K dobrému jídlu patří dobré pivo

Jídla typické české kuchyně jsou v mnoha případech spojena s pivem. Třeba takovou pečenou kachnu s knedlíkem a zelím si asi nedokážeme představit s jiným nápojem, než dobře vychlazeným zlatavým mokem. Každé jídlo ale nelze jen tak spojit s každým pivem...

Se spojením jídla a piva je to podobné jako u vína. Stejně jako není možné každé víno pít ke každému jídlu je potřeba umět si vybrat i správný druh piva. Každý člověk má samozřejmě jiné chutě, ale určitá základní a ověřená spojení se vyplatí dodržovat.

Pivní gastronomie

V dobré restauraci už vám dnes obsluha umí nabídnout k vybranému jídlu ten nejvhodnější druh nápoje, a samozřejmě i piva. Výběr oblíbeného zlatavého moku je v současnosti neuvěřitelně velký, mimo pivovarských gigantů se o rozšíření nabídky postaraly i menší a malé pivovary. Svá piva představí v pátek 30. av sobotu 31. května na degustačním festivalu Pivo na Náplavce v Praze na nábřeží mezi Palackého a Železničním mostem.

Protože se jedná o degustační záležitost, bude zde i mnoho gastronomických specialit a návštěvníci budou mít jedinečnou možnost si vyzkoušet, jaké pivo se k jakému jídlu nejlépe hodí. Výběr piv ke klasickým českým uzeninám, sýrům, grilovaným rybám, středomořským i vegetariánským pochoutkám, těstovinám, palačinkám, hamburgerům, bagetám a mnoha dalším lahůdkám je opravdu veliký.

Víc než 100 druhů piv

Obrázek

Pivo na náplavce představí 40 malých českých pivovarů a pivovárků. Návštěvníci budou mít možnost si vybrat z více než sta druhů různých pivních speciálů, a to jsou čísla, která by pořadatelům mohli závidět i na mnoha velkých pivních festivalech.  Některé pivovary a jejich piva už jsou známé, jiné si ještě cestu k svým zákazníkům hledají, ale všichni pivo vaří s láskou a zaujetím, a tak nabízejí skutečnou kvalitu.

Pokud chcete vyzkoušet propojení dobrého piva a jídla v zajímavém a netradičním prostředí, máte k tomu jedinečnou možnost. Jestli se obáváte zvýšeného příjmu kalorií, pak si předem můžete spočítat jejich množství například na www.kaloricke-tabulky.cz, a mnoho dalších informací o pivovarech a pivu najdete na www.miluji-pivo.cz.

Zdeněk Urban

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.