Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Gastroslovník
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
Vybrat kategorii
Kreveta hnědá severní

Je rozšířená u atlantského pobřeží USA a Mexika. Zbarvení je proměnlivé, většinou hnědavé. Velké krevety tohoto druhu mohou mít oranžovou až citronově žlutou barvu. Dorůstají do délky 23cm. Charakteristickými znaky jsou krátký čelní roh a dlouhé rýhy na hřbetním krunýři. Kreveta hnědá severní má výraznou chuť, při tepelné úpravě je vhodné použít intenzivní koření a omáčky. Hodí se ke smažení a grilování.

Kreveta japonská - Kuruma

Vyskytuje se v Indickém a Tichém oceánu. Proniká také do východního Středozemního moře. Velký hospodářský význam tento druh v Japonsku a v jiných zemích východní Asie, kde se chová také uměle. Kreveta japonská se podobá krevetě pruhované, na rozdíl od ní má ale příčné pruhy úplné, nepřerušované. Japonská kuruma se vyznačuje vysokou kvalitou, je vhodná na všechny způsoby tepelné úpravy.

Kreveta pruhovaná

Kreveta pruhovaná se nejvíce vyskytuje ve východním Atlantiku a v celém Středomoří v hloubkách až 40 metrů. V minulosti by nejvíce prodávaným druhem krevet v Evropě, ale vzhledem k snižujícím se stavům krevet v oceánech se i její množství na trzích výrazně zmenšilo. Samice dorůstají až do velikosti 20 centimetrů. Čerstvě vylovené krevety jsou přerušovaně příčně pruhované, u samic jsou pruhy zelenkavé, u samců růžové. Po usmrcení krevety rychle…

Kreveta Rosenbergova sladkovodní

Je rozšířená od Indie po Austrálii, žije ve sladkých vodách ve vnitrozemí. V jihovýchodní Asii, zejména v Thajsku, má kreveta Rosenbergova velký hospodářský význam. Tělo je modře zbarvené, klepeta jsou dlouhá, tenká, s ochlupenými kleštičkami. Čelní roh je zahnutý, po obou stranách ozubený. Kreveta Rosenbergova patří k největším druhům krevet, dosahuje délky až 32cm. Krevety tohoto druhu jsou k dostání mražené, pocházejí z akvakultur v Izraeli…

Kreveta růžová jižní

Je rozšířená po obou stranách Atlantského oceánu, kde se také hojně loví. Zbarvení krevety růžové jižní je proměnlivé – může být téměř bílé, hnědé nebo růžové. Na hřbetním krunýři jsou dlouhé rýhy. Krevety dosahují velikosti asi 20cm, k dostání jsou většinou o délce 15cm. Do Evropy se krevety tohoto druhu dovážejí mražené. Maso je citlivé, na slunci rychle měkne. Vhodným způsobem tepelné úpravy je smažení nebo grilování.

Kreveta růžová velká

Je rozšířená v Atlantiku a ve Středozemním moři. Loví se především ve Španělsku, Itálii a Francii v hloubkách 150-300m. Kreveta růžová velká dorůstá do délky max. 15cm. Tělo je zbarvené světlorůžově. Čelní roh, na spodní straně bez zubů, má červenou barvu. Tento druh velkých krevet je vhodný k vaření, dušení v páře, smažení nebo grilování.

Kreveta tygří zelená

Tygří kreveta zelená je rozšířená v Tichém a Indickém oceánu, ale přes Suezský průplav se dostala až do Středozemního moře a tak se v současnosti loví například i v Turecku. Má světlehnědé zbarvení, které může být i částečně do zelena s tmavými příčnými pruhy. Rýhy na hřbetním krunýři jsou poměrně krátké, na nohách má žlutočervené kroužky. Samice mohou dorůst až do délky 23 centimetrů. V gastronomii je velmi oblíbená, hodí se pro všechny známé…

Krevetka baltská

Je rozšířená od Baltského po Středozemní a Černé moře. Regionálně se loví jen v Německu a v Dánsku, prodává se zde čerstvá. V Černém moři se krevetka baltská loví v Rumunsku a Bulharsku. Tělo je průhledné s hnědavými tečkami. Čelní roh je ozubený, po obou stranách má tmavou spodní hranu. Krevetky dorůstají do délky max. 8cm. Krevetka baltská je z kulinářského hlediska stejně kvalitní jako krevetka růžová. Maso má jemnou chuť, není třeba…

Krevetka růžová

Je rozšířená ve východních částech Atlantského oceánu a v celém Středozemním a Černém moři. Hojně se loví u pobřeží Francie a také v jiných oblastech Středomoří. Tělo krevetky růžové je průhledné s hnědými příčnými pruhy. Čelní roh je z obou stran ozubený. Krevetky dorůstají do délky jen 11cm, patří k malým druhům krevet. Mimo oblast výlovu není tento druh téměř k dostání. Vhodným způsobem tepelné úpravy je vaření v osolené vodě (jen 5 minut),…

