Maso - tepelné zpracování

Kuchařská škola

Hovězí, vepřové, telecí, jehněčí i skopové maso můžeme připravovat podle velkého množství receptů, ale většina z nich se liší především různými přidávanými surovinami. Základní úpravy masa - vaření, dušení, pečení, smažení a grilování - jsou ve své podstatě u všech druhů masa stejné, nebo alespoň velmi podobné.

Obrázek

Hovězí maso se nejčastěji dusí, peče nebo vaří, v některých případech i opéká. Nejvíce oblíbené jsou různé pečeně nebo dušená masa, rolády a závitky s omáčkami, ale samozřejmě i steaky a bifteky. U hovězího masa je vždy velmi důležitá jeho kvalita, a konečné jídlo a jeho přípravu také volíme podle toho, jestli vaříme z předního nebo zadního a dalších částí.  Určitou nevýhodou pokrmů z některých druhů hovězího masa je delší doba přípravy, a v poslední době také poměrně vysoká cena. K hovězímu masu jsou vhodné snad všechny přílohy, které známe - pečivo, bramborové i houskové knedlíky, brambory, rýže, těstoviny…

Vepřové maso je proti hovězímu oblíbenější nejen pro svoji přijatelnější cenu, ale také pro rychlejší a pestřejší možnosti jeho přípravy různými způsoby. I u vepřového masa ale samozřejmě platí, že ne každý jeho druh se hodí pro každou úpravu a každé jídlo, které z něho chceme připravit. Klasické smažené řízky sice můžeme usmažit z kotlet, kýty nebo krkovičky, ale třeba na karé už potřebujeme opravdu kvalitní maso ze hřbetu, na medailonky z panenky…Vepřové maso je možné servírovat s nejrůznějšími přílohami, vždy ale záleží na konečné podobě jeho zpracování. K omáčkám se hodí rýže nebo těstoviny, k smaženým se podávají brambory, bramborové hranolky i rýže.    

Telecí maso se v kuchyních a na jídelníčku neobjevuje tak často, ale i z něj připravená jídla jsou chutná. Telecí řízky nebo kotlety jsou poměrně vyhledávané a žádané v mnoha restauracích. Příprava telecího masa má svoje specifika, ale není to zase nic tak složitého, abychom se mu zbytečně vyhýbali.

Jehněčí a skopové maso je podobně jako telecí spíš na okraji zájmu. Pokud se ale budeme věnovat jeho přípravě, můžeme uvařit a naservírovat opravdu chutná a částečně i netradiční jídla. Dobře opečený jehněčí hřbet nebo kotlety jsou skutečně jedinečné delikatesy, které při trošce kuchařského umu zvládne každý.

Receptů na úpravy masa a přípravy různých pokrmů z něj je skutečně velmi mnoho. Vždy ale musíme vycházet především z toho, jaké maso máme k dispozici, a kolik času chceme jeho úpravě věnovat.

 

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.