Jak správně grilovat steaky

Kuchařská škola

Grilování steaků vyžaduje určitou zručnost i zkušenost,vždy je potřeba použíte opravdu správný druh masa a dodržet postup přípravy i dobu grilování.

Obrázek

Grilování steaku Porterhouse

Porterhouse je velmi oblíbený steak a recept na jeho přípravu by měl znát každý, kdo rád griluje.

Vhodnou metodou tepelné úpravy je přímé grilování při vysoké teplotě, doba grilování je 14 až 20 minut.  Před položením masa na gril potřeme kouskem tuku ze steaku žebra roštu.

Příprava

Porterhouse by měl být nejméně 4 cm silný. Osušený steak se podle chuti okoření a na povrchu opeče na roštu rozpáleného grilu. Steak se otáčíme vždy o 45 stupňů, aby na něm vzniklo mřížkování.

Hotový steak se položí na zapékací mísu posypanou jemně nasekaným česnekem, čerstvou šalvějí a rozmarýnem. Maso se zakape olivovým olejem a několikrát v míse obrátí, aby se obě strany steaku pokryly olejem. Po 3 až 5 minutách se odkrojí svíčková a roštěnec od kosti. Oba odkrojené kusy masa se nakrájí napříč na plátky silné asi půl centimetru. Před podáváním se maso přelijeme olivovým olejem a šťávou z masa.

Grilování T-bone steaku

T-bone steak z grilu výborně chutná, pokud se předem silně namaže hořčicí a posype hrubě mletým pepřem.

Vhodnou metodou tepelné úpravy je přímé grilování při vysoké teplotě. Tepelná úprava trvá 8 až12 minut.

Příprava

Osušený T-bone steak se osolí a dobře opepří hrubě mletým pepřem, může se použít i pepř  barevný. Maso se pak popráší práškovou hořčicí a ta se do něj vstřebá vidličkou. Steak se pak ještě pokape ostrou omáčkou, která zajistí pálivou kůrku po upečení. Steak se znovu opepříme čerstvě mletým pepřem ještě po položení na rošt grilu. 

Grilování steaku z roštěnce

Steak z roštěnce je ideální k přímému grilování při vysoké teplotě, tepelná úprava trvá 8 až 12 minut.

Příprava

Osušený steak se podle chuti osolí hrubou solí a opepří. Rošt grilu se potře olejem a steak se na něj položí  v úhlu 45 stupňů k tyčkám roštu. Po 4 až 6 minutách grilování steak na malou chvíli přitiskneme k roštu a pak se maso znovu otočí. Tím se na povrchu steaku  vytvoří klasická mřížka. Na hotový steak se rozetře kousek estragonového másla. Před servírováním se steak z roštěnce nechá 2 až 3 minut odpočinout.

Grilování filetu mignon

Filet mignon – biftek - patří k dražším steakům. Je libový a velmi křehký, chuť je jemná ale nevýrazná. Maso není téměř prorostlé tukem a tak má tento steak sklon k vysychání. Aby se vysychání masa předešlo, je vhodné bifteky marinovat nebo balit do slaniny.

Vhodnou metodou tepelné úpravy je přímé grilování při vysoké teplotě po dobu 12 až15 minut.

Příprava

Hovězí svíčková se nakrájí přes vlákno na špalíčky silné přibližně  5 cm, tenkou část svíčkové je možné použít na jiné kuchyňské úpravy. Nakrájené steaky se obalí plátky slaniny a ta se upevní kuchyňským provázkem. Maso se vloží do pekáče, přilije se červené víno, přidá očištěnou a na kostičky nakrájená zelenina a koření podle chuti. Steaky mignon se  marinují 2 až 4 hodiny. Vinná marináda se může nahradit i jinou.

Filety se pak vyjmou z marinády, položí na rošt potřený olejem a grilují 4 až 5 minut z každé strany. 

Hotové bifteky se přendají na plochou mísu a na povrchu potřou máslem. Před servírováním se nechají ještě 3 až 5 minut tzv. odpočinout, z masa se také odstraní provázky. Steaky mignon jsou velmi lahodné například s šalotkovou omáčkou.

Londýnské grilované hovězí maso

Londýnské grilované hovězí je způsob grilování a porcování silného steaku – není to tedy  zvláštní řez nebo druh masa. Na typické londýnské grilované maso se většinou  používá  horní a dolní šál z hovězí kýty nebo nízký bok.  Plátky z horního a dolního šálu jsou širší a chutnější, mohou ale být  tužší. Steaky z boku jsou více prorostlé tukem a tak jsou i šťavnatější, po upečení mají pěknou kůrčičku.