Krevetka severní

Krevetka severní žije v severním Atlantickém oceánu a severním Tichomoří v hloubkách okolo 100 metrů. Nejvíce se loví u pobřeží Norska, Grónska a Islandu, a také v severních oblastech Severního moře. Vylovené krevetky se ihned vaří v slané mořské vodě. Vaření je velmi krátké, aby neztratily svoji přirozenou jemnou chuť, pak se okamžitě zmrazují. Část krevetek se před zamražením loupe. Krevetka má červené zbarvení a ohnutý, rovnoměrně ozubený a…

Krevetka skvrnitá

Vyskytuje se v severním Tichomoří, loví se v poměrně malém rozsahu. V USA se ulovené krevetky skvrnité prodávají většinou čerstvé, Kanada je vyváží do Ameriky, Japonska a Číny. Do Evropy se tyto krevety nedováží. Vzhledem je krevetka skvrnitá podobná krevetce severní, má ale silnější a delší čelní roh. Zbarvení těla je červené, na bocích zadečkových segmentů jsou bílé podélné pruhy a bílé skvrny. Krevetka skvrnitá dorůstá do délky až 25cm. …

Krevní výrobky

Jedná se o vařené masné výrobky obsahující především vepřovou krev a tukovou tkáň. V závislosti na druhu se do nich přidávají různé druhy koření, maso, smetana, ale také kroupy nebo žemle. Všechny složky se zahřejí a spojí v základovou hmotu. Hotové vychlazené výrobky lze krájet. Konzumují se studené jako nářez, nebo po tepelné úpravě.

Křídlatec velký

Je rozšířený mezi Floridou a Trinidadem. Stavy křídlatce velkého se v důsledku intenzivního výlovu značně snížily. V současnosti se praktikují pokusy s umělým chovem na farmách – odchovem a následným vysazením do volné přírody. Jedinci tohoto druhu dorůstají do délky 30cm. Ulita je růžově zbarvená, má protáhlý, spirálovitě stočený tvar. Ulity starších křídlatců mají široké křídlo neboli trn u ústí ulity. Mražení křídlatci se z oblasti Karibiku…

Křížový krab

Vyskytuje se v Indickém a Tichém oceánu od východu Afriky po Japonsko a Austrálii. V celé oblasti rozšíření se komerčně loví, prodává se na místních trzích s rybami. Křížový krab má na hřbetním krunýři charakteristický pruhovaný vzor, krunýř dosahuje šířky asi 15cm. Klepeta jsou ostnitá. Z kulinářského hlediska nemá tento krab velký význam, chutí masa zaostává za ostatními druhy plovoucích krabů. Většinou se prodává mražený, někdy také smažený.

Krk

Masitý hovězí krk se používá na přípravu mletého masa nebo k výrobě uzenin. Vykostěný krk má široké uplatnění v kuchyni, patří k méně drahým částem hovězího masa Krční partii tvoří svalovina prorostlá tukem, maso má silná svalová vlákna a vysoký podíl šlach a vaziva. Krkovice je vhodná k dušení a vaření, tedy na delší tepelnou úpravu. Z krku nakrájeného na kostky připravujeme guláše, maso vcelku s kostí lze vařit nebo pošírovat.

Krocan a krůta

Krocan je velký a těžký pták, může být vysoký až 120 centimetrů a vážit i 10 kilogramů. Krocan byl v minulosti domestikován, především jeho samice – krůty - jsou chovány téměř po celém světě a patří mezi významné ptáky pro obživu lidí. Jsou známy dva druhy - krocan paví a krocan divoký. Krůta domácí je samice domestikovaného krocana divokého, chová se na maso, ale i pro peří a vejce. Krůta je o třetinu až polovinu menší a lehčí než krocan.…

Krocan divoký

Krocan divoký pochází z Ameriky, je předkem krocana domácího. Živí se hmyzem a rostlinnou potravou. U nás byli krocani vysazováni s malým úspěchem, nepříznivé jarní počasí není vhodné pro odchov mláďat. Kohouti tokají časně na jaře, doba lovu trvá od října do konce roku. Krocan divoký dosahuje hmotnosti asi 7,5kg, délka těla může přesahovat 1m. Samci krocanů jsou o hodně větší než slepice.   Maso krocana divokého Krocaní maso vykazuje v…

Kroupové jelítko

Označení pro druh vařeného výrobku. Obsahuje kromě krve, masa a dalších složek také krupici nebo kroupy.

Krupice

Tvoří ji mletá obilná zrnka, například ovsa, pohanky nebo špaldy. Používá se jako přísada do vařených masných výrobků.

Krvavec menší

KRVAVEC MENŠÍ – latinsky Sanguisorba minor je jedním ze tří druhů, které u nás rostou. Patří do čeledi růžovitých. Nenáročné koření Často se využívají listy čerstvé i zmražené. Je velice odolný vůči suchu. Dříve se používal pro dochucení likérů či vín. Vynikající je do salátů i do teplé kuchyně. Původ a výskyt Původně se vyskytují od západu Evropy přes Kavkaz až do podhůří Hindúkuše a Ťan-šanu. Nyní je nalezneme i v Americe či v Austrálii. U…