Nebojte se tlakového hrnce

Z vaření v tlakovém hrnci může mít především začínající (ale i zkušenější) kuchař obavy. Vyprávějí se příběhy o tom, že papiňák někomu vybuchl pod rukama nebo že pára unikající při otevírání hrnce někomu popálila obličej. Kdo ale ví, jak takový tlakový hrnec funguje, zůstává klidný. Je mu totiž jasné, že se žádná z uvedených katastrof nemůže stát. Pokud i vy chcete získat tuto jistotu, pokračujte ve čtení.

Než se dostaneme k tomu, jak tlakový hrnec správně používat, řekněme si něco o něm samotném. Je všeobecně známo, že byl vynalezen francouzským matematikem a fyzikem Denisem Papinem v roce 1679 a podle jména svého vynálezce si tlakový hrnec získal přezdívku papiňák. Málokdo ale ví, že předchůdce tlakového hrnce vznikl ještě o mnoho dříve, konkrétně na počátku 2. století. Sestrojila ho první žena alchymistka, Marie Židovka, známá též jako Marie Hebrejka nebo Miriam Věštkyně. Tato žena vymyslela kromě řady dalšího chemického vybavení také kerotakis – hermeticky uzavřenou měděnou nádobu, v níž se ohřívaly různé látky a která pracovala se zvýšeným tlakem a párou. Marii nejspíš její vynález párkrát vybuchl, dnes již máme papiňáky mnohem dokonalejší. Pojďme se na ně podívat zblízka.

Jak tlakový hrnec funguje

Tlakový hrnec je nádoba z nerezu se silnými stěnami, která se poklicí hermeticky uzavře. Díky tomu při zahřívání stoupne tlak a zároveň se zvýší bod varu a zhruba 130°C, připravovaný pokrm tedy k uvaření potřebuje méně času. A čím je doba, po kterou je potravina vystavena teplu, kratší, tím víc chuti, vůně i zdraví prospěšných látek v ní zůstane. Vaření v tlakovém hrnci je tedy nejen časovou a finanční úsporou, ale také způsobem, jak jíst chutněji a zdravěji.

Obrázek

Použití tlakového hrnce

Nyní se konečně dozvíte, jak se tlakový hrnec správně používá. Pokud budete postupovat podle našich rad, je práce s papiňákem naprosto bezpečná. Nicméně doporučujeme přečíst si návod k vašemu konkrétnímu modelu, naleznete tam totiž mimo jiné také přesnou dobu vaření jednotlivých potravin, která se může u různých výrobců mírně lišit. Pokud jste tištěný návod ztratili, zkuste zapátrat na internetu, výrobci dnes již běžně na svých webových stránkách nabízejí manuály ke svým výrobkům ke stažení v elektronické formě.

Ale zpět k obecnému postupu.

 1. Před každým použitím tlakového hrnce zkontrolujeme, zda je dokonale umytý a zda jsou všechny bezpečnostní prvky funkční – ventil nesmí být ucpaný, těsnění zpuchřelé.
 2. Připravíme si suroviny pro přípravu pokrmu, vložíme je do hrnce a zalijeme vodou tak, aby její hladina sahala nejvýše do dvou třetin výšky hrnce. Pokud chceme docílit výraznější chuti masa nebo zeleniny, můžeme je v tlakovém hrnci předem opéct na tenké vrstvě oleje a teprve potom přilít vodu.
 3. Nasadíme a upevníme víko. Zde je třeba zjistit si přesný postup pro konkrétní model, způsob upevňování víka se u jednotlivých výrobců a typů tlakových hrnců liší.
 4. Tlakový hrnec dáme na zdroj tepla a začneme zahřívat, plamen nyní může být silnější. Jakmile vidíme unikat páru z ventilu, víme, že se obsah hrnce začal vařit. Ztlumíme tedy plamen a nastavíme si kuchyňskou minutku na čas potřebný k uvaření daného pokrmu (časy vaření naleznete v návodu k vašemu tlakovému hrnci). Pro vaření v papiňáku platí, že méně je více – potraviny se snadno rozvaří, a proto je lepší vařit je spíše kratší dobu a v případě, že po otevření hrnce ještě nejsou uvařené, je ještě chvíli vařit bez poklice.
 5. Před otevíráním tlakového hrnce je třeba v něm snížit tlak. To lze udělat třemi způsoby:
    • Když vaříme omáčku nebo vývar, můžeme nechat snížit tlak přirozeně. Jednoduše vypneme zdroj tepla a necháme hrnec i s jeho obsahem stát na plotně a chladnout, tedy zároveň i snižovat tlak.
    • Pokud chceme tlak snížit rychle, použijeme k tomu určené tlačítko na hrnci. Zde je opět třeba poradit se s manuálem k vašemu papiňáku.
    • Často využívaným postupem je snížení tlaku pomocí zchlazení poklice. Tlakový hrnec jednoduše vložíme do dřezu a pustíme na něj proud studené vody. Po chvilce je hrnec zchlazený a připravený k otevření.
 6. Před tím je ale třeba zkontrolovat, jestli je tlak v hrnci opravdu snížený. Proto odejmeme bezpečnostní uzávěr z ventilu nebo postupujeme podle návodu pro konkrétní tlakový hrnec. Pokud neuniká žádná pára, zchladili jste hrnec správně.
 7. Nyní už stačí sundat poklici a pokrm se může servírovat.
 8. A ještě malý dodatek: po dobrém jídle nezapomeňte papiňák důkladně umýt, ať je připraven pro příští použití.

Věříme, že po přečtení a vyzkoušení našeho postupu pro bezpečnou práci s tlakovým hrncem se už vaření v něm bát nebudete, naopak se papiňák stane vaším přítelem a cenným pomocníkem.


Lenka Ambrožová

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.