Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Kubánský chňapal - Cubera

Je rozšířený od atlantského pobřeží USA až po ústí Amazonky u pobřeží Brazílie. Je největším zástupcem čeledi chňapalovitých, dorůstá do délky 1,60m a dosahuje hmotnosti 40-50kg. Maso cubery je velmi chutné, vhodné zejména ke smažení a grilování.

Kuchyňská prkénka

Kuchyňská prkénka a krájecí desky slouží především jako podložka při řezání, krájení, sekání různých surovin, a také při naklepávání masa. Z hygienického hlediska by v kuchyni měla být alespoň tři - jedno na pečivo, druhé na zeleninu a ovoce, a třetí na maso - především v tom případě, že jsou dřevěná.  Vzhledem k současným dobře omyvatelným materiálům, z kterých se prkénka vyrábí, dnes už většinou stačí jedno. V současnosti je na trhu několik…

Kuchyňské náčiní

Kuchyňské náčiní v sobě zahrnuje téměř vše, co nám umožňuje, ale i usnadňuje vaření, pečení a další kuchařské postupy. Podle archeologických a historických nálezů i písemných záznamů se kuchyňské náčiní v různých podobách používalo už v dávných dobách. Mnohé současné produkty mu jsou často podobné, nebo z  něj alespoň vycházejí.  Kuchyňské náčiní se dnes vyrábí moderními technologiemi z různých materiálů, často má i netradiční vzhled a je…

Kukmák sklepní

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do října. Klobouk měří 30-60mm, je široce kuželovitý, potom vyklenutý až plochý. Uprostřed je zbarvený šedohnědě až sépiově hnědě, na okraji je světlejší, přitiskle tmavěji vláknitý. Lupeny jsou volné, husté, zbarvené krémově, potom světle až špinavě růžově. Třeň o rozměrech 30-90x3-10mm se nahoru ztenčuje, je mírně hlízovitý, ojíněný až jemně vláknitý. Zbarvený je bělavě až nahnědle, s…

Kukuřice

KUKUŘICE SETÁ – latinsky Zea mays L je rostlina na hranici zeleniny a obilovin. Chutná a výživná... Kukuřice setá není jen tak někdo, jedná se o zeleninu, která má velice blízko k obilovinám. Konzumovat ji můžete v různých podobách, jedno je však jisté, chutnat bude vždycky perfektně. Historie a původ Kukuřici začali lidé pěstovat pravděpodobně mezi léty 10 000 př. n. l. a 5 500 př. n. l. Původ můžeme sledovat do oblasti centrálního Mexika.…

Kulenova seka – sušený

Jedná se o malou verzi velkého „kulenu“. Salám se vyrábí v Chorvatsku a Srbsku z vepřového masa. Masová směs se ochucuje pálivou paprikou a plní se do vepřových žaludků. Potom se udí a suší až 1 rok. Salám Kulenova seka měří 16cm a široký je 5cm. Podává se nakrájený na plátky.

Kumquat

KUMQUAT, nebo také nagami - latinsky Fortunella, anglicky, francouzsky i italsky kumquat, německy Kumquat a česky i kumkvat  - patří mezi nejmenší citrusové plody na světě. Je podobný malému pomeranči nebo mandarince. Má specifickou chuť a dužina i slupka se používají ve sladké i slané kuchyni. Malé, ale velmi zdravé citrusové ovoce Kumquat je jeden z nejmenších citrusových plodů a říká se mu také „trpasličí pomeranč“. Jeho velikost mu ale nic…

Kuřátečko ametystové

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Plodnice kuřátečka ametystového jsou 20-60mm vysoké, někdy s krátkým třeněm. Jsou velmi křehké, mnohonásobně větvené. Větvičky jsou válcovité, zpravidla vrásčité, tupé nebo ostré. Zbarvené jsou fialově, ve stáří až hnědavě, na bázi jsou světlejší až bělavé. Kuřátečko ametystové roste poměrně vzácně, jednotlivě nebo ve skupinách. Vyskytuje se v humózních vlhkých listnatých i…

Kuřátečko ametystové

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Plodnice kuřátečka ametystového jsou 20-60mm vysoké, někdy s krátkým třeněm. Jsou velmi křehké, mnohonásobně větvené. Větvičky jsou válcovité, zpravidla vrásčité, tupé nebo ostré. Zbarvené jsou fialově, ve stáří až hnědavě, na bázi jsou světlejší až bělavé. Kuřátečko ametystové roste poměrně vzácně, jednotlivě nebo ve skupinách. Vyskytuje se v humózních vlhkých listnatých i…

