Kouzlo oliv a olivového oleje

Olivy a olivový olej patří mezi vážené doplňky stravy, jež pochází nejčastěji z Řecka, Itálie či Španělska. Zemí, které tyto ingredience připravují v rozdílné a lahodné podobě. Proto se můžete oddávat bohatému výběru oliv a olivových olejů, které lemují běžné nákupní regály.

Kouzlo těchto potravin je především v jejich znamenitém složení. Díky bohatým vitamínovým látkám olivový olej v žádném případě nelze srovnávat s klasickým slunečnicovým nebo řepkovým olejem. Díky vyšší ceně u nás tento výrobek bohužel není natolik rozšířen, praví gurmáni a lidé dbající na své zdraví, si však za kvalitu velice rádi připlatí.

Olivový olej nejen na saláty

Olivový olej se pyšní svoji hustší konzistencí a specifickou barvou, která vyloženě láká k příměsím do různých druhů pokrmů. Osobitá a výtečná je samozřejmě i samotná chuť, pro kterou je zmíněný doplněk stravy využíván. Nejčastěji je olej přidáván právě do studené kuchyně, konkrétně do libovolných druhů salátů. V nich působí jako jedinečné dochucovadlo a preparát, který Vás doslova zaplaví množstvím vitamínů a látek, jež přispívají k lepší obraně organismu nebo snižování cholesterolu v těle.

Výjimkou však není ani tepelná úprava olivového oleje. Jeho kvalitní a známá odrůda, často nazývána jako „Panenský olej“, má provozní teplotu dokonce daleko vyšší, než u běžných a klasických výrobků. Není proto žádnou obtíží, připravovat jakékoliv smažené pochutiny, které budou obsahovat naopak daleko menší množství tuku, než je obvyklé.

Pakliže patříte mezi obdivovatele a labužníky středomořské kuchyně, stane se olivový olej jistě Vaší nepostradatelnou rukou v kuchyni, ať už jde o přípravu jakýchkoliv pokrmů. Naučte se při přípravě jídla používat olivové oleje s rozdílnou hodnotou kyselosti, jež budou bezkonkurenčním chuťovým doplňkem libovolné stravy.  

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.