Naložte si okurky!

Na zahrádkách dozrávají šťavnaté, jasně zelené okurky, a kdo nemá zahrádku, ten si může tuhle skvělou zeleninu za drobný peníz pořídit na farmářských trzích nebo v obchodě. Okurky jsou osvěžující, hodí se do letních limonád i salátů, zdaleka nejoblíbenější jsou ale nakládané. Naložte si je letos i vy!

Jestli v létě zavařujete marmelády, sirupy a kompoty, bude pro vás nakládání okurek hračka. Zároveň je to ale i dobrý způsob, jak s konzervací potravin začít, okurky totiž zvládne naložit i úplný začátečník. Nejlepší na nakládání je to, že si můžete sami vyladit chuť láku, a tím i okurek, a také můžete do sklenic přidat další zeleninu, podle toho, kterou máte rádi. A pokud mají členové vaší rodiny odlišné chutě, není nic jednoduššího, než připravit víc verzí!

Výběr okurek

K nakládání se nejlépe hodí okurky nakládačky, to dá přeci rozum. Málokdo ale ví, že se mohou použít i hadovky nebo salátovky, jen je třeba je nakrájet na menší kousky a zbavit je semínek, pokud jsou velká a zralá. Nakládačky vybírejte spíš menší, budou chutnější, a také se vám budou lépe skládat do sklenic. Dobře zkontrolujte, zda okurky nejsou nahnilé, omačkané nebo dokonce plesnivé, takové kusy vyhoďte na kompost, do popelnice na bioodpad nebo je nabídněte slepicím. Pro nakládání volte okurky pevné a nepřezrálé.

Příprava zavařovaček

Abyste byli v zavařování úspěšní a vaše práce nepřišla nazmar kvůli plísním, je třeba udržovat během práce čistotu a mít i čisté nádobí. To platí především pro zavařovací sklenice a víčka, která budete k nakládání používat. Nejprve je důkladně vymyjte a vypláchněte, abyste odstranili zbytky saponátu. Nechte oschnout a poté do sklenic i víček nalijte horkou vodu, kterou můžete ohřát v rychlovarné konvici. Nechte stát asi 10 minut, poté vodu vylijte a nechte sklenice a víčka oschnout. Dbejte na to, abyste od této chvíle nesahali na jejich závity ani dovnitř nich, mohli byste tam zanést bakterie a nečistoty a riskovat zkažení potravin.

TIP: Pečete zrovna buchtu nebo třeba maso? Ještě od trouby neodcházejte, zavařovací sklenice a víčka můžete sterilovat i v ní! Vypněte ji, počkejte, až teplota klesne na cca 100 °C, vložte do ní sklenice a víčka a nechte je tam klidně až do vychladnutí trouby.

Úprava okurek a další zeleniny

Asi hodinu či dvě před plánovaným zahájením nakládání okurky naskládejte do dřezu, mísy či škopku a zalijte studenou vodou. Okurky se tak zbaví nečistot, a pokud jsou opravdu hodně špinavé, můžete je po odmočení očistit hrubou stranou houbičky na nádobí (použijte novou, ne tu, kterou používáte k mytí nádobí). Po důkladné, alespoň hodinové koupeli okurky vyjměte a vyskládejte je na čistou kuchyňskou utěrku, kterou jste prali bez použití aviváže, a nechte oschnout. Pokud používáte okurky hadovky nebo salátovky, nakrájejte je na asi pěticentimetrové špalíčky, každý z nich podélně rozřízněte a v případě potřeby vydlabejte velká zralá semínka.

Okurkám můžete do zavařovacích sklenic přibalit společníky v podobě další zeleniny – hodí se mrkev, cibule (bílá, červená, jarní i šalotka), česnek, chilli papričky nebo třeba i zelené fazolky, celer nebo kořenová petržel. Kořenovou zeleninu oloupejte a nakrájejte na špalíčky (bulvový celer na hranolky), cibuli oloupejte a nakrájejte na kolečka nebo půlkolečka, oloupaný česnek nechejte vcelku nebo pokrájejte na plátky. Chilli papričky taktéž nechejte vcelku, anebo je nakrájejte na kolečka, pokud chcete mít okurky pikantnější. Fazolkám odkrojte tvrdé konce.