Kuřátečko hřebenité

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Kuřátečko hřebenité má plodnice vysoké 30-80mm, řídce až mnohonásobně větvené. Větvičky jsou válcovité až zploštělé, na vrcholu zpravidla s hřebenitými ostrými špičkami. Zbarvené jsou bíle, našedle až šedožlutě, vzácně šedofialově. Kuřátečko hřebenité roste hojně, jednotlivě nebo ve skupinách. Vyskytuje se na zemi v listnatých i jehličnatých lesích nebo na loukách. Plodnice této…

Kuřátečko hřebenité

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Kuřátečko hřebenité má plodnice vysoké 30-80mm, řídce až mnohonásobně větvené. Větvičky jsou válcovité až zploštělé, na vrcholu zpravidla s hřebenitými ostrými špičkami. Zbarvené jsou bíle, našedle až šedožlutě, vzácně šedofialově. Kuřátečko hřebenité roste hojně, jednotlivě nebo ve skupinách. Vyskytuje se na zemi v listnatých i jehličnatých lesích nebo na loukách. Plodnice této…

Kuřátečko popelavé

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od září do října. Plodnice kuřátečka popelavého jsou 30-100mm vysoké, někdy s krátkým třeněm. Jsou bohatě rozvětvené v krátké, válcovité nebo zploštělé vrásčité větvičky s jednoduchými tupými špičkami. Zbarvení je světle až tmavě šedé, někdy s fialovým nádechem. Kuřátečko popelavé roste poměrně hojně na zemi v listnatých i jehličnatých lesích. Druhy rodu Clavulina se vyznačují téměř kulovitými…

Kuřátečko popelavé

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od září do října. Plodnice kuřátečka popelavého jsou 30-100mm vysoké, někdy s krátkým třeněm. Jsou bohatě rozvětvené v krátké, válcovité nebo zploštělé vrásčité větvičky s jednoduchými tupými špičkami. Zbarvení je světle až tmavě šedé, někdy s fialovým nádechem. Kuřátečko popelavé roste poměrně hojně na zemi v listnatých i jehličnatých lesích. Druhy rodu Clavulina se vyznačují téměř kulovitými…

Kuřátečko svraskalé

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Plodnice kuřátečka svraskalého jsou 40-100mm vysoké, v mládí téměř nevětvené, později obvykle jen a 1-3 krátkými, válcovitými nebo zploštělými, zaoblenými nebo zubatými větvičkami. Celé plodnice jsou brzy vrásčité až hrbolaté, zbarvené bíle, krémově až našedle, v mládí někdy s fialovým nádechem. Kuřátečko svraskalé roste hojně, jednotlivě nebo ve skupinách. Vyskytuje se v trávě a…

Kuřátečko svraskalé

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Plodnice kuřátečka svraskalého jsou 40-100mm vysoké, v mládí téměř nevětvené, později obvykle jen a 1-3 krátkými, válcovitými nebo zploštělými, zaoblenými nebo zubatými větvičkami. Celé plodnice jsou brzy vrásčité až hrbolaté, zbarvené bíle, krémově až našedle, v mládí někdy s fialovým nádechem. Kuřátečko svraskalé roste hojně, jednotlivě nebo ve skupinách. Vyskytuje se v trávě a…

Kuřátka horská

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Kuřátka horská jsou podobná kuřátků žlutým i sličným. Větvičky jsou oranžově žluté, na vrcholu s 1-2 ostrými špičkami stejně nebo tmavěji zabarvenými. Třeň je bělavý až nažloutlý. Kuřátka horská rostou poměrně vzácně, jednotlivě. Vyskytují se v jehličnatých i listnatých lesích v podhorských a horských polohách. S jistotou lze tento druh hub určit pouze mikroskopicky.

Kuřátka horská

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Kuřátka horská jsou podobná kuřátků žlutým i sličným. Větvičky jsou oranžově žluté, na vrcholu s 1-2 ostrými špičkami stejně nebo tmavěji zabarvenými. Třeň je bělavý až nažloutlý. Kuřátka horská rostou poměrně vzácně, jednotlivě. Vyskytují se v jehličnatých i listnatých lesích v podhorských a horských polohách. S jistotou lze tento druh hub určit pouze mikroskopicky.

Kuřátka jarmuzová

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Plodnice kuřátek jarmuzových jsou 70-150mm vysoké, bohatě členěné v nepravidelné tlusté větvičky. Zbarvené jsou nejdříve bíle, potom krémově až okrově, na konce se 2-4 krátkými, ostrými špičkami zbarvenými růžově, červeně až fialově. Třeň o rozměrech 30-40x15-60mm je zbarvený bíle až žlutavě. Kuřátka jarmuzová rostou poměrně vzácně, jednotlivě nebo ve skupinách. Vyskytují se v…

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist