Vychutnejte si Foodparade 2015

Protože chceme mít ty nejčerstvější informace o gastronomii, chodíme samozřejmě i na různé akce a festivaly. Některé jsou víc, jiné méně vydařené, ale na tradiční Foodparade v Praze Tróji se každý rok skutečně těšíme.

Různých gastronomických je stále víc a jejich úroveň je samozřejmě různá, to samé platí i pro vinobraní a pivní festivaly. Mnoho těchto akcí pořádají lidé, kteří prostě mají rádi dobré jídlo a pití a chtějí se o své gurmánské zážitky podělit. To ale neznamená, že by na takovém malém festivalu, zaměřeném třeba jen na grilování, nebylo příjemně a že si tam nepochutnáte. Takovým vydařených akcí jsme letos zažili poměrně dost a to větší překvapení pro nás byla jistá akce, která se konala v zahradách Pražského hradu, kterou  pořádali profesionálové.

Hned u vchodu nám ochranka nakoukla do tašky a fotografce do kabelky i brašny na fotoaparát, protože v horkém dni si návštěvníci nesměli do areálu přinést ani vodu v plastové láhvi… Pak jsme dostali nerezový příbor a papírový ubrousek, oboje jsme samozřejmě při první degustaci použili a jako většina ostatních odevzdali s talířkem. To byla chyba – příbor jsme totiž měli používat po celou dobu i na ostatní jídla! Na gastrofestivalu takové úrovně poměrně vysokou cenou vstupného i nabízených jídel by podle našeho názoru měl nový příbor ke každému jídlu být samozřejmostí, stejně jako by talíře a „sklenky“ na nápoje neměly být z plastu – i s tím jsme se zde setkali. Při vzpomínce na tuto akci se o to víc těšíme na Foodparade!

Foodparade – gastrofestival s tradicí a úrovní

Obrázek

Foodparade se bude letos konat v sobotu 5. a v neděli 6. září, opět v nádherném prostředí parku zámku v Praze Tróji. Pokud festivalu bude stejně jako v loňském roce přát i počasí, mají se všichni příznivci dobrého jídla a pití na co těšit.

Zahrady Trojského zámku jsou pro akci tohoto typu jako stvořené. Jsou zde široké cesty, na kterých se dají postavit stánky a zároveň zůstává dost místa pro stolky, kde do vás nikdo při konzumaci nebude strkat ani vám nepříjemně koukat do talíře. Využít se mohou travnaté plochy a pořadatelé dokonce mají k zapůjčení i piknikové deky, ale přinést a rozprostřít si můžete i svoji vlastní.

V porovnání s festivalem na Pražském hradě je zde i v tomto směru hostům zajištěn vyšší komfort – tam si totiž na kamenné zídky, které přežily staletí, nesmíte položit ani kelímek, a pokud byste se o ně chtěli opřít nebo se na nějakou dokonce posadit, okamžitě vás pořadatelé odkážou na místo, vyhrazené konzumaci. Letos byl na Hradě dokonce i zákaz vstupu i některé travnaté plochy…

Obrázek  

V Tróji jak na hostině…

Na Foodparade se bude opět servírovat na porcelánu a keramice, jíst se bude nerezovým příborem a pít ze skla. Nic z toho si s sebou nebudete muset nosit a hlídat, po konzumaci prostě použité nádobí necháte na stole a pořadatelé ho během chvilky uklidí.

Porce byly v loňském roce přesně takové, jaké by na gastronomickém festivalu být měly a odpovídaly jim i ceny – a že se nic nezmění ani v tomto směru se dá očekávat také. Když nebudete chtít, tak se nepřejíte, ale ochutnáte mnoho různých lahůdek.

Na Foddparade se platí speciální festivalovou měnou – tzv. „chefy“. Další novou pozitivní informací v této souvislosti je, že letos si budete moci koupit i jen jeden jediný. Za chefy si budete moci koupit jak jednotlivá degustační menu, tak i různé lahůdky, které si budete chtít odnést domů. Vše zapijete vynikajícím pivem, cicerem, vínem nebo džusem, k zákusku si dáte voňavou kávu.

 Na chuťové pohárky návštěvníků se chystají ti nejlepší kuchaři z vyhlášených restaurací, ale letos i ti z menších, ale poctivých kuchyní. V Tróji bude restaurace Bresto,

Bresto, Burger Bar, Burger meets Diplomat, Café Restaurant Esprit - Holiday Inn, Dům francouzské gastronomie La Gare, Hotel Jítrava, Husí játra, InterContinental Hotel Prague, La Boucherie & Bistrot M, Le Burger, Mesy restaurant, MyRaw Café, Nostalgie, Pepe Lopez, Steakgrill, Sushitime, U Emy Destinnové a U Modré Kachničky.

Různé delikatesy vám nabídne Angelato, Bánh Mì Makers, Barkona snails, Coolcoco, Cukrárna Buchalovi, Cup and Cake, Čongrády, D -Food Queen, Food Story, Chefshop, Marmelády s příběhem, Nice Pops, Perníčkův sen, Petite France, Sklizeno, The Candy Store, Tuscany Taste a Votre plaisir.

Nudit se určitě nebudete

Foodparade ale není jen o dobrém jídle a pití – pořadatelé připravili i rozsáhlý doprovodný program. Zajímavé budou zcela jistě různé kuchařské show, mezi nimi třeba ta od Jany Vašákové, šéfredaktorky časopisu F.O.O.D, ale i finále kuchařské soutěže I love Food o ceny ve výši 100 000 korun.

Pro děti je připravený dětský koutek s mnoha atrakcemi a zábavným programem. Třeba i celodenní pobyt v něm je zcela zdarma a personál mluví anglicky.

Obrázek  Obrázek

Obrázek  Obrázek

Loňský ročník byl víc než vydařený a letošní se podle všeho povede také. Originální příjemné místo v zahradách Trojského zámku v Praze zůstává zachováno, svoje lahůdky zde budou nabízet restaurace, které mají v gastronomickém světě jen kladná hodnocení, různé farmářské stánky zde budou v ještě větším počtu, doprovodný program je bohatý... a tak si nezbývá jen přát, aby Foodparade 2015 přálo i počasí.

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.