Polenta

Moderní vaření je rychlé, levné, snadné a zdravé. Všechny tyto požadavky na výbornou splňuje kukuřičná kaše zvaná polenta, která má svůj původ v Itálii, oblíbená je ale i v jihovýchodní Evropě. Polenta má řadu předností, nám se líbí hlavně proto, že ji můžete připravit na mnoho různých způsobů, a tak se nikdy neomrzí.

Polenta se připravuje z kukuřičné krupice, která má podobu žlutější dětské krupičky. Příprava takové kaše ale spočívá ve třičtvrtěhodinovém promíchávání bublající krupice, což může kdekoho odradit. Proto se začala vyrábět instantní polenta – výrobce kukuřičnou krupici povaří a znovu vysuší, vám potom příprava trvá mnohem kratší dobu, přesněji 5 až 10 minut.

Použití polenty

Polenta se podává jako příloha k dušeným masům, jako je hovězí po burgundsku, guláš, zvěřinové ragú nebo ratatouille. Dobře ochucená může být i samostatným chodem – zkuste do ní vmíchat sýr (třeba parmezán nebo sýr s modrou plísní), máslo, bylinky, česnek nebo třeba pokrájená sušená rajčata. Protože polenta nemá příliš výraznou chuť, není problém připravit ji i nasladko – instantní polentu uvařte v mléce (můžete použít i rostlinné), oslaďte (nejlépe medem nebo melasou) a smíchejte s ořechy a sušeným ovocem.

Polenta mění podobu

Dosud byla řeč o polentě jako kaši, je ale na místě podotknout, že o kaši se jedná pouze krátce po uvaření (čím déle a v čím větším množství tekutiny se vaří, tím déle si vzhled kaše uchovává). Během chladnutí polenta tuhne a zhruba po dvou hodinách máte z kaše tuhou hmotu, kterou můžete bez problémů krájet nožem. To ale není nevýhoda, spíše naopak – ztuhlá polenta představuje novou surovinu pro bezpočet receptů. Uvařenou polentu jednoduše vlijte do pekáčku vymazaného olejem nebo máslem, zakryjte potravinovou folií a nechte zcela zchladnout. Potom můžete nožem nebo vykrajovátky na cukroví nakrájet polentu na libovolné tvary, osmažit a použít místo krutonů do salátů či polévek, obložit je jako sendvič, podávat jako přílohu ke grilovaného masu a zelenině nebo zapéct s tím, co máte zrovna po ruce (a vytvořit třeba jakousi polentovou pizzu).

Základní postup přípravy

Nyní se detailně podíváme na postup přípravy instantní polenty. K varu přivedeme 10 dílů osolené vody (pokud máte na vaření méně než 10 minut, dejte vody méně). Opatrně tenkým proužkem a za stálého míchání vyspáváme 1 díl instantní polenty. Snížíme plamen a za občasného míchání vaříme 10 minut (v případě potřeby kratší dobu, nejméně však 6 minut). Po zhoustnutí kaše ji odstavíme, vmícháme do ní pár lžic másla nebo panenského olivového oleje, ochutnáme a případně dosolíme. Podáváme jako přílohu nebo vlijeme do olejem vymazaného pekáčku a necháme ztuhnout.

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.