Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Aarey

Americký polotvrdý sýr z bizoního mléka, vyráběný tradičně Indiány.

Abatis, abattis

Z francouzštiny (abattre = kuchat) vzniklý výraz pro drůbeží vnitřnosti a hlavu, krk, křídla a nohy. Někdy se tento výraz používá i pro označení polévky z drůbežích vnitřností.

Abbacchio

Italský výraz pro „mléčné“ jehně, maso z jehněte starého 4–8 týdnů. Setkáme se také s názvem Pascale nebo Agnello, což znamená spíše beránka: Agnello da latte je maso z „mléčného“ beránka.

Abertamský sýr

ABERTAMSKÝ SÝR - Abertam - je původní český a celosvětově známý kozí sýr ochucený bylinkami. Původ a historie Abertam se začal vyrábět v Krušných horách v městě Abertamy. Po odsunu sudetských Němců byla výroba Abertamského sýra na čas ukončena. Současnost V současnosti se v osadě Ryžovna, přibližně 5 kilometrů od Abertam, výroba tohoto sýru obnovuje, ale místo původního kozího mléka se používá mléko ovčí. Vyrábí se zatím jen sezónně v období…

Abon

Indonéská specialita, nudličky kvalitního hovězího masa opražené do křupava. Podávají se s rýží.

Abondance

ABONDANCE je polotvrdý sýr pocházející z Francie. Původ a výskyt Abondance se vyrábí z čerstvého mléka krav plemene Abondance ve stejnojmenné oblasti Francie, kde se vyráběl v klášteře již od 14. století. Od té doby je jeho výroba doposud lokalizovaná v oblasti Abondance. Vzhled, chuť, vůně... Tento sýr má kulatý tvar, průměr 38-43 cm a váží až 12 kg. Konzistence Abondance je hedvábná, barva kůrky v závislosti na stáří je buď oranžovo-žlutá,…

AburÁ

Japonský výraz pro tuk nebo olej. Aburu je pečení. Aburaga (Aburage) je pečený sójový tvaroh, prodávaný v plátcích – obdoba čínského Dou fo po (ten se prodává v kostkách).

Acanthocybium solandri

Latinský název pro mořskou rybu, která se česky jmenuje makrela Solandrova, ale lidově se jí říká stejně jako v mnoha jiných jazycích – Wahoo. Tato ryba příbuzná tuňákům (viz Thunnus thynnus) nebo makrelám (viz Scomber scombrus) se vyskytuje ponejvíce v tropických a subtropických mořích (nejhojněji v Karibiku), dosahuje délky 2 metrů a váhy 70 kg. Pozná se na první pohled podle typických tygrovitých svislých pruhů, jimiž je pokryta zejména horní…

Aceto Balsamico

Tento ocet obsahuje svařenou šťávu z hroznů. Aceto Balsamico rozdělujeme na různé druhy - Aceto Balsamico di Modena, Aceto Balsamico tradizionale di Raggio Emilia, Aceto Balsamico tradizionale di Modena, Aceto Balsamico. Ve srovnání s obyčejným octem jsou balsamikové octy kořeněnější, sladší a trochu olejnaté. Používají se zejména v italské kuchyni. Hodí se k pokrmům z divočiny a z hovězího masa, k rizotu nebo k lehkým salátům. Zmrzlina či…

Aceto Balsamico - balsamikový ocet

ACETO BALSAMICO – neboli balzámový či balsamikový ocet pochází z Itálie a hojně se používá v kuchyni. Jedná se o speciálně upravované víno, které zraje v sudech. Italské vinné tajemství Balsamico je kromě lahodné chuti bohaté také na vitamíny a je tak prospěšné našemu zdraví. Označení Aceto balsamico tradizionale di Modena či Aceto balsamico tradizionale di Reggio Emilia neboli tradiční balzámový ocet z Modeny či z Reggia Emilia mohou na svých…

Aceto di vino

Aceto di vino se vyrábí v Itálii z bílých vinných hroznů. Obsah kyseliny octové je 7,1 %.

Ačokča

AČOKČA též korila – latinsky Cyclanthera pedata je známý také pod lidovým názvem paprikookurka. Ani paprika, ani okurka Ačokča pochází z Jižní a Střední Ameriky. Malé plody je možné konzumovat v čerstvém stavu, větší se nakládají jako okurky. Z plodů zbavených semen se připravuje odvar na snížení hladiny cholesterolu, listy se přikládají na zánětlivou pokožku. Původ, historie, současnost Pochází ze střední a jižní Ameriky. Z Bolívie se…

Aedelost

Švédský plísňový sýr.

Aettekees

Belgický sýr, specialita z Bruselu.

Agastache anisata

Latinský název pro medonosnou trvalku s aromatickými listy a anýzovou vůní, která se někdy používá i v kuchyni, zvláště francouzské (Agastache Anisée). Je to rostlina pocházející s Ameriky a Asie, velmi podobná naší meduňce.

Agastache mexická

AGASTACHE MEXICKÁ – patří do čeledi hluchavkovitých a často se s ní můžete potkat jako s ozdobnou rostlinou ve skalkách. Kromě toho, že krásně kvete, nalezne své využití i v kuchyni. Historie, původ a současnost Tato krásná rostlinka s drobnými květy pochází z Mexika. Právě díky svému vzhledu a sladké vůni se těší stále větší oblibě v okrasné a bylinkové zahrádce. Vzhled, chuť a vůně… Agastache je 60–90 cm vysoká keříková bylina. Květy mají…

Agneau de pauillac

Francouzská specialita, jehně z Pauillacu, městečka z oblasti Médoc (kraj Bordeaux), proslavené vynikajícím červeným vínem. Většinou jde o jehněčí kýtu, vykostěnou a nadívanou směsí mletých jehněčích vnitřností (jater a ledvinek) a mletého vařeného masa z žebírek. Nemělo by chybět koření: bobkový list, rozmarýn, tymián. A samozřejmě červené víno.

