Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Hadovka smrdutá

Hadovka smrdutá je nápadná v mládí kulovitými nebo mírně vejčitými vajíčky o rozměrech 40-60x30-50mm, která jsou bílá až bělavá, na bázi s provázkovitým podhoubím, na řezu pod povrchem s nápadnou slizovitou vrstvou, takže každé vajíčko je na dotyk měkké. V dospělosti z něj vyrůstá 100-200mm dlouhý a 25-45mm tlustý bílý pórovitý nosič s nasazeným jamkatým kloboukem. Klobouk je pokrytý zeleným teřichem, páchnoucím mršinou. Po okapání je klobouk…

Hadovka valčická

Patří do skupiny břichatkovitých, doba výskytu je od května do října. Hadovka valčická je tvarově velmi podobná hadovce smrduté, je ale o trochu menší, s mírným, nasládlým pachem. Vajíčko je nejdříve bílé, po poranění nebo ve stáří se na vzduchu zbarvuje růžovofialově až červenofialově. Hadovka valčická roste obvykle na otevřených místech v lesích nebo častěji mimo les. Vyskytuje se zejména na písčitých půdách v teplejších olbastech, často…

Haggis – vařený

Haggis se vyrábí ze skopového srdce, jater a plic. Masová směs se ještě mísí s ovesnými vločkami a tukem a vaří se, aby vznikla hrudkovitá konzistence. Menší Haggis se plní do hovězích střev, větší do skopových žaludků. Tento masný výrobek měří 12cm a široký je 9cm.

Hamaguri

Tento druh je rozšířený v Indopacifiku, kulinářský význam má především v Číně, v Japonsku a na Tchaj-wanu. Z lastur hamaguri se vyrábějí hrací figurky pro asijské společenské hry. Schránka těchto zaděnek má téměř hladký povrch, soustředná žebra jsou vyvinuta jen slabě. Zbarvení je variabilní, od béžové barvy přes šedou až k fialové a tmavohnědé. Hamaguri se hodí na přípravu polévek. Maso v Japonsku používají zasyrova nebo dušené na přípravu…

Harbin hongchang – fermentovaný, sušený

Velmi oblíbená klobása v německém stylu, vyrobená z vepřového masa s kostičkami tuku. Harbin hongchang se nejdříve fermentuje, potom se udí. Klobása má nakyslou chuť, dlouhá je 18cm a široká 3cm. Podává se nakrájená na plátky.

Harzer Schmorwurst – fermentovaný

Tento Rohwurst je specialitou pocházející z pohoří Harz. Je vyrobený z vepřového masa, okořeněný kmínem a vyuzený. Někdy se také spařuje. Harzer Schmorwurst měří 18cm a široký je 3cm. Může se konzumovat studený, podává se také vařený s přílohou z bílého zelí.

Hatomugi

Jedná se o obilovinu původem z Japonska. Hatomugi se podobá ječmenu, říká se mu perlivý ječmen. V kuchyni jej můžeme použít všude tam, kde použijeme kroupy nebo jiné obiloviny. Hatomugi čistí tělo od tuků, obsahuje esenciální aminokyseliny, germanium a železo.

Havarti

HAVARTI je polotvrdý sýr určený ke krájení původem z Dánska. Vzhled, chuť, vůně… Tvar bochníků je hranatý nebo kulatý. Hmotnost je 2-4,5 kg. Těsto je světle žluté s malými oky, kůrka je omývána a povrch sýru tvoří vrstva červeného vosku. Chuť sýru je pikantní, mírně kyselá a vůně máslová. Obsah tuku v sušině je 30%. Výroba Havarti se vyrábí se z pasterizovaného kravského mléka. Rozdrobená sýřenina se vkládá do forem a lisuje. Poté se sýr…

Head cheese – vařený

Jedná se o tlačenku vyrobenou z masa z vepřové hlavy, jazyka a kůže. Maso se zvolna vaří a potom tuhne ve vlastním rosolu. Head cheese se vyrábí někdy také z jehněčího nebo telecího masa. Tlačenka měří 20cm a široká je 12cm. Podává se zastudena, nakrájená na plátky.

Helmovka tuhonohá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od května do listopadu. Klobouk helmovky tuhonohé měří 20-60mm, v mládí je zvoncovitý, potom plochý, často s hrbolkem. Někdy je vrásčitý, za vlhka až do poloviny prosvítavě rýhovaný. Zbarvený je bělavě, béžově, šedohnědě, uprostřed bývá tmavší. Lupeny jsou krátce připojené, široké, ve stáří na bázi spojované. Zbarvené jsou bíle až našedle, ve stáří s růžovým nádechem. Třeň o rozměrech 40-80x1,5-4mm je…

Herkules

  Herkules byl a stále je jeden z nejvíce oblíbených českých trvanlivých salámů. Začal se vyrábět na začátku sedmdesátých let a v tehdejším Československu patřil k salámům s vysokou kvalitou. Po zrušení norem po roce 1989 ale kvalita salámu Herkules jako mnoha dalších značně klesla, vylepšit se ji podařilo až o několik let později vydanými vyhláškami, ale i tak někteří výrobci stále používají různé náhražky. Herkules by se měl vyrábět z…

Heřmánek pravý (Matricaria recutita)

Patří do čeledi hvězdnicovitých. Rostlina je 20-50cm vysoká, voňavé listy jsou jemně členěné. Květy mají bílou barvu, silně voní. Obsahují éterický olej, hořčiny, glykosidy a kumarin. Květní úbory se mohou používat čerstvé i sušené. Čaj z heřmánku pomáhá při zažívacích potížích, obklady pak zmírňují záněty. Heřmánek obecně působí protibakteriálně.

