Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Jelení krk

Maso z jeleního krku je červenohnědé, pevné, hutné a hrubě vláknité. Před kuchyňskou úpravou se krk vykostí, z masa se odstraní šlachy a blány. Z vykostěného krku připravujeme guláš nebo ragú. Krk vcelku se stočí a peče jako roláda.

Jelení kýta

Kýta se svými jednotlivými částmi je nejlahodnější částí jeleního masa. Celá kýta (s pánevní kostí a přiléhajícím zadním kolenem) z dospělého jelena má hmotnost až 15kg. Z vykostěné kýty rozdělené na části připravujeme pečeni. Spodní šál – je vhodný k pečení vcelku. Pokud maso pochází ze staršího kusu zvěře, hodí se k dušení. Z masa spodního šálu mladších zvířat můžeme připravit řízky, po nakrájení na kostky připravíme guláš nebo ragú. Maso…

Jelení maso ořech

Ořech – vynikající část kýty vhodná k pečení vcelku. Z ořechu nakrájeného na plátky napříč vlákny připravujeme smažené nebo přírodní řízky, maso můžeme i grilovat jako steaky. Oblíbená je jelení šunka připravená z nasoleného, na vzduchu sušeného nebo uzeného ořechu. Maso z ořechu pocházející z mladého kusu je libové a křehké.

Jelení maso z kolen

Jedná se o maso vykostěné podél holenní kosti. Obsahuje velké množství vaziva a šlach, vyžaduje dlouhou tepelnou úpravu pod pokličkou. Maso je vhodné k dušení, po vykostění a nakrájení na kostky můžeme připravit guláš nebo ragú. Maso z kolen slouží i k čištění vývaru.

Jelení plec

Maso připomíná strukturou jelení kýtu. Plec patří k oblíbeným částem jelení zvěřiny, bývá poměrně velká a proto se většinou vykosťuje a dělí na části. Plec starších jelenů je po vykostění a nakrájení na kousky vhodná k dušení, používá se při přípravě paštik a nádivek. Plec mladších kusů je vhodná k pečení jak vcelku, tak po nakrájení na porce.

Jelení vnitřnosti

Z vnitřností se připravují paštiky a teriny. Jelení srdce je vhodné k dušení vcelku nebo se připravuje jako ragú. Jelení játra smažíme celá nebo nakrájená na plátky či proužky. Jelení ledvinky jsou vhodné ke smažení nebo se připravují zadělávané. Jelení slezina se používá jako zavářka do polévek.

Jelenovití

K čeledi jelenovitých se řadí druhy divoké zvěře, jejichž samcům každý rok po shozu parohů narůstá nové paroží. Čeleď jelenovitých se zahrnuje k podřádu přežvýkavců, který patří k řádu sudokopytníků. Rozlišujeme různé podčeledě, nejvýznamnější jsou jeleni a jelenci, k nimž patří i los a sob polární. Jelenovití jsou býložraví, živí se bylinami, trávou, listy a kůrou dřevin, pupeny a větvičkami rostlin. Mezi jednotlivým druhy této čeledi jsou…

Jelen sika

Jelen sika pochází z východní Asie,  divoce žijící četné populace vytvořil v jihozápadních Čechách. Vyskytuje se u nás ve dvou poddruzích – sika Dybowského a sika japonský. Doba lovu siků začíná v srpnu a končí v prosinci. Říje u siků probíhá v říjnu a listopadu. Samci dosahují hmotnosti 100kg a výšky v kohoutku až 110cm. Laně váží asi 70kg, koloušci okolo 35kg. Sika je podobný daňkovi, nemá ale lopatkovité paroží. Maso siků je jemné, tmavší…

Jeřábek lesní

Ve střední Evropě se jeřábek lesní vyskytuje jen místy, rozšířenější je na severovýchodě Evropy a v Asii. Jeřábci žijí skrytě v jehličnatých a smíšených lesích s hustým porostem keřů. Živí se pupeny a semeny, lesními plody a bobulovým ovocem. Přes den se zdržují na zemi, v noci na stromech. V Česku se jeřábek hojněji vyskytuje na jihozápadě, je u nás chráněným druhem. Dospělý jeřábek lesní dosahuje délky asi 35cm. Kohouti a slepice si jsou…

Jeřabiny

JEŘABINY – především Jeřáb oskeruše, latinsky Sorbus domestica a Jeřáb ptačí - latinsky Sorbus aucuparia - patří do čeledi růžovitých – latinsky Rosaveae, a jsou rozšířené prakticky po celé Evropě.   Malé, ale velmi zdravé plody JEŘÁB PTAČÍ Jeřáb ptačí - latinsky Sorbus aucuparia, anglicky mountain ash nebo rowan tree, francouzsky sorbit des oiseleurs, německy Ebereshe - se nazývá také jeřáb obecný nebo jen jeřabina. Jeřáb ptačí chutná…

Jeseter ruský

Vyskytuje se v Azovském, Kaspickém a Černém moři a v dolních tocích Dunaje a Volhy. Jeseter ruský je vzhledem podobný jeseterovi velkému, dorůstá ale jen do délky 2,40m a dosahuje hmotnosti 115kg. Ústa ryb jsou tupá, zaokrouhlená. Maso je křehké, libové, vhodné ke smažení a dušení v troubě.   Kříženci větších druhů jeseterů s jeseterem malým nejsou samostatným druhem, jsou ale rovnocenní s čistokrevnými druhy. V Evropě se prodávají poměrně…

Jeseter velký

Je rozšířený od severního polárního kruhu po Maroko a ve Středozemním moři. Jeseteři se dnes loví jen vzácně, jejich stavy výrazně poklesly. Poznávacím znakem ryb jsou řady kostěných destiček na bocích a podél hřbetu. Nos, tzv. rypec, je silně protáhlý. Před ústy jsou dva páry vousků, sloužících jako hmatový orgán. Jeseter velký dorůstá do délky max. 3,50m a dosahuje hmotnosti až 280kg, většinou měří 1-2m. Maso je křehké a libové, vhodné ke…

Jésus de Lyon – sušený

Salám vyrobený z velkých, nahrubo nakrájených kousků vepřového masa prokládaných kousky vepřového tuku. Masová směs se plní do vepřového žaludku a salám se suší. Podává se nakrájený na tenké plátky. Jésus de Lyon měří 26cm a široký je 15cm.