Vhodnou metodou tepelné úpravy je přímé grilování při vysoké teplotě, tepelná úprava trvá 12 až16 minut.

Příprava

Hovězí maso se potřeme marinádou nebo grilovací směsí a v zakryté míse se nechá 4 až 6 hodin marinovat v chladničce. Po vyjmutí z marinády se steak osuší, položí na rošt potřený olejem a grilujeme 6 až 8 minut z každé strany. Po 3 minutách se maso obrátí, aby vznikla  klasická mřížka.

Hotový steak se nechá 5 minut odpočinout, pak se ostrým nožem v úhlu 45 stupňů k povrchu steaku nakrájí na tenké plátky a ihned servíruje.

Grilování nadívaného steaku z hovězího boku

Nadívaný steak je plátek hovězího masa s náplní ze zeleniny, klobásy a sýru.  Vhodnou  tepelnou úpravou je přímé grilování při střední teplotě po dobu 1,5 až 2 hodin.

Příprava

Osušený steak z hovězího boku se položí na prkénko a jednou rukou se shora přidržuje, aby zůstal plochý. Ostrým tenkým nožem se steak ze strany prořízne tak, aby se mohl rozevřít.

Na čtverec alobalu se urovnají rovnotě+žně s okrajem proužky anglické slaniny 2 až 3cm od sebe. Proříznuté maso se položí na slaninu tak, aby vlákna byla rovnoběžná se slaninou, osolí se a opepří, ochutí organem a octem. Na maso se položí na proužky nakrájená klobása, celer, mrkev, paprika, šunka a sýr. Maso se zavine do rolády a obalí alobalem. Konce alobalu se pevně zatočí a fólii se na několika místech propíchne. Roládu je ještě možné ovázat kuchyňským provázkem.

Roládu se grilujeme 1,5 až 2 hodiny doměkka a vždy po 15 až 20 minutách se obrací. Vnitřní teplota propečeného masa má být asi 82° Celsia.

Hotová roláda se nechá 10 minut odpočinout, pak se z ní odstraní provázek i alobal a  nakrájí se příčně  na plátky silné 1 až 1,5 cm.

Grilování hovězího saté

Hovězí saté je maso na špejli, které skvěle chutná kořeněné citronelou, česnekem, chilli papričkou a rybí omáčkou. Pro přípravu je ideální steak z hovězího boku.

Tepelně se upravuje  přímým grilováním při vysoké teplotě po dobu jen 2 až 4 minuty.

Příprava

Očištěný steak z hovězího boku se položí naplocho na prkénko a na mase se vyškrábe nožem po obou stranách mřížka – tím se urychlí vstřebání marinády do masa. Ze steaku se pak napříč nakrájí dlouhé, tenké plátky. Každý pruh masa má být dlouhý přibližně 12 cm, 2 cm široký a 1 cm silný. Plátky steaku se navléknou na jehlu, pak se rozloží do ploché mísy a zalijí připravenou ostřejší kořeněnou marinádou. Marinování by mělo trvat alespoň 30 minut, jehly se během marinování několikrát obrátí.

Jehly s masem se položí na olejem potřený rošt a za občasného potírání olejem se grilují 1 až 2 minuty z každé strany

Salát z grilovaného hovězího masa

Salát z hovězího masa na grilu je asijská specialita z hovězího masa, salátových listů, chilli papriček a čerstvých bylinek. Použitý sezamový olej a ostrá sójová marináda salátu dodají jedinečnou. V asijské kuchyni se tento salát servíruje s rýžovými nudlemi.

Vhodnou tepelnou úpravou steaku z hovězího boku je přímé grilování při vysoké teplotě po dobu 8 až 12 minut.

Příprava

Očištěný steak z hovězího boku se po stranách lehce nařízne do mřížky – tím se zabrání z kroucení masa při tepelné úpravě. Lžící se na steak rozetře polovina připravené ostré marinády a přikryté maso se nechá v chladničce marinovat 1 až 2 hodiny. Během marinování se několikrát obrátí. Zbylá marináda se využívá jako zálivku na salát.

Marinovaný steak se položí na olejem potřený rošt rozpáleného grilu a griluje se  4 až 6 minut z každé strany.

Hotový steak se nechá na prkénku přibližně 3 až 5 minut odpočinout a pak se nakrájí na velmi tenké plátky.  

Do mísy se připraví zeleninový salát, na prostředek každé porce se vloží uvařené rýžové nudle a nahoru se rozloží plátky grilovaného masa. 

 

 

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.