Nejslavnější filmy o jídle

O vánočních svátcích si jistě budete chtít dopřát pořádnou dávku rodinné pohody. Můžete jet na hory lyžovat, zajet si do akvaparku, vyrazit na procházku zasněženou krajinou nebo třeba nakrmit kachny a labutě na rybníce. Pokud radši zůstanete doma v teple, můžete se zabavit společenskou hrou, povídat si a nebo se společně dívat na televizi. Když se vám nebude líbit filmy vysílané vašimi stanicemi, pusťte si film podle svého gusta. A pokud milujete jídlo, proč se nepodívat na nějaký právě o jídle?

Jídlo a vaření nejsou sice ve filmech tak oblíbené jako svatby, cestování a rychlá auta, přesto bylo natočeno dost kvalitních snímků, abyste se mezi svátky nenudili. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší filmy o jídle, u nichž se vám budou sbíhat sliny. Náš seznam obsahuje rodinné komedie, životopisy, animované filmy i romantické kousky. Vybere si tak určitě každý.

Obrázek

Šéf (Chef, 2014)

Tato americká komedie vás jistě pobaví a vaše chuťové buňky si ji jistě také užijí. Hvězdně obsazený film režiséra Jona Favreau obsahuje řadu scén s lahodně vypadajícím jídlem, nezapomeňte si k němu tedy přinést nějaké občerstvení, abyste hercům, jako je John Leguizamo, Scarlett Johansson, Dustin Hoffman nebo Robert Downey, Jr., nezáviděli. Šéf je příběh kreativního šéfkuchaře známé restaurace, který jednoho dne práci ztratí a musí se živit jinak. S pomocí své exmanželky a jejich společného syna si pořizuje náklaďák, v němž vozí potraviny do různých měst a zároveň se snaží uplatnit svého kreativního ducha.

Čokoláda (Chocolat, 2000)

Čokoláda je britsko-americký romantický film natočený na motivy knihy od Joanne Harris plný smyslné čokolády, který se skvěle hodí pro večer ve dvou. Režisér Lasse Hallström do hlavních rolí obsadil Juliette Binoche a Johnnyho Deppa, což se jistě vyplatilo. Děj se odehrává v 50. letech 20. století v malé francouzské vesničce, kam přichází matka samoživitelka Vianne s dcerou Anouk a otevírá obchod s čokoládovými pochoutkami. Zpočátku nedůvěřiví obyvatelé si nakonec Vianne a Anouk oblíbí, to se ale má změnit, když se Vianne začne stýkat s jedním z kočovných hudebníků, kteří se usídlili u řeky.

Karlík a továrna na čokoládu (Charlie and the chocolate factory, 2005)

A ještě jeden film o čokoládě a opět s Johnnym Deppem v hlavní roli. Tentokrát se jedná o snímek především pro děti, pobaví se u něj ale celá rodina. Americký film režiséra Tima Burtona inspirovaný knihou Roalda Dahla je zábavný a zároveň dovede vzít za srdce. Malý Karlík z chudé rodiny sní o možnosti podívat se do Wonkovy továrny na čokoládu, kde dříve pracoval jeho dědeček. Příležitost se naskytne v podobě zlatých kupónů umístěných do pěti tabulek čokolády rozvezených po celém světě. Karlík sice dostává jen jednu čokoládu ročně, díky láskyplné rodině a pořádné dávce štěstí ale nakonec kupon nalezne a vydává se společně s dalšími čtyřmi výherci do továrny plné překvapení. Jak to dopadne, když se skromný Karlík setká s rozmazlenými dětmi, které bojují o hlavní výhru, jež bláznivý Willy Wonka slíbil?

Ratatouille (Ratatouille, 2007)

Tenhle veselý animák snad každý zná, přinejmenším děti určitě. Příběh myšáka Remyho, který má vytříbené chutě a příčí se mu jíst nahnilé zbytky, jak je u krys zvykem, přináší mnoho vtipných i dojímavých momentů. Remy se skamarádí s mladým nepříliš šikovným uklízečem Alfredem Linguinim a společnými silami získají restauraci pozitivní hodnocení od obávaného kritika i srdce svérázné kuchařky. Snímek Ratatouille je plný dobrého jídla, které láká k ochutnání, i když je jen animované. Je to skvělá volba pro rodinný večer plný zábavy. A kdo ví, třeba bude u vás doma následující den k obědu ratatouille.

Haute Cuisine (Les Saveurs du Palais, 2012)

Francouzská dramatická komedie Haute Cuisine je skutečným příběhem Danièle Mazet-Delpeuch, kuchařky z maloměsta, která je jednoho dne vybrána, aby vařila ty nejvybranější pokrmy pro samotného francouzského prezidenta. Naše hrdinka musí čelit závisti ze strany ostatních kuchařů, díky svému skvělému kuchařskému umu a silné vůli ale vše zvládne. Film režíroval Christian Vincent a do hlavní role kuchařky Hortense byla obsazena Catherine Frot.

Julie a Julia (Julie & Julia, 2009)

Americký film Julie a Julia v hlavních rolích s Meryl Streep a Amy Adams je inspirován příběhem Julie Powell, ženy, která začala psát blog a stala se spisovatelkou. Jejím cílem bylo uvařit za jediný rok všech 524 receptů ze slavné kuchařky Julie Child s názvem Mastering The Art of French Cooking. Společně s filmovou Julií nadobro zabijete nudu všedních dní a objevíte řadu skvělých receptů. Její příběh se prolíná s příběhem autorky kuchařské knihy a je zřejmé, že obě ženy mají mnoho společného.

Křidýlko nebo stehýnko (L‘aile ou la cuisse, 1976)

Když je řeč o filmech o jídle, nesmíme opomenout starou dobrou klasiku – komedii s fenomenálním Louis de Funésem v hlavní roli, režírovanou Claudem Zidim. I když se jedná o film poněkud staršího data, přinejmenším v porovnání s ostatními snímky v tomto článku, jistě nebudete litovat, když si ho pustíte. Slavný labužník a gastronomický kritik Charles Duchemin je na cestě po Francii a zjišťuje úroveň pokrmů podávaných v restauracích a hotelech. Doprovází ho jeho syn Gérard, který, ačkoliv by měl pokračovat v práci svého otce, má poněkud jiné zájmy, a nová sekretářka. Kromě pomstychtivých restauratérů se bude muset Duchemin vypořádat i se svým úhlavním nepřítelem, majitelem továrny na umělé jídlo Tricatelem.

 

A jaký je váš nejoblíbenější film o jídle a vaření? Podělte se s ostatními o svůj tip v komentářích

Lenka Ambrožová

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.