Jak na domácí těstoviny

Kdo by neměl rád těstoviny? Jedná se o neuvěřitelně univerzální potravinu, těstoviny lze využít mnoha různými způsoby. V obchodech je k dostání mnoho různých druhů za poměrně přijatelné ceny a ve vysoké kvalitě, co si ale budeme povídat, domácím se nikdy nevyrovnají. A přitom jejich výroba není nijak náročná, tak proč je nezkusit?

Pokud jste si až dosud mysleli, že na to, abyste si připravili pár nudlí, musíte strávit celý náročný den v kuchyni, pak vás musíme vyvést z omylu. Domácí výroba těstovin zabere jen několik desítek minut a má několik nesporných výhod – můžete si těstoviny vyrobit z libovolného druhu mouky (nebo dokonce několik druhů smíchat), v libovolném tvaru a velikosti a také je dochutit, jak je libo. Tak si tedy můžete připravit skvělé těstoviny, které budou mít jedinečnou chuť a zároveň budou moci splňovat speciální nároky bezlepkářů nebo veganů.

Obrázek

Co budeme potřebovat

K výrobě těstovin máte s největší pravděpodobností vše potřebné doma – není třeba jiných surovin než mouky, vajec a špetky soli. Pokud vejce z jakéhokoliv důvodu nehodláte použít, nahraďte je vodou. Co se týče mouky, výběr je čistě na vás. Můžete vsadit na klasiku a použít hladkou pšeničnou mouku („dvounulku“), anebo si vzít příklad z Italů a koupit si pro tento účel semolinu. A jestli si nejste jisti, klidně tyto dvě mouky namíchejte v poměru 1:1. Kdo rád experimentuje, může si vyrobit těstoviny z pohankové, špaldové, celozrnné nebo jakékoliv jiné mouky. I tady platí, že je lze míchat s hladkou pšeničnou moukou.

Množství surovin lze snadno spočítat a upravovat – na každé vejce je potřeba 100 g mouky a malá špetka soli (tu také můžete zcela vynechat, záleží na každém). Musíme však počítat s tím, že bude možná potřeba přidat nějakou tu lžíci mouky nebo pár kapek vodym abychom získali správnou konzistenci.

Kromě surovin budeme k výrobě těstovin potřebovat i nějaké to kuchyňské vybavení. Povinnou výbavou je vál (nejlépe dřevěný, ale může být i silikonový) a váleček, hodit se bude také rádýlko a nůž na rozkrájen těsta. A pokud máte doma (nebo si můžete od někoho vypůjčit) strojek na těstoviny, máte vyhráno.

Jak na to

Na vál nasypeme mouku, vmícháme do ní špetku soli a vytvoříme kopeček a v něm důlek. Do tohoto důlku vyklepneme vejce, vidličkou je rozšleháme a začneme zapracovávat do mouky. Rukama vypracujeme hladké a elastické těsto. Aby bylo kvalitnější a elastičtější, použijeme speciální trik – těsto vytahujeme jako žvýkačku a také s ním několikrát praštíme o pracovní desku. Když máme těsto zpracované, pevně ho zabalíme do potravinové folie nebo vlhké utěrky a necháme ho půl hodiny odpočívat při pokojové teplotě. Poté ho ještě zlehka propracujeme (a to nejlépe po menších částech), vyválíme a vykrájíme požadované tvary.. Snažíme se pracovat rychle, aby těsto neosychalo, a to, s nímž momentálně nepracujeme, necháme zabalené ve folii.

Obrázek

Do jakých tvarů těstoviny krájet

Klasickou podobou těstovin jsou nudle – mohou být široké, docela uzoučké nebo něco mezi tím. Pro krájení nudlí vyválený plát těsta překládáme do té doby, než vznikne malý čtvereček, z nějž pak krájíme proužky. Oblíbené jsou také plněné těstoviny, například ravioli. Na jejich výrobu budeme potřebovat dva stejně velké tenké pláty těsta. Na jeden z nich lžičkou naneseme předem připravenou a vychlazenou náplň tak, aby mezi jednotlivými dávkami zůstaly alespoň dva centimetry prostoru. Plát s náplní překryjeme druhým plátem a volné prostory mezi kousky náplně prsty zmáčkneme a rádýlkem rozkrájíme na čtverečky.

Hotové těstoviny ideálně ihned uvaříme, budou chutnat nejlépe. Můžeme je také usušit, zamrazit nebo až dva dny uchovávat v lednici.

TIP: Těsto na těstoviny můžeme ochutit například sušenými rajčaty, bylinkovým pestem, česnekovou pastou, chilli vločkami i jinými surovinami.

Lenka Ambrožová

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.