Grilování a pečení v alobalu

Kuchařská škola

Alobal na pečení grilování musí být silnější, případně se používá více vrstev, do kterých se potraviny zabalí. Velmi vhodné jsou alobalové misky, které dobře zadržují vypečenou šťávu. Pečení i grilování probíhá na sníženém roštu a dobu se prodlužuje přibližně o třetinu.

Výhody pečení a grilování v alobalu

Největší výhodou je, že se mohou péct i grilovat různé směsi a jídlo je pak pestřejší. Některá jídla se mohou v alobalu nebo miskách z něj i servírovat.

V alobalu připravovaná jídla se spíše pečou a tak nejsou osmahnutá nebo dokonce připálená.

Při venkovním grilování je alobal výhodný při nepředvídatelné nepřízni počasí, kdy se připravené alobalové balíčky mohou dopéct v domácím grilu nebo v troubě.

Maso pečené a grilované v alobalu

Na pečení i grilování se mohou používat všechny běžné druhy masa, vhodné pro klasické pečení nebo grilování.

Masose porcuje na slabší plátky, případně kostky nebo  nudličky různé velikosti. Mohou se kombinovat i různé druhy masa, například vepřové a kuřecí, vepřové s uzeninou nebo rybím masem, rybí maso se slaninou. Velmi dobře se tímto způsobem peče i griluje mleté maso.

U pečení a především grilování masa se většinou využívá větší množství koření nebo jeho směsí. Podle druhu kořenící směsi se pak používá i sůl, protože mnohé směsi již sůl obsahují.

Maso je možné bez obav z připálení potírat hořčicí, sladkým nebo ostrým kečupem i hustšími marinádami, může se přidávat i nakrájenou zeleninu. Mimo často používané cibule a česneku se mohou použít papriky, rajčata, růžičky brokolice nebo květáku, případně i směs sterilované zeleniny a třeba i jemně nakrájené houby. K pečení a grilování zvláště jemných druhů masa – například kuřecího - se hodí i ovoce. Vhodná jsou především jablka, ale mohou se použít  i vyzrálé meruňky, broskve, hroznové víno nebo švestky.

Nakrájené a okořeněné připravené maso se vkládá na čtverce alobalu a doplňuje případnými dalšími ingrediencemi. Pokud se používají alobalové misky, může se přidat i trochu tekutiny na podlití - kečupu, piva nebo vína. Vše je nutné důkladně zabalít tak, aby nikde neunikala pára ani vypékaná šťáva.

Jídlo, pečené nebo grilované v alobalu, je jemné a vypečená šťáva má velmi lahodnou chuť.

Uzeniny tepelně upravené v alobalu

Na grilování nebo pečení v alobalu jsou vhodné měkčí klobásy, párky, špekáčky nebo měkké salámy. Uzeniny se před grilováním nebo pečení v alobalu různě připravují.

Nejjednodušší možností přípravy je jejich naříznutí,  do zářezů se pak vkládají kousky cibule, česneku, sýra, jiného druh uzeniny nebo slaniny. Zářezy je před vložení ingrediencí možné potřít směsí koření s olejem, ostrou hořčicí nebo ostrým kečupem. Připravené uzeniny se zabalí do alobalu a pečou nebo grilují přibližně 20 minut.

Dalším způsob je příprava směsi z několika druhů uzenin. Ty se krájí na kolečka nebo kostky, případně míchají s masem nebo drůbežími játry. Směs se doplní zeleninou, houbami nebo sýrem, okoření a zabalí do alobalu. Může se i nepatrně podlít například pivem.

Alobal musí být velmi pevně uzavřen. Pečení nebo grilování trvá podle druhu použitých uzenin 20 až 30 minut.

Ryby připravené v alobalu

Alobal je vewlmi vhodný i pro pečení nebo grilování ryb, protože jemné rybí maso se může rozpadat a tímto způsobem se tomu zabrání. Ryby se pečou nebo grilují podle druhu celé nebo nakrájené na filety.

U ryb, které se a alobalu pečou nebo grilují celé,  se může břišní dutinu vymazat nějakou vhodnou kořenící směsí nebo naplnit směsí zeleniny, uzeniny a sýra. Rybí maso snáší větší množství koření a nejvhodnější jsou ostřejší kořenící směsi. V případě, kdy je podle receptu a druhu ryby potřeba zvýraznit jemnou chuti rybího masa, koření se pouze bylinkami. Ryby je potřeba také pokapat citrónovou šťávou, po které je jejich maso křehčí a chutnější. Připravené rybí maso se balí do alobalu a přidává se k němu kousek másla. V případě podlévání je nejlepší použít pár lžic bílého vína.

Rybí maso v pevně uzavřeném  alobalu se peče nebo griluje přibližně 30 minut.
 

Cukrářská škola

V kapitolách a lekcích najdete vše, co potřebujete znát a vědět o kuchyni, surovinách i samotném vaření.
Zbožíznalství
Hledejte v našem obsáhlém slovníku

Kuchařův rádce

Rady, tipy, triky... Pokud se vám v kuchyni něco nepovedlo, nebo chcete jen poradit, rádce je tu pro vás.