Jetel luční

JETEL LUČNÍ – latinsky Trifolium pratense. Na světě je známých asi 300 druhů. Magický i léčivý… Jetel je jednou z nejvýznamnějších českých pícnin. Kromě léčivých účinků má i význam lidový a magický. Klasicky má tři lístky, ale často se hledají jeho mutace, dvojlístek či čtyřlístek. Dvojlístek značí nového milence a čtyřlístek je pro štěstí. Původ, historie, rozšíření Původ jetele můžeme hledat v Evropě a v přilehlých částech Asie a Afriky. U…

Jetelový med

JETELOVÝ MED produkují včely z nektaru, který v létě nasbírají na jetelových polích. Jetel slouží jako krmivo pro zvířata a vytváří výrazný nektar. Nejčastěji se med vyrábí z bílého, žlutého a červeného jetelu. V Americe je jetel rostlina, ze které se med vyrábí nejvíc. Zároveň se včely živí pylovými zrny jetelu, jsou pro ně velmi výživná. Málokdy včely létají pouze na jeden druh rostliny, tak je většinou med směsí jetelu a dalších bylin. …

Ježdík obecný

V evropě je rozšířený severně od Pyrenejí a Alp po Sibiř a Kaspické moře. Nevyskytuje se na Balkáně, v Irsku, Skotsku a Norsku. Ježdík žije ve velkých řekách, jezerech a mělkých zátokách. Dosahuje délky jen do 25cm, jen málokdy je v prodejnách k dostání. Ježdík obecný je vhodný k pečení vcelku nebo k přípravě polévek.

Ježovka dlouhoostná

Ježovka dlouhoostná patří do kmene ostnokožců. Vyskytuje se v teplejších pásmech evropské části Atlantského oceánu a také ve Středozemním moři. Zdržuje se v hloubkách do 80m, živí se porosty mořských řas na skalách. Ježovka dlouhoostná je nejdůležitějším jedlým druhem ježovek v Evropě. Tělo ježovek tvoří kulatý nebo zploštělý vápenatý krunýř, sestávající z mnoha jednotlivých, pevně spojených vápenatých destiček. Krunýř a ostny ježovek pokrývá…

Jídelní hůlky

Japonské a čínské jídelní hůlky je nutné považovat za druh speciálního příboru. Vyrábí se z dřeva, kostí i kovu, nejčastěji se ale používá kvalitní bambus. Cena nejlevnějších hůlek pro jednorázové použití je poměrně nízká, lakované jsou podstatně dražší. Čínské a japonské jídelní hůlky mají odlišnou délku - čínské jsou většinou delší než japonské, které jsou také tenčí.  Tvar hůlek je ustálený a vychází z jejich dlouholetého používání spodní…

Jídelní příbory

Základní třídílný jídelní příbor se začal používat až v 17. století. V dobách starověku se používala pouze lžíce, postupem času k ní přibyl nůž a později ještě vidlička. Příbory se v dávné minulosti nejprve vyráběly ze dřeva, později se k jejich výrobě začaly používat různé kovy. Stříbrné, postříbřené nebo pozlacené příbory se používají i v současnosti především při slavnostních příležitostech. Jsou exklusivní, ale mají určité nevýhody –…

Jinan dvoulaločný - ginkgo biloba

Jinan dvoulaločný je strom, jehož listy mají povzbudivé účinky na paměť, krevní oběh a mají i protizánětlivý účinek. Jinan je také účinným antioxidantem, pomáhá při léčbě astmatu a bronchitidy.

Jitrnice – vařený

Jitrnice je oblíbeným produktem tradiční české zabíjačky. Jedná se o vařenou klobásu z masa vepřové hlavy, kůže, jater, srdce, jazyku a ječmenných krup. K ochucení slouží česnek a majoránka. Podobný masný výrobek je jelito, které se vyrábí z vepřové krve s kousky masa, koření se majoránkou, česnekem, novým kořením a někdy zázvorem. Střívka u jitrnic a jelit se upevňují špejlí. Jitrnice měří 18cm a široká je 4cm. Obvykle se podává smažená s…

Jogurt

JOGURT - latinsky Iogurtum, anglicky yoghurt je velmi populární mléčný výrobek. Výrobek sta chutí Téměř v každé lednici bychom mohli najít nějaký jogurt, každý máme jiné preference chutí i oblíbené značky. A máme také z čeho vybírat, v každém větším supermarketu najdeme desítky druhů těchto mléčných pochoutek.  Původ a historie Slovo jogurt pochází z turečtiny a znamená husté mléko. Neznáme jeho přesný původ, vyráběly ho brzy všechny kultury…

Jumbo sausage – syrový

Jumbo sausage je klobása vyrobená obvykle z vepřového masa, někdy se používají i jiné druhy masa. Klobása váží asi 100g, měří 20cm a široká je 3,5cm. Nejčastěji se podává grilovaná, k dostání je na celém území Velké Británie a Irska ve stáncích s rychlým občerstvením.

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist