Paleo – pravěká strava

Dokážete si představit žít jako lidé v době kamenné? Nemusíte se nutně stěhovat do jeskyně a odívat se do zvířecích kůží, stačí upravit jídelníček, trochu změnit svou životní filozofii a začít se hýbat. Podle zastánců paleo je to způsob, jak žít zdravě, předcházet řadě nemocí a cítit se po fyzické i psychické stránce v pohodě.

Filozofie paleolitické stravy vychází z předpokladu, že velká část potravin, které jsou běžnou součástí našich jídelníčků, je pro lidské tělo nepřirozená, že si s ní náš organismus nedokáže poradit. To se potom odráží na našem zdravotním stavu, trpíme nejrůznějšími civilizačními chorobami, které naše předky vůbec netrápily. Ke zdravotním problémům současného člověka výrazně přispívá také neustálý shon, stres a deprese. Hlavní příčinu civilizačních chorob ale vyznavači paleo diety vidí v zemědělství. Tvrdí, že člověk se vyvinul v lovce a sběrače, celé tři miliony let období paleolitu se živil masem, rybami, mořskými plody, vejci, plody, ořechy, kořínky a hmyzem. Potom se naučil pěstovat plodiny a chovat zvířata, ale jeho organismus nebyl na nové potraviny zvyklý, a prý si na ně nezvykl doteď. Jíst paleo tedy znamená jíst to, co je pro nás přirozené, tedy to, co si mohl dopřávat pračlověk.

Paleo není jen dieta

Přívrženci palea by se mohli zlobit kvůli názvu tohoto článku, a tak uvedeme věc na pravou míru. Paleo totiž není zdaleka jen o jídle, je to především životní styl, spojený s pravidelným pohybem. Díky tomu většina lidí, kteří takto začnou žít, zhubne a tuk nahradí svalovou hmotou, je však nutné pamatovat na to, že lepší postava by měl být jen příjemným vedlejším efektem, nikoliv cílem. V takovém případě byste si mohli zdraví spíše zničit, než mu prospět.
V našich končinách chápeme slovo dieta ve smyslu redukční diety, zatímco např. v angličtině slovo diet označuje jednoduše způsob stravování. Paleolitická strava rozhodně není další typ redukční diety, což je asi vidět na první pohled, stačí si pročíst základní suroviny, se kterými pracuje. Dalo by se říct, že je to vlastně taková antidieta, povoluje totiž potraviny, které redukční diety striktně zakazují.

Co je a co není paleo

Podstatnou část paleo stravy tvoří maso, a to nejen drůbež a ryby, ale i maso vepřové, hovězí a jiné, samozřejmě také mořské plody. Klidně si tedy dejte steak nebo i slaninu, ta je nejen povolována, ale dokonce doporučována, stejně jako vejce na nejrůznější způsoby. Živočišné bílkoviny musí být vhodně doplněny zeleninou a ovocem. Ty jsou v podstatě jediným zdrojem sacharidů pro organismus paleo člověka, jsou mu totiž zakázány obiloviny a výrobky z nich (mimo jiné vše, co je z mouky) a také cukr. Sladit může medem nebo umělými sladidly.

Ti, kteří mají základní znalosti o fungování lidského těla, vědí, že sacharidy jsou hlavním zdrojem energie. Z čeho tedy berou energii ti, kteří jejich příjem výrazně omezí? Paleo strava přinutí tělo brát energii z tuků. Je tedy potřeba zvýšit jejich příjem, což je dalším specifikem palea. Ale pozor, myslíme kvalitní tuky, nikoliv tuky ztužené, palmový olej nebo jídla smažená na silné vrstvě rafinovaného oleje. Člověk, a to platí pro všechny bez rozdílu, by měl do svého jídelníčku zařadit kvalitní tuky, které mohou být rostlinné - ořechy, semínka,  avokádo, nebo i živočišné - máslo, ghí. Co se týče olejů, vybíráme panenské, zastudena lisované, např. olivový, mandlový, z hroznových semínek, z lískových nebo vlašských ořechů, kokosový.

Již bylo řečeno, že paleo strava vylučuje výrobky z obilovin. Dále odmítá luštěniny včetně sóji, mléko a mléčné výrobky - výjimkou jsou rostlinná mléka a produkty z nich. Člověk, který žije paleo, také nekouří, nepije alkohol ani nebere drogy, a také si nekupuje polotovary a jídlo si radši sám uvaří.

