Servírování ryb

Kuchařská škola

Angličané obvykle konzumují ryby obalované jako Fish and Chips, v japonské kuchyni je obliba syrových plátků ryb Sushi a Sashimi. Francouzi a Američané z nich dělají polévky Bouillabaisse a Chowder, v Itálii je zlehka pečou na grilu, dusí s bílým vínem nebo pečou v solné krustě a po celé jižní Americe je zalévají limetkovou šťávou, čímž vzniknou známé Ceviche. V celé Asii jsou nejvíce oblíbené různé rybí koláčky a karbanátky.

Úpravy ryb na talíři

Ryba nemusí být na talíři podávána vždy jen fádně jako filé. Je možné připravit řadu variací podávání. Jedním z nich mohou být lososový šneci. Z filetu nakrájíme proužky, zarolujeme je a spojíme špejlemi. Lososové šneky osolíme, potřeme citronovou šťávou a naskládáme je do pekáče. Z másla a mouky připravíme jíšku a za stálého míchání ji zalejeme vývarem a mlékem. Vaříme asi 20 minut, pak přidáme bylinky a smetanu. Necháme ještě prohřát a odstavíme. Lososa v pekáči podlijeme vínem, vývarem dáme péct do trouby na 15 minut. Po upečení hotové šneky přeložíme servírovacím příborem na talíř, přelejeme bylinkovou omáčkou, ozdobíme snítkou koriandru nebo petrželky a podáváme s bramborami.

Příbory a servírování

K rybám zakládáme při servírování talířek na kosti -(vlevo - a dvě vidličky nebo speciální rybí příbory s nožem, který má uplatnění pouze při konzumaci ryb - maso se jím nekrájí, ale odlupuje od kostí. Ryba se podává v celku na talířích nebo na mísách odpovídajících tvarů. Rozdělí se, zbaví ploutví, rozevře a vyjme se z ní páteř.

Způsoby servírování

Rybu jde porcovat, filetovat, polít omáčkou, ozdobit přílohou, prostě naservírovat tak, aby hlavní ozdoba bylo ona sama. Takový způsob obvykle nevyžaduje příliš ingrediencí, stačí sůl, pepř, snítka bylinky a citron. Častá je také forma servírování přímo před strávníkem. Na servírovacím vozíku se ryba na nerezovém oválném tácu přiveze až ke strávníkovi a před ním se přímo porcuje a servíruje na talíř. Zdobení, a už přelévání omáčkou nebo přidání příloh, zeleniny a bylinek se provádí také přímo před vlastní konzumací.

Servírování

 • ryby se překládají lopatkou, překládacím příborem na plocho, popř. dvěma vidličkami
 • pokud se budou vykosťovat, je vhodné použít při překládání velký rybí příbor (obsluha se může zvýšit vyjmutím líček, odstraněním ploutví, popř. hlavy a ocasní ploutve u velkých ryb)
 • ryba se pokládá vodorovně do středu talíře, přední částí vlevo, hřbetem k hornímu okraji talíře
 • přílohy zakládáme zvlášť
 • porcované ryby se podávají běžným způsobem
 • nesmíme zapomenout založit talíř na kosti

Vhodné přílohy: vařené brambory, čerstvé máslo, citrón, ke smaženým rybám bramborový salát, křen

Ingredience na zdobení ryb

 • Citron nebo jiné citrusy
 • Bylinky - kopr, kerblík, petržel, koriandr, tymián, rozmarýn
 • Tuky - olivový olej, máslo
 • Zelenina - hlávkový salát, rukola, lollo biondo, špenátové listy, rajčata
 • Omáčky - majonéza, pesto, bylinková, hořčicová, s koprem, citronová

Z těchto ingrediencí lze připravit řadu variací na zdobení ryb při jejich servírování. Nezapomínejte ale na to, že hlavní surovinou je ryba a nechte vyniknout její chuť.

Nápoje k rybám

V podstatě jediným správným nápojem k rybám je lehčí bílé víno, ke kaviáru je ideální šampaňské. Pivo se k rybě vůbec nehodí.

Pokud chcete nealko, pak vynechte sladké limonády a coly, chuť ryby vynikne pouze s "obyčejnou" nebo minerální vodou.

 

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.