Koření a bylinky

Kromě zeleniny můžete do sklenic vložit i sušené koření a čerstvé bylinky. Tradičně se používá bobkový list, kopr, celý černý pepř, nové koření a hořčičné semínko, pokud ale rádi experimentujete, můžete zkusit k okurkám naložit třeba saturejku, fenykl, anýz, estragon a další. Zvolené koření a bylinky vložte na dno nebo podle stěn zavařovacích sklenic, poté vložte připravenou doplňkovou zeleninu a nakonec okurky. Snažte se zanechat co nejméně volného místa.

Příprava láku

Na nálev budete potřebovat následující ingredience:

  • 1 l vody (nejlépe filtrované nebo převařené)

  • 280 ml octa (použít můžete obyčejný kvasný lihový, anebo si nakládačky ozvláštnit bílýv či červeným vinným octem, jablečným nebo dokonce rýžovým octem)

  • 90 g cukru krystal

  • 40 g soli

Pozn: Uvedené množství vystačí asi na 4 sklenice o objemu 720 ml.

Všechny suroviny smíchejte v hrnci, zahřívejte a občas zamíchejte, aby se cukr a sůl rozpustily. Nechejte přejít varem, sejměte z plamene a horký nálev nalévejte do připravených sklenic s okurkami. Sklenice pevně zavíčkujte, a pokud si chcete být jisti, že se vám okurky nezkazí, otřete závity sklenic i víček čistým hadříkem namočeným v alkoholu. A můžete přejít ke sterilaci, která zaručí, že vám okurky vydrží opravdu dlouho.

Sterilace okurek

Nakládané okurky, podobně jako jiné zavařeniny, můžeme sterilovat dvěma základními způsoby. Oba jsou stejně účinné, zvolte si ten, který vám osobně více vyhovuje.

1. V (zavařovacím) hrnci

Speciální zavařovací hrnec vám sterilaci velmi usnadní, není ale podmínkou, dobře poslouží i obyčejný, dostatečně velký hrnec na vaření. Na jeho dno rozprostřete čistou kuchyňskou utěrku, ta zabrání „poskakování“ sklenic v hrnci. Do hrnce vložte sklenice s okurkami, nalijte vodu tak, aby dosahovala do poloviny výšky sklenic, a začněte zahřívat. Až teplota vody dosáhne 85°C, odměřte si 25 minut, a poté sklenice vyjměte, postavte je víčkem dolů na suchou utěrku nebo podložku pod hrnec a nechte zchladnout.

2. V troubě

Zapněte troubu a nastavte ji na 85°C. Pečicí plech nebo skleněnou či keramickou zapékací mísu vyložte čistou kuchyňskou utěrkou, naskládejte dovnitř sklenice s okurkami a nalijte vodu do poloviny výšky sklenic. Plech nebo mísu se sklenicemi opatrně vložte do vyhřáté trouby a průběžně kontrolujte teplotu vody. Od doby, kdy bude mít voda 85°C, sterilujte 30 minut. Pokud se vám nechce hlídat teplotu, nechte okurky v troubě hodinu od okamžiku, kdy jste je tam vložili. Potom sklenice s okurkami vyjměte, postavte je dnem vzhůru na suchou kuchyňskou utěrku nebo podložku pod hrnec a nechte zchladnout.

Skladování nakládaných okurek

Okurky zavařené do sklenic už vychladly, nyní jsou zakonzervovány a můžete je uchovávat bez úhony několik měsíců i let, a sice v chladu a temnu, nejlépe ve sklepě, případně v garáži nebo alespoň ve spíži. Jakmile lahev s okurkami otevřete, vpustíte dovnitř organismy poletující vzduchem, které by mohly způsobit zkažení okurek. Proto načaté sklenice uchovávejte v lednici a především dbejte na to, abyste do nich nesahali rukama, k „vylovení“ okurek z láku použijte čistou vidličku nebo lžíci. Když budete dodržovat tyto zásady, vydrží vám načaté okurky v lednici i více jak měsíc. Pokud je ovšem do té doby nesníte, což je velmi pravděpodobné.

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.