Jak dlouhodobě uchovat suroviny

Možností, jak dlouhodobě uchovat suroviny a potraviny, je poměrně hodně. Můžeme je mrazit, sušit, nakládat, zavařovat, udit… Jen správná konzervace ale nestačí - vždy bychom měli tímto způsobem uchovávat pouze čerstvé a kvalitní potravinářské produkty.

Kuchařská škola

Konzervace potravin může významně prodloužit jejich trvanlivost. Mnoho surovin a potravin ale můžeme běžně a bez problémů koupit každý den, a tak je v mnoha případech dlouhodobá konzervace téměř zbytečná. Vyplatí se spíše o sezónních produktů.

Obrázek

Způsoby dlouhodobého uchování

  • Mražení je nejpoužívanější možnost, kdy suroviny a potraviny ve vhodném obalu vystavíme velmi nízkým teplotám. Zmražené by ale neměly být dobu delší než jeden rok.
  • Sušení zbaví konzervované potraviny vody, používá se především u ovoce a zeleniny. Výhodné je používat sušičku potravin.
  • Nakládání do octa, oleje, soli nebo alkoholu zamezí znehodnocování potravin, ale ve většině případů nějakým způsobem ovlivní jejich chuť
  • Zavařování se využívá především u některých druhů ovoce a hub
  • Želírování výrazně zlepšuje kvalitu džemů a marmelád
  • Uzení je další rozšířenou a oblíbenoumožností u masa a masných výrobků  

Další méně využívané možnosti dlouhodobé konzervace jsou kandování a mléčné kvašení.

Pro dlouhodobou konzervaci masa se používá především uzení a solení.  Značnou pozornost je potřeba věnovat i skladování masa zvěřiny.

Suroviny, potraviny, ale i polotovary nebo hotová jídla musí být kvalitní a čerstvé, ne všechny jsou ale pro tento způsob dlouhodobého uchování vhodné, protože pak ztrácí svoji chuť, barvu, vůni a především vitamíny a další hodnotné látky.

Dlouhodobé uchování surovin a potravin při jejich současné nabídce a téměř nepřetržité možnosti zakoupení využíváme opravdu jen tehdy, když je to potřebné a výhodné - čerstvým se uskladněné potraviny v žádném případě nevyrovnají.

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.