Na středně silném ohni mícháme, dokud se nerozpustí cukr, pak navlhčeným štětcem setřeme roztok ze stěn rendlíku, aby se zabránilo tvorbě krystalů. Jakmile začne sirup vařit, vložíme do rendlíku cukrářský teploměr. Vaříme za občasného míchání, dokud nám teploměr neukáže teplotu 149 °C. Odstavíme rendlík a počkáme, dokud sirup nepřestane bublat. Pak vmícháme 1 lžičku příchuti pro hmotu marshmallow, lžičku bezbarvé vanilkové příchuti a půl lžičky bílé potravinářské barvy. Hmotu naneseme pomocí lžíce na ztuhlou citronovou vrstvu ve formě tak, aby dosahovala až po okraj prohlubní. Při pokojové teplotě necháme lízátka chladnout a tuhnout. Po vychladnutí nevytahujeme lízátka z prohlubní za tyčky, ale formu opatrně prohneme dozadu aby se lízátka uvolnila a pak je snadno z formy vyklopíme. Lízátka zabalená jednotlivě do plastové folie a uložená v uzavřené vzduchotěsné nádobě vydrží při pokojové teplotě až měsíc.
Zobrazit recept

Lízátka

Do prohlubní ve formě na cukrová lízátka ( průměr prohlubně 5 cm ) naneseme velmi tenkou vrstvu rostlinného oleje, nebo nastříkáme olejem ve spreji. Do prohlubní vložíme tyčky na lízátka a formu odložíme. Do rendlíku o objemu 1,8 litru nalijeme vodu, krupicový cukr a kukuřičný sirup, smícháme a mícháme na středně velkém ohni, dokud se cukr nerozpustí. Navlhčíme štětec a ze stěn rendlíku roztok setřeme, tím zabráníme tvorbě krystalů. Když sirup začne vařit, vložíme do rendlíku cukrářský teploměr. Vaříme za občasného míchání, dokud nám teploměr neukáže teplotu 149 °C. Odstavíme rendlík a počkáme, až přestane sirup bublat. Vmícháme zvolenou příchuť ( např. vanilkovou, skořicovou, mátovou atd.)Správné množství příchuti zjistíme pouze metodou pokusu a omylu, každá z příchutí má jinou intenzitu, například vanilková je dosti mírná, naopak třeba mátová a skořicová jsou velmi silné. Ochucovací oleje mají mnohem větší intenzitu než extrakty ( výtažky ) zkusíme tedy nejprve přidat 1/4 - 1/2 lžičky. Současně s příchutí přidáme i zvolenou gelovou potravinářskou barvu. Pomocí lžíce naneseme horký sirup do prohlubní ve formě tak, abychom jím zakryli konce tyček. Necháme vychladnout a ztuhnout v pokojové teplotě. Po vychladnutí nevytahujeme lízátka z formy za tyčky, ale opatrně prohneme formu dozadu aby se lízátka uvolnila a nezlámala a pak z ní lízátka jednoduše vyklopíme. Z tohoto množství surovin získáme 8 lízátek o průměru 5 cm. Lízátka vydrží v suchém a chladném prostředí až měsíc. Jednotlivě je zabalíme do plastové folie a uchováváme v uzavřené vzduchotěsné nádobě při pokojové teplotě.
Zobrazit recept

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.