K čemu všemu je dobrý jogurt

Jogurt známe především jako snídani nebo svačinu, kterou vytrvale dáváme svým dětem a často i sobě, protože je to mléčný výrobek, a ty jsou přece zdravé. Jogurt má ale mnoho dalších možností využití, v kuchyni s ním můžete dělat zázraky!

Jogurt se může stát přísadou mnoha sladkých i slaných jídel. Možná jeho chuť poznáte, možná ne, ale ta křehkost a vláčnost vaší pozornosti neujde. Ale ještě než vám poradíme, kde všude vám může jogurt přijít vhod, si zkuste vyrobit jogurt domácí. Nebojte se, nepotřebujete žádné drahé přístroje.

Domácí jogurt

  • 1 litr mléka - nejlépe farmářského
  • 4 lžíce kvalitního bílého jogurtu

Mléko dáme do hrnce, pomalu přivedeme k varu a necháme ještě 5 minut na mírném plamenu vařit. Připravíme si velkou mísu – větší, než hrnec - a naplníme ji studenou vodou, můžeme přihodit i kostky ledu. Do této mísy vložíme hrnec s mlékem a mléko co nejrychleji zchladíme na 40°C. K měření teploty využijeme potravinářský teploměr, pokud ho nemáme, využijeme omytý malíček – pokud ho v mléce neudržíme 5 sekund, je ještě moc horké. Do mléka zamícháme jogurt a nalijeme ho do nahřátých zavařovacích sklenic. Zavíčkujeme je, zabalíme do přikrývky nebo velké osušky a dáme do tepla, nejlépe k radiátoru. Jogurt by měl být za 6 hodin hotový. Necháme ho vychladnout na pokojovou teplotu a poté ho dáme do ledničky, nezapomeneme si ponechat čtyři lžíce pro výrobu další várky jogurtu.

A nyní, když už máme v lednici pravý domácí jogurt, se podívejme, co všechno se s ním dá dělat.

Snídaně a svačina

Bílý jogurt, který jste si právě vyrobili, můžete dochutit podle libosti. Promíchejte ho s marmeládou nebo ovocným sirupem, dosladit ho lze i medem nebo agávovým, javorovým či datlovým sirupem. Do jogurtu zamíchejte čerstvé nebo sušené ovoce, ořechy a semínka, müsli (nejlépe domácí), ovesné vločky nebo cornflaky. Netradiční přísadou jsou kakaové boby, použít můžete ale i práškové kakao a kousky nasekané čokolády. Jogurt můžete ochutit i tekutým karamelem nebo, pokud je určen pro dospělé, vaječným či jiným koňakem. Bílý, neochucený jogurt můžete přidat do ovocného salátu, kterému tak dodáte nový rozměr.

Obrázek

Dipy, omáčky a saláty

Když v takových receptech jogurtem nahradíte majonézu, získáte lehčí a zdravější verzi, kterou oceníte nejen při redukční dietě. Snadný dip ke kuřecím nugetám i zelenině připravíte smícháním bílého jogurtu a zakysané smetany s utřeným česnekem, čerstvými bylinkami, solí a pepřem. Bez jogurtu by se neobešla ani tradiční řecká pochoutka tzatziki – tučný bílý jogurt se salátovou okurkou, koprem, česnekem, citronovou šťávou a olivovým olejem.

Jogurtové nápoje

Víte, že jogurt se dá i pít? A je to velmi zdravé a zároveň chutné! Stále větší popularitu si získává turecký nápoj ayran, který připravíte snadno – 200 ml bílého jogurtu promixujete s 50 ml vody, jemně osolíte, přihodíte pár kostek ledu a můžete přizdobit snítkou máty nebo meduňky. Pokud chcete luxusnější nápoj, smíchejte jogurt s mlékem a shake dochuťte ovocným sirupem. Jogurt se samozřejmě hodí i do ovocných a zeleninových smoothies.

Obrázek

Pečení s jogurtem

Při přidání jogurtu do těsta získáte lehký a nadýchaný moučník. Navíc má i praktický význam, často totiž používáme jedlou sodu, kterou aktivují kyselé přísady, třeba právě jogurt. Z jogurtu také můžeme vytvářet krémy, skvěle si rozumí s čerstvým ovocem a je lehký, to ho činí ideálním na letní období. Jogurtem lze v receptech nahradit smetanu. A lze jím zjemnit i palačinky, lívance a vafle.

Lenka Ambrožová

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.