Rady a tipy pro nákup v supermarketu

Nakoupit kvalitní potraviny za přijatelnou cenu vypadá jako jednoduchá záležitost. V praxi ale zákazník musí poznat, kdy je výrobek ošizený, jestli velikost balení opravdu odpovídá ceně, zda je sleva skutečně sleva…

Náš malý rádce by vám měl nakupování v supermarketu značně zjednodušit a také výrazně zlevnit.

Výrobci i prodejci používají různé způsoby, jak ovlivnit rozhodování zákazníků, ale pokud budete nakupování věnovat alespoň trochu pozornosti a času, můžete i v supermarketu nakoupit kvalitní potraviny za velmi přijatelné ceny. V první řadě se nesmíte nechat ovlivnit takzvanými super výhodnými nabídkami a akcemi – ty jsou většinou výhodné především právě pro výrobce a prodejce.     

Obrázek

7 základních zásad pro nákup v supermarketu

Při nákupu v supermarketu – a vlastně nejen tam -  se vyplatí zaměřit na sedm základních věcí.

1./ Datum spotřeby nebo minimální trvanlivosti

Mnoho potravin, u kterých končí datum spotřeby nebo minimální trvanlivosti, je často ve výhodné slevě. Při případném nákupu si dobře promyslete, zda potraviny do tohoto data stihnete spotřebovat, protože po jeho vypršení už by se konzumovat neměly. Zboží s končícím datem spotřeby nebo minimální trvanlivosti se také umísťuje v regálu dopředu – v zadní části většinou najdete zboží v delší trvanlivostí.

2./ Složení potravin a země jejich původu 

Na obalu nebo i označení u pultu se dočtete mnoho informací a mnoho z nich je naprosto zbytečných. Soustřeďte se především na údaje o složení a zemi, odkud potraviny pochází. Pokud tam tyto nejdůležitější informace jsou jen v minimálním množství, případně je ani nenajdete, raději tyto potraviny nekupujte. Vše by také mělo být uvedeno v českém jazyce!

3./ Obaly potravin

Potraviny se mohou prodávat jen v neporušeném obalu. V žádném případě tedy nekupujte potraviny, které mají obal třeba i jen minimálně porušený a i kdyby byly za minimální cenu. Tyto potraviny mohou být různým způsobem již v okamžiku nákupu znehodnocené a jejich kvalita nebude odpovídat ani super nízké ceně.

4./ Zmrazené potraviny

Pokud nakupujete zmrazené potraviny, vyhněte se takovým, které mají na obalu vysrážený led. Tyto potraviny byly s největší pravděpodobností již nejméně jednou rozmražené a opětovným zmražením se jejich kvalita výrazně zhoršila. Po tepelné nebo jiné úpravě si na nich opravdu moc nepochutnáte.

5./ Mléčné a masné výrobky, pečivo, lahůdky apod.

Vůně, barva a konzistence jsou základem při nákupu mléčných  a masných výrobků, různých lahůdek nebo pečiva. Pokud budete mít při nákupu i tu nejmenší pochybnost o základních vlastnostech těchto potravin, v žádném případě je nekupujte. Ušetříte peníze a v mnoha případech i svoje zdraví.

6./ Ovoce a zelenina

Při nákupu ovoce a zeleniny v supermarketech si můžeme vybírat z mnoha různých druhů, které ale pochází z různých částí světa a často za sebou mají velmi dlouhou přepravu. Nikdy nekupujte otlačenou nebo i nahnilou zeleninu nebo ovoce, a to i kdyby cena byla opravdu tzv. výprodejová. Výživová hodnota je v takovém případě minimální a vašemu zdraví to neprospěje. Balenou zeleninu i ovoce si vždy důkladně prohlédněte a také hmatem zjistěte, zda odpovídá běžnému stavu.

7./ Slevy a akce 

Výrazně zlevněné potraviny nebo jejich prodej v rámci nějaké akce supermarkety nenabízí jen proto, aby se zalíbily svým zákazníkům. Hlavní důvody jsou většinou zcela jiné. Většinou to bývá končící datum spotřeby nebo minimální trvanlivosti, případně i skutečnost, že se například z důvodu špatného složení nebo chuti tyto potraviny příliš neprodávají a výrobce i supermarket se jich prostě chtějí zbavit. Vždy zvažte, jestli se takový nákup skutečně vyplatí!

Prodejní triky

Prodejci mají mnoho vyzkoušených triků, jak své zboží prodat. Jedním z nich je například to, že dražší zboží v atraktivních obalech umísťují do úrovně očí. Pokud se ovšem podíváte nahoru nebo dolů, najdete zde většinou stejný nebo hodně podobný výrobek za cenu nižší.

Stejně tak si dejte u pultů s uzeninami, sýry, rybami a podobným zbožím pozor na barvu - speciální zářivky ji dokáží výrazně změnit.

I když to velmi často neděláme, měli bychom si vždy pro případ reklamace odnést domů účtenku. Občas se nám totiž může stát, že až v kuchyni zjistíme, že jsme koupili potraviny zkažené nebo neodpovídající údajům na obalu…

Obrázek

3 rady na závěr

Nákupní seznam možná na první pohled vypadá jako zbytečnost, ale pokud si ho sepíšete předem, můžete velmi výrazně ušetřit, protože koupíte skutečně jen to, co opravdu potřebujete.

Peníze si berte jen v přibližné hodnotě nákupu, kreditní katru nechte doma. To vám zabrání kupovat zbytečnosti a pokud by v obchodě bylo něco výjimečného, můžete se pro to nakonec vždy vrátit. 

Nakupujte po jídle! S pocitem hladu byste do hyper nebo super marketu vůbec neměli vstupovat! Je prokázáno, že hladový člověk velmi snadno podlehne všem možným lákadlům prodejců.

 

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.