Arašídy, mandle, kešu, pistácie

Arašídy – burské oříšky, mandle, kešu ořechy a pistácie se v kuchyni používají poměrně často. Jsou velmi oblíbené i vzhledem k jejich dostupnosti, protože jsou k dostání téměř vždy a všude.

Kuchařská škola

Arašídy – burské oříšky

Burské oříšky jsou semena podzemnice olejné a správně se nejedná o ořechy, ale o luštěniny. Konzumují se syrové nebo pražené, v Asii i vařené.

Obrázek

Použití

Arašídy se používají především na přípravu omáček a dresinků, přidávají se do zeleninových i masových jídel, sladkostí, různých tyčinek,  a oblíbených křupek.

Z arašíd se lisuje arašídový olej a mixují se na tzv. burákové máslo, které může být neochucené, solené nebo i slazené.

Loupání

Jádra arašíd se skořápek i slupek snadno zbaví mezi prsty.

Skladování

Arašídy by se neměly dlouho skladovat. Poměrně snadno  podléhají nákaze plísněmi a žluknou.

Mandle

Mandle se rozlišují na jedlé sladké a hořké. Hořké mandle jsou kratší a širší, mají výraznější chuť i vůni než sladké a používají se pouze na aromatizování různých potravin. Sladké mandle se konzumují syrové i pražené, melou se na mouku, lisují na pastu – tzv. mandlové máslo, připravuje se z nich mandlové mléko a mandlová smetana.

Obrázek

Použití

Mandle se používají do sladkého i slaného pečiva, sušenek, müsli, makronek, vánočního i jiného cukroví, zmrzlin, na přípravu marcipánu a do likérů – např. Amaretto. Velmi často se kombinují s čokoládou, na Středním východě třeba i s datlemi. V některých kuchyních se přidávají i do slaných jídel – např. některá indická kari.

Z mandlí se lisuje i vynikající mandlový olej.

Mandlové mléko se konzumovalo již ve starověkém Římě, v době po 18. století s konzumací mléka kravského se konzumovat téměř přestalo. V současnosti se znovu vzhledem k svým pozitivním zdravotním účinkům a vynikajícím nutričním hodnotám stává opět populární.

Loupání

Mandle se mohou loupat několika způsoby. Nejdéle trvá, když se na několik hodin namočí do studené vody, pak se spaří, osuší na papírové utěrce a oloupou mezi prsty. Mohou se ale také jen vložit do misky, zalít vařící vodou a nechat v ní přibližně 1 minutu. Pak se propláchnou studenou vodou, osuší a snadno zbaví slupek. V horké vodě by mandle neměly být déle než minutu, protože pak ztrácí křupavost.

Oloupané mandle se nejlépe půlí špičkou malého nože.

Pražení mandlí

Pražení mandlí je snadné a rychlé. Na suchou pánev se nasype silnější vrstva soli, smíchá se s dokonale osušenými mandlemi a za občasného míchání se mandle upraží do zlatavé barvy.

Mandle je ale také možné obalit v lehce našlehaném bílku se solí a nechat pražit přibližně 20 minut v troubě, rozehřáté na 160 až 180° Celsia.

Kešu ořechy

Kešu ořechy jsou často používané pro veganské a raw dezerty.

Obrázek

Použití

Pražené i nepražené jsou určené především pro přímou konzumaci, používají se i na zdobení dezertů nebo při výrobě sladkostí. Jemně rozmixované nepražené kešu ořechy je možné vzhledem k vyššímu obsahu škrobu použít na zahušťování některých omáček

Pistácie

Pistácie se prodávají neloupané i loupané, nepražené nesolené i pražené solené, většinou vyloupané.

Použití

Konzumují se přímo, používají se do některých slaných i sladkých jídel, při výrobě sušenek nebo přípravě různých dezertů a zmrzliny.

Obrázek

 

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.