Hermelín

HERMELÍN je tradiční český sýr s bílou ušlechtilou povrchovou plísní, který je napodobeninou francouzského sýru Camembert. Původ a historie Po první světové válce se k českým mlékařům dostává věhlas francouzského sýru Camembert. Jedním z prvních výrobců jeho napodobeniny byl E. Rauppach v Suchdole u Fulneku. V Praze to byla například Vysočanská mlékárna Frey, která sýr nazývala "à la Camembert". Ani mlékárny v Přibyslavi, Měčínu, Telči či…

Herrgårdost

HERRGARDOST, někdy známý jako Vadenost, je populární švédský sýr určený ke krájení. Původ a historie Sýr Herrgardsost pochází ze Švédska, kde se začal vyrábět v 18. století. Je pojmenován podle přístavního města Vadenost. Vzhled, chuť, vůně… Sýr má tvar i velikost kola od vozu, jeho hmotnost je 12-20 kg. Konzistence sýru je pevná, barva světle žlutá, kůrka je tenká. Obsah tuku v sušině je 28 %. Chuť tohoto sýru je lehce ořechová, jemná,…

Herve

HERVE je měkký sýr pocházející z Belgie. Původ a historie Sýr Herve pochází z belgického města stejného jména. Začal se vyrábět ve 13. století. Jeho výroba se zvedla ve století 16., kdy byl dle královského výnosu zakázán vývoz obilí, které se tedy začalo zkrmovat, a zvýšila se tak produkce mléka. V 17. století se začal sýr vyvážet i do dalších zemí. Vzhled, chuť, vůně… Tento sýr má tvar krychle a vyrábí se v různých hmotnostech - 50, 100,…

Hirschsalami – fermentovaný, sušený

Sytě červený Rohwurst vyrobený z masa zvěřiny. Je libovější než většina ostatních salámů. Některé Hirschsalami mohou však obsahovat až 60% tučného vepřového masa, nejkvalitnější výrobky obsahují pouze zvěřinu. Tento druh masného výrobku se udí, měří 20cm a široký je 6cm.

Hladkoun obecný

Je rozšířený od západního pobřeží Anglie a Irska k Maroku a Kanárským ostrovům, vyskytuje se také v celém Středozemním moři. Ryby mají malé zuby s několika hroty, obě hřbetní ploutve jsou stejně velké. Hřbet má šedé zbarvení, břišní strana je světlá. Kůže je hladší než u ostatních žraloků. Hladkoun obecný dorůstá do délky max. 1,50m. Před tepelnou úpravou je třeba ryby stáhnout z kůže. Maso je lahodné, křehké, po nakrájení na plátky vhodné ke…

Hladýš (Laserpitium siler)

Jinak také horský kmín. Používáme semena, mletá nebo celá. Hladýšem je možné nahradit pepř, jeho chuť je kořenitá. Hodí se k jídlům z rajčat a kapusty. Je oblíbený v turecké kuchyni. Toto koření je nutné opatrně dávkovat, předejde se tak překořenění pokrmu. Aroma hladýše se lépe rozvine, pokud roztlučená semena orestujeme na pánvi bez tuku. Hladýš je k dostání v obchodech s kořením. Uchovává se vzduchotěsně uzavřený, v suchu a temnu.

Hlaváč černý

Je rozšířený od středního Norska po Mauretánii, běžně se prodává na trzích ve Středomoří. Hlaváč černý žije v hloubkách od 1 do 75m, proniká i do brakických vod. Dorůstá do délky 20cm. Tělo ryb je tmavě zbarvené, na bocích a špičkách hřbetní ploutve jsou tmavé skvrny. Šupiny se z těla nesnadno odstraňují,  ryby se také pracně kuchají. Maso je vhodné ke smažení.

Hlaváč velký

Je rozšířený od Lamanšského průlivu po Maroko, dále ve Středozemním moři a vyskytuje se i v některých oblastech Černého moře. Žije v hloubce do 10m nad skalnatým, řasami porostlým dnem. Hlaváč velký dorůstá do délky max. 25cm. Tělo ryb je celé poseté šedými skvrnami. Z kulinářského hlediska je hlaváč velký srovnatelný s hlaváčem černým. Po odstranění šupin je vhodný ke smažení.

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist