Domácí majonéza

Majonéza je základní potravinou, kterou využijete jako doprovod ke grilovanému masu, k namazání sendviče, jako základ pomazánek či bramborového salátu a nebo dokonce i jako zvláčňující přísadu do sladkých kynutých těst. Také si z ní můžete vyrobit domácí tatarku. A aby byla opravdu poctivá, vyrobte si i tu majonézu.

Proč ji vyrábět, když je možné majonézu sehnat v každém obchodě za pár korun? Hlavně proto, že při domácí výrobě máte kontrolu nad použitými surovinami. Majonéza má pověst nezdravé potraviny, po které se tloustne, pokud ale použijete kvalitní vstupní suroviny a nespořádáte jí najednou kilo, domácí majonéza vám naopak pomůže doplnit cenné látky.

Nešetřete na surovinách

Majonéza se skládá jen z několika málo základních surovin – rostlinného oleje, vaječného žloutku, hořčice, citronové šťávy, soli a pepře. Možná jste už někdy slyšeli, že čím méně surovin je v jakémkoliv receptu použito, tím kvalitnější by měly být – a výjimkou není ani majonéza. Rozhodně se nepokoušejte dělat ji z laciného rafinovaného slunečnicového či řepkového oleje, výsledek by nebyl ani zdravý, ani příliš chutný. Použijte raději zastudena lisovaný olej dle vlastního výběru, začít můžete olivovým a postupně se propracovat třeba i ke lněnému nebo avokádovému. Každý druh oleje dodá majonéze jinou chuť.

Rovněž u žloutku můžete zvolit lepší variantu a použít vejce od slepic z volného nebo bio chovu. Pokud máte vajíčka domácí, šup tam s nimi. Kdo si vyrábí i domácí hořčici, nic mu nebrání ji použít, bude mít zase o něco jasněji, jaké suroviny používá.

Obrázek

Recept na majonézu

  • 1 vaječný žloutek

  • 100 ml zastudena lisovaného oleje

  • ½ lžičky hořčice

  • ½ lžičky citronové šťávy

  • špetka soli a pepře

Žloutek vyklepneme do dobře umyté a suché mísy a přidáme k němu hořčici. Přilijeme několik kapek oleje a metličkou dobře prošleháme. Až se vše zapracuje do jednolité směsi, přidáme dalších pár kapek oleje a opět dobře vmícháme. Takto postupně vpracujeme do žloutku všechen olej, musíme ale postupovat skutečně velmi opatrně a pomalu, není kam spěchat. Kdybychom dali hodně oleje najednou, žloutek by ho odmítl přijmout a výsledek by nepřipomínal majonézu ani hodně vzdáleně. Když je všechen olej smíchaný se žloutkem, je čas majonézu ochutit – přidáme citronovou šťávu a špetku soli a pepře, dobře promícháme. Ochutnáme a podle potřeby doplníme ještě další šťávou, solí či pepřem, případně můžeme majonézu i osladit. Nyní můžeme majonézu použít do receptu nebo ji uložit do lednice, kde vydrží několik dní. Nečekejte ale, že bude stále dobrá i po měsíci jako ta kupovaná, na rozdíl od ní totiž domácí verze neobsahuje žádné konzervační látky, jen citronovou šťávu a případně cukr.

 

TIP: Oleje můžete použít i více, klidně 150 ml. Čím více oleje majonéza obsahuje, tím je hutnější – pokud je to na vás už příliš, můžete ji naředit pár kapkami vody.


Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.