Agnes sorel

Mezinárodní název pro krém z drůbežího vývaru zahuštěného rozemletými žampiony.

Agnolotti

Jedná se o těstoviny ve tvaru obdélníkových nebo čtvercových taštiček. Jsou plněné sýrem, směsí mletého masa nebo drůbežím masem.

Ahle Wurst- fermentovaný, sušený

Maso v tomto Rohwurstu je upravené fermentací, sušené. Při výrobě se používá vepřové maso z velmi těžkých vepřů, ochucuje se pepřem nebo směsí koření. Ahle Wurst je dlouhý 25cm a široký 5cm.

Aiado

Provensálská tradiční úprava jehněčí pečeně. Od jiných úprav se liší především tím, že maso je srolováno před pečením do rolády. Peče se v troubě, v peci nebo na grilu. Podává se s česnekovo-smetanovou omáčkou.

Akagaj

Tento druh návek má značný hospodářský význam v Japonsku, Koreji a Číně. Lastury jsou tmavé, s výrazným rýhováním, periostrakum má vousatý povrch. Charakteristickým znakem návky akagaj jsou silná, paprsčitá žebra. V asijské kuchyni se tyto návky používají syrové na přípravu sushi, konzumují se také vařené.

Akátový med

AKÁTOVÝ MED je med pocházející z květů trnovníku akátu. Původ a výskyt Med se vyrábí z akátu, který roste v Severní Americe a Evropě. U nás roste v teplých částech Čech a jihovýchodní Moravy. Vzhled, chuť, vůně… Akátový med má světlou, průsvitnou barvu a sladkou, lehce květinovou chuť Má velké procento fruktózy, a tak krystalizuje pomalu a zůstává dlouho v kapalném stavu. Zdraví Díky nízkému glykemickému indexu je akátový med vhodný pro…

Algkorv – fermentovaný nebo sušený

Klobása vyrobená z jeleního a sobího masa. Může být fermentovaná nebo sušená, ochucená jalovcem nebo hřebíčkem, skořicí a zázvorem. Klobása Algkorv je dlouhá 32cm a široká 4cm. Podává se nakrájená na plátky.

Alheira de Barroso-Montalegre PGI – fermentovaný

Jedná se o klobásu, kterou původně vyráběli Židé pouze z bílého masa, dnes často obsahuje i vepřové maso. Alheira de Barroso-Montalegre se vyrábí z vepřového a drůbežího masa. K ochucení slouží česnek, klobása je jemně vyuzená. Měří 28cm a široká je 4cm.

Alheira de caca – syrový

Klobása vyrobená ze směsi různých druhů zvěřiny. Jako pojivo masové směsi se používá strouhanka. Klobása se někdy ochucuje paprikou a česnekem, je dozlatova vyuzená. Měří 40cm a široká je 4cm.

Allgäuer Bergkäse

ALLAGÄUER BERGKÄSE je tvrdý sýr vyráběný v některých oblastech Německa. Původ a výskyt Allgäuer Bergkäse je tvrdý horský sýr s chráněným původem a může být vyráběn pouze v některých krajích Německa. Od roku 2010 je z rozhodnutí výboru Evropské unie tento sýr považován za světové tradiční dědictví. Vzhled, chuť, vůně… Allgäuer bergkäse je menší příbuzný bochníku sýru allgäuer emmentaler, jeho váha je 15-50 kg. Obsah tuku v sušině je 50 %. Čím…

Aloisie trojlistá

ALOISIE – latinsky Aloysia triphylla je aromatická rostlina s velkým obsahem silic. Aromatický keřík s citronovou vůní Aloisie je velmi bohatá na silice a další látky, díky kterým je prospěšná pro naše zdraví. Nejčastěji se konzumuje v podobě čaje, ale můžete ji použít sušenou na dochucení pokrmů. Původ a historie Aloisie pochází z Jižní Ameriky, odtud ji podobně jako brambory nebo kukuřici přivezli v 17. století Španělé. Ve Španělsku se…

Altenburger Ziegenkäse

ALTENBURGER ZIEGENKÄSE, nebo také altenburský kozí sýr, měkký sýr pocházející z Německa. Původ a historie Sýr se vyrábí na území duryňsko-saského pomezí podle tradičních receptur již od roku 1897. Vzhled, chuť, vůně… Bochník je kulatý o průměru 11,5cm, váží 250g a je asi 2cm vysoký. Těsto je měkké, prostoupené málo oky, má světle žlutou barvu. Altenburský sýr chutná výrazně po kmínu. Obsah tuku v sušině je 30%. Výroba Altenburger je…

Americká kuchyně

Americká kuchyně je podobně jako například australská kombinací kuchyně původní a přistěhovalecké. V první etapě svého vývoje byla ovlivněna kuchyní indiánskou. Indiáni totiž přistěhovalce naučili využívat a také pěstovat místní potraviny, především brambory, kukuřici a rajčata. Do tohoto základu pak postupně přistěhovalci přidávali kuchyni anglickou, italskou, francouzskou, německou a holandskou, ale i mnohé další. Tak vlastně ani typická…

počet položek na stránku

×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist