Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Langusta bahenní

Langusta bahenní se vyskytuje od centrální části Indického oceánu až po oblasti západního Tichého oceánu v místech s bahnitým dnem, odkud se loví poměrně snadno pomocí vlečných sítí. Barva má šedozelenou, na zadní části těla jsou světlé příčné pruhy. Průměrná délka je 20 až 25 centimetrů. Langusta bahenní je velmi oblíbená v gastronomii Asie. Do Evropy se dováží, ale poměrně málo a jen zmražená. Je vynikající na smažení a grilování.

Langusta evropská

Langusta evropská žije ve východní části Atlantského oceánu od Anglie až po vody Maroka, a také ve Středozemním moři. Loví se ve všech oblastech výskytu. Langusta evropská má cihlově červenofialové zbarvení a na bočních stranách zadní části má řadu světlejších skvrn. Tykadla mají ve většině případů svítivě červené kroužky. Dorůst může až do délky 50 centimetrů, většinou má ale délku 20 až 40 centimetrů. Langusta evropská se nejvíce prodává na…

Langusta japonská

Je rozšířená u pobřeží Japonska, Koreje, střední Číny a Tchaj-wanu. V Japonsku je z hospodářského hlediska velmi důležitá. V důsledku intenzivního výlovu stavy langusty japonské značně poklesly. Zbarvení těla je tmavé, na nohou jsou světlé příčné pruhy a zadeček je hnědočervený. Ocasní vějíř je do poloviny tmavý. Na hrudním krunýři jsou drobné trny se světlými špičkami. Langusta japonská dorůstá do délky max. 30cm. Tento druh je k dostání jen…

Langusta kalifornská

Je rozšířená jen u pobřeží Kalifornie a mexického poloostrova Dolní Kalifornie. Charakteristickým znakem langusty kalifornské je jednotné červené a červenohnědé zbarvení, dále jsou to uprostřed přerušované příčné rýhy segmentů zadečku. Langusty dorůstají do délky až 60cm, většinou měří asi 30cm. Langusta kalifornská je k dostání zpravidla jen v oblasti výskytu. Je vhodná na všechny způsoby tepelné úpravy.

Langusta kapská

Langusta kapská se nejvíce vyskytuje v mořích s rovným a skalnatým dnem u pobřeží jižní Afriky a Namibie v hloubkách do 45 metrů. V těchto oblastech má i velký hospodářský význam. Barva je hnědá a jednotná. Na přední polovině zadní části je řada šupin, obě poloviny jsou od sebe odděleny výraznou příčnou rýhou. Dorůstá maximálně do délky 45 centimetrů. Z Langusty kapské se na evropský trh dováží v podstatě jen mražené zadečky, občas je ale k…

Langusta karibská

Je rozšířená v teplejších pásmech západního Atlantského oceánu. Představuje nejprodávanější druh langust. Langusta karibská má na načervenalých nebo nahnědlých segmentech s úplným příčným rýhováním světlé skvrny poblíž bočních okrajů. Skvrny na 2. a6, segmentu působí jako velké oči. Na ocasním vějíři je načervenalý příčný pruh. Langusty dorůstají do délky max. 45cm, většinou měří jen do 20cm. Langusta karibská se prodává čerstvá, vyvážejí se…

Langusta královská

Langusta královská má své teritorium v tropických pásmech východního Atlantiku u pobřeží západní Afriky. Barva těla je lehce zelená až namodralá, ocas je zelený nebo hnědý. Na okraji zadní části jsou nápadné světlé příčné pruhy s tmavým lemováním na obou stranách. Průměrná délka je 25 centimetrů. Ve Francii se langusta královská prodává živá, na ostatní trhy se dováží pouze mražená. Je vhodná pro všechny druhy kuchyňské úpravy, nejčastěji se…

Langusta nádherná

Je hojně rozšířená v Indopacifiku, vyskytuje se v tropickém pásmu západního Atlantiku. Jednotlivé populace pronikly také do Středozemního moře. Langusta nádherná je pestře zbarvená, základní zbarvení je zelenavě hnědé, na čelních rozích jsou příčné kroužky. Segmenty zadečku jsou hladké, blízko bočních okrajů mají jednu řadu světlých skvrn. Langusta nádherná dorůstá do délky max. 50cm, většinou měří 35cm. Tento druh langust se prodává zpravidla…

Langusta růžová - mauretánská

Langusta růžová, která se také nazývá mauretánská, je nejvíce rozšířená v severovýchodním Atlantiku v oblastech od Anglie až po Senegal a také v západním Středomoří. Žije v hloubkách od 160 do 600 metrů, v Středozemním moři nejvíce v hloubce 400 až 500 metrů a je jí zde méně než langusty evropské. Nejvíce se loví u pobřeží jižního Maroka a Mauretánie.  Langusta marocká má růžové zbarvení, růžové kroužky jsou i na tykadlech. Na zadní části má…

Lanýž letní

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od června do října. Plodnice jsou široké 10-100mm, kulovitého nebo hlízovitého tvaru. Na povrchu jsou zbarvené tmavohnědě až černě, s výraznými pyramidálními výrůstky. Dužnina lanýže letního je v mládí bílá, později šedavá až nažloutlá a nakonec hnědá až červenohnědá. Je bělavě mramorovaná, s příjemnou, silnou vůní. Tento druh hub roste vzácně pod povrchem půdy nebo částečně vyčnívá nad povrch…

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist