Masopust v centru Evropy

Ve čtvrtek 20. února začnou v Praze pod názvem Carnevale Praha oblíbené masopustní slavnosti.

 

Masopustní slavnosti jsou masky, karnevaly, tanec a zábava, a samozřejmě také dobré jídlo a pití. Již osmý ročník tohoto všeobecného veselí se pod názvem Carnevale Praha uskuteční od čtvrtka 20. února do úterý 4. března. Po celé Praze budou probíhat různé karnevalové průvody i zajímavé koncerty a soutěže. To vše doplní mnoho tradičních, ale i méně obvyklých gastronomických akcí.  

Vše začne 20. února oficielním zahájením karnevalové sezóny v Praze v nádherném prostředí Clam-Gallasova paláce, kde byla před 300. lety otevřena první kavárna v Praze. V pátek se brány paláce otevřou i pro veřejnost a po celou dobu trvání Karnevale Praha zde bude probíhat mnoho kulturních a gastronomických akcí.

V sobotu 22. února se na Staroměstském náměstí uskuteční Slet masek a otevření města karnevalu a netradičně dlouhé čtrnáctidenní masopustní oslavy v Praze budou slavnostně zahájeny. Vyvrcholením tohoto dne bude karnevalový rej v Pražských Benátkách u Karlova mostu. Zde budou hosté a návštěvníci Carnevale Praha moci podniknout symbolickou cestu kolem světa na lodích pěti kontinentů. Na palubách lodí bude k ochutnání mnoho masopustních delikates a výborných nápojů, chybět samozřejmě nebude stylová hudba a kostýmy.

Další z mnoha zajímavých akcí bude maškarní bál, kde se v sobotu 1. března setkají všichni příznivci masek, noblesního tance a vynikajícího jídla. Crystal Ball, jak se oficiálně tento maškarní ples jmenuje, bude ve všech směrech - i v těch gastronomických - v barokním duchu.

Velmi oblíbenou součástí pražských karnevalových masopustních oslav jsou i různé hody a hostiny v tradičním venkovském, ale i v městském stylu. Už v sobotu 22. února bude v Praze 1 na náměstí Curieových Masopustní zabíjačka, kterou připravuje Hotel InterContinental Prague. O týden později v sobotu 27. února se v Café Italia na Staroměstském náměstí pořádá (Ne)vinný masopustní večírek a Staročeská zabíjačka.  

Po celou dobu pražských masopustních oslav bude na Staroměstském náměstí otevřeno infocentrum, kde bude také probíhat řada různých akcí, a servírovat pravá pražská šunka.

Závěrečné loučení s masopustními oslavami proběhne tradičně v tzv, Tučné úterý, které letos připadá na 4. března. Po taneční soutěži o Korunu krále Carnevalu celou dlouhou akci ukončí rybí hostina v prostorách Pražských Benátek u Karlova mostu, která má velmi zajímavý název Souboj Půstu s Masopůstem.    

Gastronomickou část Carnevale Praha zajišťuje již tradičně několik předních pražských hotelů, restaurací, kaváren, vináren, cukráren a obchodů. Sedm předcházejících ročníků dostatečně prokázalo, že ani pro ty nejlepší gastronomické podniky není problém uspořádat ve venkovním prostředí klasickou zabíjačku a dodat k ní navíc i správnou atmosféru. Jejich seznam najdete na carnevale.cz, a nechybí tam samozřejmě ani přehled všech jednotlivých akcí, které jsou součástí pražských masopustních oslav.

Přejeme vám dobrou zábavu a samozřejmě i dobrou chuť.

 

Zdeněk Urban

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.