Co musíte ochutnat na dovolené v zahraničí

Před týdnem jsme vám nabídli typická jídla ve Španělsku, Francii, Itálii a Řecku.  Na dovolenou ale jezdíme i do sousedních států, poměrně často stále ještě do Chorvatska a okolí a opět se vracíme i do Bulharka. Zde je přehled dalších gastronomických specialit, které by jste tam určitě měli ochutnat

Zahraniční dovolená nemusí být jen lenošení na pláži nebo poznávání památek. V každé zemi mají i svá typická jídla a protože nejlépe chutnají tam, kde mají původ, měli by jste alespoň některá vyzkoušet.

Slovensko

Naši nejbližší sousedé jsou dnes už zahraniční destinací, i když se tam většinou cítíme „jako doma“. Mnohá jejich jídla důvěrně známe z minulosti, ale určitě neuškodí, když si některá připomeneme, protože slovenská kuchyně nabízí mnohem víc, než jen typické halušky. Vynikající je například pečená husa s bramborovými plackami, kterým se říká lokše. Ty se s jablky servírují také s husími játry, je to vlastně slovenská varianta foie gras. Ochutnat by jste měli i liptovské droby, které vypadají jako vinná klobása, ale je to chutná směs brambor, koření a v některých případech i mletých škvarků. Oblíbené jsou i pirohy z bramborového těsta s různými  slanými náplněmi.

Obrázek

V oblastech kolem řeky Dunaj vám nabídnou sladkovodní ryby v mnoha úpravách, největší delikatesou je zde dunajský úhoř. Objevuje se zde i vliv maďarské kuchyně, ochutnat byste měli například tokáň ze svíčkové s typickými domácí těstovinami tarhoňa. Moučníky jsou zase ovlivněny Rakouskem a Vídní, vynikající jsou třeba prešpurské rohlíčky a záviny s různými náplněmi – velmi chutná je kombinace máku a třešní.

Ze Slovenska si určitě přivezte sýry – brynzu, korbačíky, oštiepky nebo parenici. Na jižním Slovensku mají vynikající maďarské klobásky nebo papriky a také lahodné ovoce.

Rakousko a Německo

V obou těchto sousedních zemích mají vynikající uzeniny – ve Vídni je to například jemný salám extrawurst, v Mnichově weisswurst a v Berlíně currywurst. Bavorská kuchyně má hodně společného s Rakouskou, typické jsou vaječné těstoviny spätzle, ravioly které připomínají taštičky maultaschen nebo i nám dobře známá  polévka s játrovými knedlíčky. Pro Rakousko jsou nejtypičtější různé pečeně a guláše s knedlíky, ochutnat byste určitě měli tafelspitz – vařenou hovězí špičku ve velmi silném vývaru se smetanovým křenem a bramborovými plackami rösti.

Obrázek

I když to vypadá, že většinu toho, co si v Německu a Rakousku můžeme koupit, najdeme i v obchodech u nás, minimálně finančně se vyplatí přivést různé ingredience. V mléčných výrobcích jsou ale i speciality, které v České republice nekoupíte. Může to být třeba rote grütze – pudink z červeného ovoce, který se servíruje s vanilkovou omáčkou a také mnoho typických německých míchaných nápojů – například střik z jablečné šťávy a minerální vody apfelschorle, mix coly a pomerančového džusu s názvem Mezzo Mix nebo pro Čechy jako znalce piva poněkud zvláštní nápoj z pšeničného piva s kolou Cola-Weise.

Chorvatsko, Bosna a Hercegovina

Kuchyně Chorvatska, Bosny a Hercegoviny je vynikající. Určitě je potřeba ochutnat hustou dalmatskou rybí polévku, jehněčí čorbu a typickou specialitu z mletého masa pljeskavicu. Nejlepší čevapčiči na celém světě je údajně v restauraci pana Hodžiče v centru Sarajeva na Baščaršiji – Hodžičovy čevápy se připravují už desítky let podle speciálního tajného rodinného receptu.

Obrázek

Servírují zde i vynikající ryby nebo jehněčí, a určitě by vám neměly uniknou istrijské bílé lanýže, které se přidávají do mnoha jídel a skvěle s nimi chutnají husí játra foie gras. Tyto bílé lanýže si můžete přivést sušené, vyrábí se z nich i lanýžový olej a paštiky. 

V Istrii ochutnejte velmi chutný pršut, který snese porovnání s italským prosciuttem, určitě si přivezte výbornou směs koření čubrica, složenou ze saturejky, mletých feferonek, pískavice, kukuřičného škrobu a soli. Pikantnější a ideální na grilovaná masa je kořenící směs ajvar z paprik, lilku, česneku a chilli. Pokud máte rádi saláty a pomazánky, kupte si a přivezte konzervované sardinky s citronem – za minimální peníze získáte maximální lahůdku.

Bulharsko

Bulharsko jsme nějakou dobu jako turistickou destinaci vynechávali, ale v posledních letech se do této země opět vracíme. Bulharská kuchyně je podobná řecké a třeba musaka v bulharské variantě vám určitě bude chutnat – lilky se smaží, ochutí čubricou a doplní zálivkou z hustého jogurtu. Typickou specialitou jsou zelné listy plněné masem, které se nazývají sarma. V horkých dnech vás osvěží studená polévka tarator, která se připravuje z jogurtu, okurek, česneku, sekaných vlaškých ořechů, kopru a olivového oleje.

Obrázek

V Bulharskumají mnoho výborných mléčných výrobků a většina z nich je tak kvalitní, že je bez úhony přivezete do České republiky. Určitě si kupte čerstvý slaný sýr Sirene, který se vyrábí ze speciální směsi kravského a ovčího mléka nebo tvrdý ovčí sýr Kaškaval. Pro Bulharsko jsou typické i růžové květy a z nich připravovaná růžová voda, používaná do dezertů, případně chutná marmeláda z okvětních lístků nebo ochucený med. 

Víme, že zde nejsou všechna jídla, která by jste měli na zahraniční dovolené u našich nejbližších sousedů na Slovensku, v Rakousku a Německu, případně v Maďarsku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině ochutnat. Pokud bychom zde ale chtěli vyjmenovat všechny pro tyto země typické lahůdky, byl by to dlouhý seznam… Věříme, že jsme vám alespoň částečně poradili a přejeme vám příjemnou dovolenou.  

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.