Obrázek

Paleo vs. primal

Slovo primal označuje další způsob stravování a životního stylu. V mnohém se podobá paleu, také se snaží vyřadit z jídelníčku sacharidy a navrátit se k stravě našich prapředků. Na rozdíl od palea ale povoluje živočišné mléko a mléčné výrobky, na druhou stranu ale nedoporučuje slazení medem a umělými sladidly. Stejně jako paleo klade i primal velký důraz na kvalitu potravin a doporučuje nakupovat u lokálních zemědělců a namísto pobíhání po supermarketu raději navštěvovat farmářské trhy. Snad ještě vhodnější je pokusit se vypěstovat si některé plodiny na své zahradě nebo v truhlíku na balkoně, samozřejmě bez pesticidů a umělých hnojiv.

Paleo a zdraví

Dodržování životního stylu paleo podle jeho zastánců přináší mnohé výhody. Vyloučení obilovin, rafinovaného cukru a mléčných výrobků z jídelníčku pomáhá předcházet vzniku celé řady autoimunitních, chronických a civilizačních onemocnění, jako je například obezita, diabetes, rakovina, akné, astma a různé alergie. Paleo také pozitivně působí na psychiku člověka, vyvážená strava společně s pravidelnou pohybovou aktivitou pomáhá předcházet depresím a poruchám spánku. Pokud vyzkoušíte život podle palea. můžete zaznamenat zvýšení energie, zlepšení kvality vlasů, nehtů a zubů, zlepšení funkce vnitřních orgánů, úbytek tukových zásob a naopak získání svalové hmoty. Pokud se ale mají pozitivní účinky dostavit, je třeba co nejvíce dodržovat zásady životního stylu paleo včetně dostatečného pohybu. Pokud se občas neudržíte a dáte si něco „zakázaného“, zase tolik to nevadí (pokud je to opravdu jen výjimečně), na sport ale zapomínat nesmíte.

Vyzkoušejte paleo

Nemusíte hned teď začít vyklízet lednici a spíž a vyhazovat vše, co paleo zakazuje. To se ani nedoporučuje, člověk by si na nový způsob stravování měl navykat postupně. Možná vás paleo dieta nezaujala nebo sice zaujala, ale víte, že byste si některé potraviny nedokázali odpustit. Ale i když neplánujete začít se stravovat paleo, můžete některé takové pokrmy vyzkoušet, stojí to za to. Především dezerty jsou velmi zajímavé, nepoužívají totiž pšeničnou ani celozrnnou mouku, zato jsou plné oříšků a semínek. My jsme pro vás vybrali recept na paleo muffiny s příchutí citronu a s mákem. Recept je pochopitelně bezlepkový, zdravý a velmi chutný.

Obrázek

Citronové paleo muffiny s mákem

 • 300 gramů mandlové mouky, případně jemně mleté mandle
 • 45 gramů kokosové mouky
 • 60 gramů medu
 • 50 mililitrů citronové šťávy
 • 3 lžíce kokosového oleje
 • 1 lžíce nemletého máku, ideálně v bio kvalitě
 • 3 vejce - nejlépe domácí
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 1 lžička jedlé sody
 • 1 lžička prášku do pečiva
 • kůra z jednoho bio citronu
 • špetka soli

V menší misce smícháme rozšlehaná vejce s medem, citronovou šťávou, kokosovým oleje a vanilkovým extraktem. Do větší misky nasypeme mandlovou i kokosovou mouku, mák, jedlou sodu, prášek do pečiva, citronovou kůru a sůl, promícháme. Obsah menší misky přelijeme k suchým ingrediencí a důkladně promícháme, aby vzniklo jednolité těsto. Formičky nebo cukrářské papírové košíčky na muffiny do dvou třetin naplníme těstem a pečeme v předehřáté troubě na 175°C asi 15 až 20 minut. To, jestli jsou muffiny upečené, zjistíme klasickým testem se špejlí – pokud je špejle zapíchnutá do muffinu po vytažení suchá a čistá, můžeme muffiny vyndat z trouby.

Lenka Ambrožová

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.