Vzhůru do Znojma, víno prý budeme poznávat všemi smysly

Znojemské historické vinobraní, které ovládne město o tomto víkendu poskytne spoustu příležitostí vychutnat si ty nejlepší vzorky ze Znojemské vinařské podoblasti. Navíc se můžete svézt vinobusem po vinicích a degustovat.

Poznávání vína všemi smysly je letošní novinkou vinobraní a jistě přiláká spoustu lidí. Na výběr dostanou nejtypičtější odrůdy Znojemské vinařské podoblasti, tedy Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. „Ti, kteří sem v sobotu zavítají, budou moci absolvovat vědomostní test a poznávání charakteristických znaků typických pro odrůdy Znojemska, zapojí všech pět smyslů, vlastně i smysl šestý…,“ vysvětluje s úsměvem a zároveň trochu záhadně František Koudela, ředitel Znojemské Besedy, hlavního organizátora vinobraní. Nad regulérností ochutnávání všemi smysly bude bdít Ivo Dvořák, viceprezident Asociace sommelierů ČR.

Hlavní vinařská scéna bude u rotundy sv. Kateřiny
Ve Znojmě bude o víkendu stíhat jedna soutěž druhou - například kdo uhádne, kolik lahví se letos u rotundy vypije, získá dvě vstupenky na Znojemské historické vinobraní 2016 včetně degustačních bločků k ochutnávce vín VOC Znojmo. Budou to opravdu skvostná vína, která vinaři přivezou. Získali za ně už mnohá ocenění, třeba titul Vinařství roku. Drobná nápověda pro zvídavé – loni se na historickém vinobraní vypilo 8200 lahví. Vína VOC Znojmo připravuje speciální vinný bar také ve Vlkově věži. Vyhlídka na centrum města se skleničkou skvělého vína bude jistě jedinečná.

Na Slepičím trhu bude vinný trh
Cimbál a pochůzková degustace, přesně tak budou znojemští vinaři nabízet svá vína. Doplní je i nabídka jednoho rakouského vinařství z nedalekého Retzu a návštěvníci tak budou mít možnost porovnat vína totožná charakterem dvou sousedních vinařských regionů. Jen rukopis každého z vinařů je jiný.
Vůbec poprvé na vinobraní ochutnáte vína z chvalovického vinařství Simenon a od dvou vinařství z Nového Šalforfa – Vinařství rodiny Nápravovy a Vinařství Karel Šmudla.

Burčák - bez něj to nejde
Ochutnávat se bude hlavně na nádvořích středověkých domů a renesančních paláců, které budou během vinobraní fungovat jako vinárny, šenky či místa pro posezení, mnohdy i s vlastním programem. Vinobraní je jedinečnou příležitostí, jak tyto prostory, veřejnosti obvykle nepřístupné, otevřít.

S vinobusem na Lampelberg a k bronzovému Vinaři roku

Znojemský historický program doplní vinodus v neděli 13. září. Zastávky unikátního vozidla, jehož jízda bude zdarma, budou dvě, jednak na krásné vinici Lampelberg a u hotelu Vinice-Hnanice, tedy u čerstvého bronzového Vinaře roku 2015. Ochutnávková trasa startuje i končí na Masarykově náměstí ve Znojmě a návštěvníci vinobraní ji mohou pojmout jako hezký výlet. Při poznávání krás Znojemska se budou degustovat vína VOC Znojmo přímo ve vinobusu.

Text: Táňa Pikartová

Foto: Znojemská Beseda

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.