Sýry, ryby, zvěřina a víno v Prachaticích

Jedna z nejlepších a největších gastronomických akcí v České republice se již mnoho let pořádá v Prachaticích, a protože jsme největší české webové stránky o gastronomii, samozřejmě se jí zúčastníme…

Gastronomický festival plný sýrů, ryb, zvěřiny a vína se  budou konat v Prachaticích  tento víkend od pátku 11. až do neděle 13. září. V rámci festivalu probíhají v podstatě společně tři gastronomické přehlídky - 12. ročník národní přehlídky sýry a víno, 10. jubilejní ročník eno-gastronomické přehlídky ryby a víno a nově 1. ročník eno-gastronomické přehlídky zvěřina a víno.

Pořadatelé se letos po minulých úspěšných gastronomických přehlídkách Sýry, Ryby a Víno rozhodli přidat i zvěřinu a tak na festivalu bude možné ochutnat srnčí, jelení, černou zvěř i pratura.

„Přáli bychom si, aby se nám vše podařilo připravit tak, aby to bylo pro návštěvníky gastronomické nebe“, řekl Ing. Petr Gondáš z Národního vinařského centra, které se na pořádání významně podílí.

Sýry zde představí především mlékárny, které získaly za své produkty různá ocenění i značku KLASA. Bude jich celkem patnáct, z toho jedna ze sousedního Bavorska a jedna ze Slovenska, sýrů z kravského, kozího a ovčího mléka bude k ochutnání přibližně osmdesát…

Podle informací ředitele festivalu Michala Kočana bude na arkádovém nádvoří v Prachaticích bude tradičně nainstalováno kuchařské studio, kde budou mistři kuchaři připravovat pokrmy ze sýrů a hlavně ryb.

„Na stolech radničního sálu a sklepení budou servírovány sýry a pokrmy studené kuchyně. Na druhé straně stolů budou prezentována skvělá vína od našich českých a moravských vinařů. Přehlídek se účastní na 30 vinařství z Čech a Moravy, čerstvé ryby tradičně poskytují jihočeští rybáři a rybářský svaz. Rybou číslo jedna je Český kapr, amur a z lososovitých ryb pstruh duhový a siven. K ochutnání budou také dravé ryby jako štika, candát nebo sumec,“ prozradil nám Michal Kočan další část bohaté nabídky.

Součástí akce je i kulturní a společenský program, proběhne i aukce archivních vín, která je určena na charitativní účely. Skutečnost, že se jedná o akci opravdu mimořádnou potvrzuje i záštita ministra zemědělství Ing. Mariana Jurečky, senátora Ing. Tomáš Jirsy a hejtmana Jihočeského kraje Mgr. Jiří Zimoly. Že je o akci mimořádný zájem jsme zjistili, když jsme po pozvání na ni sháněli v Prachaticích ubytování – vstříc nám nakonec vyšli v příjemném penzionu Tina a tak na akci nebude chybět ani www.milujivareni.cz.

Věříme, že v Prachaticích získáme mnoho nových informací a také gastronomické inspirace, o které se s vámi budeme moci podělit a které i vám budou prospěšné…

Obrázek  

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.