Základní receptury

Receptur, podle kterých se připravují nejrůznější pokrmy, jsou tisíce. Většina z nich je ale různou obměnou několika základních postupů, bez znalosti kterých se v kuchyni neobejdeme. Maso, zelenina, těstoviny a další suroviny i potraviny se podle nich připravují na celém světě.

Kuchařská škola

Základní receptury pro přípravu většiny jídel nejsou složité. Vaření, smažení, pečení a další kuchařské činnosti v jejich jednoduché formě zvládne každý, a je jen na jeho fantazii, chuti a náladě, jestli je bude dál rozvíjet.

Obrázek

Receptury se velmi jednoduše dělí na

Najdete zde i

Každá skupina je pro větší přehlednost rozdělena i podle způsobu přípravy nebo tepelné úpravy, ale také podle konečné podoby hotového jídla. Polévky jsou čiré, krémové nebo zahuštěné, maso můžeme péct, dusit nebo smažit, zeleninu je možné upravovat tepelně i z ní připravovat studené saláty…

Převážná většina základních receptur je sestavena tak, aby podle nich jídlo uvařil nebo upekl i ten největší kuchařský laik. Pokud se recepturou bude řídit, dodrží nejen množství uvedených surovin, ale i pracovní postup a doporučené časy například tepelných úprav, neměl by vzniknout žádný problém.

Základní receptury vychází z mnohaletých zkušeností a všechny byly mnohokrát ověřené v praxi. Jejich znalost je v kuchyni nezbytnou nutností a až po jejich zvládnutí je můžeme vylepšovat podle vlastní kuchařské fantazie.

Základní receptury se průběžně „vaří“ v naší redakční kuchyni. Budeme vám je „servírovat“ postupně, abyste měli dostatek času na jejich vyzkoušení v praxi. O jejich možné „konzumaci“ vás budeme samozřejmě včas informovat.

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.