Jak využít odřezky z ovoce a zeleniny

Recepty nás nabádají „oloupejte jablka“, „očistěte mrkve“ a „z chřestu odlomte zaschlé konce“, co ale udělat se vzniklými zbytky, to nám málokdy prozradí. A tak je většinou bez milosti vyhodíme. Existují ale i způsoby, jak odřezky efektivně zužitkovat a dokonce tím i ušetřit peníze a udělat něco pro své zdraví.

Lidé, kteří slupky a odkrojky z ovoce a zeleniny nevyhazují do koše, je často dávají domácím zvířatům. Každý, kdo někdy choval slepice, vám totiž dosvědčí, že se po ovoci a zelenině mohou utlouct, a vůbec jim nevadí, že jsou to jen zbytky z kuchyně. Další, dnes vcelku populární možností zužitkování zbytků je kompostování. Už dávno nemusí kompostovat jen majitelé zahrad a také už se nejedná o poněkud zapáchající záležitost – prodávají se speciální kompostéry přijatelných rozměrů, které postavíte na balkon nebo přímo do kuchyně a které jsou tak dobře konstrukčně vyřešeny, že vás svou přítomností nijak neotravují. A na kompostování se může podílet i ten, kdo vlastní kompostér nemá, existují totiž speciální popelnice na biologický odpad. Kuchyňské zbytky do nich můžete vhodit a o vše ostatní se postará někdo jiný. Anebo můžete využít následující rady.

Obrázek

Ovoce

  • Jablka a hrušky je do řady dezertů potřeba oloupat. Slupky ale nevyhazujte, právě v nich je nejvíc rozpustné i nerozpustné vlákniny a také vitaminu C, tedy látek, které prospívají našemu zažívání. Slupky (a také ohryzky) můžete využít k přípravě čaje (zalít horkou vodou, přidat můžete skořici, med a citronovou šťávu), přidat je do smoothie nebo rozmixovat či najemno nasekat a přihodit do těsta na oblíbený moučník, lívance nebo vafle. Když slupky osmažíte na másle spolu s cukrem a skořicí, získáte lahodnou posypku na ovesnou kaši nebo do jogurtu, kterou si zamilují nejen děti. Anebo si z jablečných slupek vyrobte domácí jablečný ocet, stačí je smíchat s cukrem a vodou a nechat zkvasit. Jablečné slupky poslouží také k vyčištění nečistot z hliníkového nádobí, stačí je vložit do hrnce nebo pánve, zalít vodou a povařit asi půl hodiny.

  • Kůra z citrusů je zázrak pro každého pekaře a cukráře, bohužel je však dnes většina plodů ošetřena chemickými postřiky, a tak není ke konzumaci vhodná. Pokud ale máte to štěstí a dostane se vám do ruky citron nebo pomeranč bez pesticidů (v kvalitě bio, s označením „ke kulinářským účelům“ nebo z domácí sklizně), rozhodně slupky nevyhazujte. Kůru ostrouhejte, ale jen svrchní barevnou vrstvu, spodní bílá kůra je moc hořká. Nastrouhanou kůru buď usušte, anebo promíchejte s krupicovým cukrem, upěchujte do skleničky, uzavřete a skladujte v lednici. Takto budete mít vždy po ruce skvělou a také zdravou přísadu do sladkého pečiva, moučníků, palačinek, krémů a mléčných dezertů. Dezerty to ale nekončí, kůra z citrusů se překvapivě dobře hodí také k masu a rybám.
    A co se slupkou chemicky ošetřených citrusů? Nechte ji, ať vám provoní byt!

  • Slupka od banánu může posloužit nejen k provedení proslulého kanadského žertíku, ale také k bělení zubů (vnitřní stranu slupky jednou týdně třete o zuby po dobu jedné minuty), léčbě akné (slupku každý den třete o pleť po dobu pěti minut) nebo odstranění vrásek (slupku rozmixujte s vaječným žloutkem, rozetřete po pokožce a nechte pět minut působit).

Obrázek

Zelenina

  • Odřezky a slupky z mrkve, petržele, celeru, kedlubny, ředkviček a cibule a také přebytečné bylinky je možné využít k přípravě výborného domácího vývaru. Kdykoliv budete čistit zeleninu, zbytky schovejte do zavíracího sáčku, který uchovávejte v lednici nebo mrazáku. Až se sáček naplní, všechnu zeleninu z něj vyjměte, vložte do hrnce, zalijte studenou vodou, přidejte bobkový list, nové koření a celý pepř a vařte nejméně čtyři hodiny, čím déle, tím lépe. Zbytky zeleniny i koření vyhoďte (můžete zkompostovat), zchladlý vývar uložte do lednice a spotřebujte do pěti dnů. Využijete ho při přípravě risotta, jako základ do krémových i jiných polévek a omáček, můžete jím podlít maso. Možností využití vývaru je opravdu mnoho, pokud ale přesto víte, že ho v dohledné době potřebovat nebudete, můžete jím naplnit zavírací sáčky nebo plastové krabičky a uložit je do mrazáku. Tam bude kvalitní domácí vývar vždy po ruce.

  • Z ředkviček obvykle zužitkujeme jen červeňoučké kořeny, jedlé a dokonce velmi chutné jsou ale i listy. Až si příště domů přinesete svazek ředkviček, listy použijte k výrobě domácího pesta. Vyrábí se podobně jako to bazalkové – omyté ředkvičkové listy rozmixujeme společně s utřeným česnekem, nasucho opraženými oříšky (kešu, mandle, piniové ořechy, hodí se i slunečnicová nebo dýňový semínka), solí a panenským olivovým olejem. Přidat můžeme také sušená rajčata.

  • Když něco vaříme z květáku nebo brokolice, obvykle používáme jen růžičky, košťály vyhazujeme. Můžeme je ale přidat do krémových zeleninových polévek nebo rozmixované do zeleninových placiček. Z košťálů květáku také můžeme připravit tzv. květákovou rýži – květák rozmixujeme tak, aby vzhledem připomínal zrnka rýže, orestujeme a podáváme jako přílohu.

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.