Ryby – jak je nakupovat a jak často jíst

  Všichni velmi dobře víme, že ryby jsou velmi zdravé, ale přesto je stále konzumujeme poměrně málo.

Ryby jsou zdrojem kvalitních bílkovin, obsahují vitamíny D a B2, z minerálních látek především vápník, fosfor, jód, železo, hořčík, draslík a zinek.  Pro lidské tělo je z nich nejdůležitější jód, který je zdrojem omega 3 mastných kyselin, výrazně snižujících riziko onemocnění srdce a kardiovaskulární soustavy. Ryby, které nejsou smažené, ale připravené jiným, šetrnějším způsobem, jako je například vaření v páře, jsou navíc i dietní a lehce stravitelné.

Spotřeba ryb je ale stále poměrně malá. V zemích Evropské unie jeden člověk zkonzumuje přibližně 11 kilogramů za rok, v České republice je to jen 5,5 kilogramu, a z toho 1 kilogram jsou ryby sladkovodní…

Podle názoru odborníků jsou ryby v běžné stravě člověka ne potřebné, ale přímo nutné. Měli bychom je konzumovat alespoň dvakrát týdně, a střídat jejich druh. Z hlediska důležitých látek jsou velmi dobré tučnější mořské ryby. Tepelná úprava smažením není právě nejvhodnější, mnohem lepší jsou úpravy vařením nebo dušením, případně pečením. Přidaných tuků by mělo být minimum, ideální je kvalitní olej nebo máslo.

Receptů na přípravu různých druhů ryb existuje nepřeberné množství, a tak se jen těžko může stát, že bychom se ryb tzv. přejedli. Ryby je možné marinovat nebo dochutit kořením, plnit nádivkami, podávat s omáčkami…V současné uspěchané době je velkým kladem i poměrně krátká doba tepelné úpravy.

Nejvhodnější přílohou k téměř všem rybám je zelenina v různých úpravách, vařené brambory, ale i rýže, noky a krokety, žampiony. Ze zeleniny jsou nejlepší rajčata, papriky, chřest, lilek nebo zelený hrášek.

Z teplých omáček se k rybám velmi hodí holandská, máslová, rybí bílá, anglická, smetanová žloutková nebo třeba i základní rajská. Studené omáčky k rybám jsou pažitková, papriková, hořčicová nebo tatarská. Jako další vhodná příloha je i smetanový, jablečný, případně ořechový křen.

I kdybychom ryby jedli každý den, přesto neztloustneme. Vybírat můžeme jak z ryb mořských - losos, tuňák, sardinky, tak sladkovodních, kde nejlepší je určitě pstruh.

Přednos bychom měli dávat rybám čerstvým, nebo chlazeným. Čerstvé se nejlépe poznají podle napnuté kůže s kovovým leskem, a pokud do boku ryby uděláme prstem důlek, měl by se rychle vyrovnat. Oči u čerstvých ryb jsou jasné a průhledné. Dalším znakem čerstvosti je, že kostičky jsou poměrně těžko uvolnit.

Při nákupu stále častěji nabízených vakuovaných ryb si musíme dát velký pozor na datum spotřeby. Ani vakuum totiž není všemocné, a ani sleva u ryby s prošlým datem nevynahradí její nekvalitní chuť.

Pokud kupujeme ryby zmražené, musíme počítat mimo jiné i s obsahem zmrzlé vody, a při nákupu pečlivě zkontrolujeme datum výroby a spotřeby, ale i místo původu.

Zcela vyhnout bychom se měli obalovaným zmrazeným rybím prstům. Množství kvalitního rybího masa je u většiny z nich minimální, navíc se připravují výhradně smažením.

 

Možností různých úprav sladkovodních i mořských ryb je velmi mnoho, a pro všechny existuje řada receptur. Při jejich výběru je nutné vycházet především z druhu ryb, které budeme ke konzumaci připravovat. Samozřejmostí je jejich čerstvost, výsledek ale záleží i na kvalitě ostatních ingrediencí.  

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.