Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Trinette

Trinette jsou těstoviny ve tvaru úzkých dlouhých nudlí. Mají vlnitý okraj.

Trsnatec lupenitý

Plodnice trsnatce lupenitého tvoří 250-500mm široký trs složený z mnoha klínovitých až polokruhovitých, jednostranných, vláknitých kloboučků. Kloboučky jsou zbarvené hnědošedě až sazově šedě. Třeň je bělavý, mnohonásobně větvený. Póry jsou hranaté, 0,2-0,3mm velké, zbarvené bíle až krémově, po otlačení neměnné. Rourky jsou 2-4mm dlouhé, sbíhavé. Trsnatec roste nepříliš hojně paraziticky na bázi živých kmenů a na kořenech, potom i na pařezech…

Tumblování

Tumblování (čti tamblování), jinak také přepadávání představuje metodu, při níž se pomocí speciálního zařízení, tzv. tumbleru vpravuje nakládací látka do masa. Tumblery bývají vakuové. Snažší vniknutí nakládacího láku do masa umožňuje právě vakuum, protože působí roztažení tkáně. Rotující přístroj maso zjemní.

Tuňák křídlatý - Tuňák bílý

Je rozšířený po celém světě. Od tuňáka obecného se odlišuje délkou prsních ploutví, které přečnívají za střed těla a také bílým masem. Je i menší, dorůstá do délky asi 1,30m. Tuňák křídlatý je nejlahodnějším tuňákem. Maso je bílé, jemné, lahodné chuti, trochu tučnější než u ostatních tuňáků. Z kulinářského hlediska je velmi hodnotné. Hodí se zejména ke smažení a grilování.

Tuňák makrelovitý

Je rozšířený v teplejších oblastech všech oceánů. Hojně se loví v jižním Tichomoří. Tuňák makrelovitý dorůstá do délky asi 1m, většinou měří 85cm nebo méně. Maso je šťavnaté, chutné, vhodné ke smažení a grilování.

Tuňák obecný – Tuňák červený

Je rozšířený v severním Atlantiku, ve Středozemním a Černém moři. V severním Tichomoří se vyskytuje zvláštní forma tuňáka. Tuňák obecný žije v otevřeném moři, pohybuje se pouze zadní částí těla a dosahuje rychlosti až 70km/h. Ryby mají modrý hřbet, boky a břicho jsou stříbřité. Dorůstají do délky až 3m a dosahují hmotnosti asi 700kg. Většinou měří asi 2m. Tuňák obecný se téměř vždy prodává naporcovaný na filety nebo na kotlety. Maso je pevné,…

Tuňák pruhovaný

Vyskytuje se ve všech mořích teplého a mírně teplého pásma, loví se celoročně. V celosvětovém měřítku se jedná o nejdůležitější druh tuňákovitých. Ryby dorůstají do délky 80cm. Mají stříbřitou břišní stěnu s několika tmavými podélnými pruhy. Tuňák pruhovaný má velmi chutné maso, méně suché než maso tuňáka obecného. Je vhodné ke smažení a grilování.

Tuňák východní

Vyskytuje se v Tichomoří, loví se zejména v jihovýchodní Asii a v Japonsku. Ryby dorůstají do délky 1m a dosahují hmotnosti asi 15kg. Maso je velmi šťavnaté, kvalitou se vyrovná masu tuňáka makrelovitého. Je vhodné ke smažení a grilování.

Tuřín

Jedná se rostlinu z čeledi brukvovitých. Tuřín obsahuje vitamin C a minerály, např. vápník. Má dobrý vliv na trávicí soustavu. Bulvy tuřínu vaříme v páře, řapíky můžeme orestovat spolu s jinou zeleninou.

Turistický salám

  Turistický salám, který je také znám pod názvem Turista, patří mezi oblíbené české trvanlivé salámy. Začal se vyrábět již v padesátých letech 20. století v zauzené podobě a bílou plísní na povrchu. Norma byla stanovena v roce 1975 a postupně salám začalo vyrábět mnoho masokombinátů v celém tehdejším Československu. Zrušením norem po roce 1989 se i u turistického salámu výrazně snížila jeho kvalita. V výrobci do jeho složení začali přidávat…

Tvaroh

TVAROH je čerstvý sýr původem z Německa. Vzhled, chuť, vůně… Tvaroh je krémová hmota bílé barvy. Balí se do vzduchotěsně uzavřených nádobek z umělé hmoty o obsahu 250 g, 500 g, někdy i 1 kg. Chuť tvarohu je nakyslá, neutrální. Výroba Tvaroh se vyrábí z pasterizovaného a odtučněného kravského mléka, které se sráží bakteriemi kyseliny mléčné. Hmota se odstřeďuje, aby se syrovátka lépe oddělila. Obsah vody je stále 80 %. Poté se tvaroh tře, aby…

Tvrdé dřevo

Pojem zahrnující různé druhy dřeva, které se používají jako surovina pro vyvíjení udícího kouře. Jde například o dřevo bukové, dubové, javorové nebo jasanové.

Tygří kreveta obrovská

Je rozšířená v asijských vodách, loví se v Indii, Indopacifiku a na Dálném východě. V Indonésii a v Číně se chová také uměle. Tygří kreveta obrovská patří mezi hospodářsky nejdůležitější krevety. Charakteristickým znakem jsou krátké rýhy na hřbetním krunýři a světlé příčné pruhy na tmavém těle. Samice dorůstají do velikosti 30cm a více. Na trh se tygří kreveta obrovská dostává mražená, její cena je vysoká. Je vhodná ke smažení nebo grilování.

Tymián obecný (Thymus vulgaris)

Jinak také dymián, dymiánek, démut, římská mateřídouška či thým vonný. Používáme listy, čerstvé a sušené. Tymián má kořenitou chuť, silnou, trochu pryskyřičnatou. Jeho vůně je velmi intenzivní. Výborně se hodí k vydatným polévkám a omáčkám, k zelným a masitým pokrmům, k rybám, ale ochucují se jím také rajčata, cukety a lilky. Čerstvý i sušený tymián je k dostání běžně v supermarketech. Čerstvý tymián, zabalený do kuchyňského papíru a vložený do…

Tyrolský špek

Tyrolský špek se dodnes vyrábí tradičními metodami. Před uzením se nasolí, opepří a okmínuje. Přesné složení kořenicí směsi je tajné. Uzení probíhá za použití jedlového nebo bukového dřeva. Špek z jižního Tyrolska zraje 3-5 měsíců, každý výrobek vykazuje své charakteristické chuťové vlastnosti.

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist