Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Lošák zprohýbaný

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Klobouk lošáka zprohýbaného měří 30-150mm. Je ploše vyklenutý až uprostřed vmáčklý, zvlněný, plstnatý, potom olysávající. Zbarvený je žlutavě až světle žemlově. Ostny jsou nesbíhavé, dlouhé 6mm, zbarvené bělavě až světle okrově. Třeň o rozměrech 35-75x15-40mm je často výstředný, válcovitý. Zbarvený je bíle, po otlačení a ve stáří žloutne. Dužnina je bílá, křehká. Lošák…

Losos čavyca

Vyskytuje se v západních částech Tichého oceánu a na Novém Zélandu. Spolu s dalšími čtyřmi druhy patří ku skupině tichomořských lososů. Jako tažná ryba proniká do přítoků Tichého a Severního ledového oceánu. Losos čavyca dosahuje délky až 1,60m a hmotnosti od 4 do 10kg. Je největším tichomořským lososem. Má vysoké tělo s poměrně malou hlavou, ocasní ploutev je velká a silná. Hřbet je tečkovaný. Maso lososa je chutné, málo tučné, vhodné k…

Losos dalmatský

Losos dalmatský, nazývaný také jadranský losos, žije v chladných tekoucích vodách bohatých na kyslík. Je rozšířený na dalmatském pobřeží a v Ochridském jezeru. Ryba má malou hlavu s tupou tlamou. Tělo je zbarvené hnědavě, je pokryté tmavými nebo červenými menšími tečkami, boky jsou světlejší. Hospodářský význam lososa dalmatského je minimální, prodává se jen na místních trzích. Je vhodný na všechny způsoby kuchyňské úpravy.

Losos gorbuša

Je rozšířený v pobřežních vodách Severního ledového oceánu, v severním Tichomoří a v Bílém moři. Období tření trvá od srpna do října. Gorbuša má zavalité tělo, v dospělosti vysokohřbeté, pokryté drobnými šupinami. Tento druh lososa je nejmenším tichomořským lososem, dosahuje hmotnosti asi 2kg. Stejně jako losos keta se gorbuša hodí ke smažení a grilování.

Losos keta

Vyskytuje se v severním Tichomoří až po Severní Koreu a Japonsko a podél severoamerického pobřeží až po San Francisco. Losos keta dosahuje délky 1m a hmotnosti 6kg. Samci jsou v dospělosti vysokohřbetí, tělo mají pokryté příčnými pruhy. Tento druh lososa je vhodný především ke smažení, grilování a uzení.

Losos kisuč

Vyskytuje se v Severním ledovém oceánu a podél asijského a amerického pobřeží. V Evropě a USA se chová uměle. Kisuč váží asi 3,5kg, je považován za druhou nejlepší rybu mezi lososy. Hodí se na všechny způsoby úpravy. Z jiker tohoto lososa se vyrábí hodnotný a lahodný kaviár.

Losos nerka

Je rozšířený v severním Tichomoří až po Japonsko, od Aljašky až po Oregon. Nerka má poměrně štíhlé tělo. Maso je zbarvené intenzivně červeně, je průměrně kvalitní. Hodí se ke smažení a na přípravu rybích nádivek.

Losos obecný

Losos obecný se vyskytuje ve studených a mírně studených vodách severního Atlantiku a podél severoamerického atlantského pobřeží. Živí se menšími rybami a korýši. Ve věku 3-6 let lososi migrují v menších skupinách ke tření do horních toků řek a mění se na tzv. pestré lososy – jejich boky se zbarví dozelena až dohněda. Během pobytu ve sladkých vodách nepřijímají potravu a mnoho samců po vytření zahyne. Mladé rybky po vylíhnutí zůstávají ve sladké…

Lososová šunka

Název lososová šunka nesouvisí s druhem ryby. Vztahuje se ke křehké střední části masa z vepřového, telecího nebo jehněčího hřbetu. Šunka se vyrábí uzením za studena. Maso se nejdříve zbaví kostí a tuku a potom se lehce nasolí. Konzumuje se nakrájená na tenké plátky a jako nářez je vhodná na chlebíčky nebo jako obloha chuťovek.

Lotos

Lotos je exotická vodní rostlina. Jeho oddenky, semena a květní lůžka se dají jíst a mají léčivé účinky. Lotos lze uvařit, usmažit, naložit do sirupu nebo kompotovat. Ze sušeného lotosu se připravuje čaj.

Lovecký salámek

Salám pochází z jižního Německa a ze Švýcarska. Jedná se o velmi trvanlivý, tvrdý salám, který vyžaduje dlouhou dobu sušení a zrání. Salámek je vyroben z hovězího a vepřového masa, sádla a kůže. V ochucovací směsi převládá kmín. Lovecký salám má typický tvar plochého čtyřbokého hranolu. Konzumuje se samotný s čerstvým chlebem.

Lovecký salám – fermentovaný, sušený

Český salám vyrobený z vepřového masa. Lovecký salám se během sušení lisuje do typického zploštělého tvaru, je suchý, na řezu protkávaný středně hrubě mletými kousky tuku. Salám měří 40cm a široký je 5cm. Podává se studený, nakrájený na plátky.

Lučina

LUČINA je tradiční český smetanový termizovaný sýr. Původ a historie Na českém trhu se Lučina poprvé objevila v roce 1981. Po roce 2000 tento sýr začalo v dalších variantách s různým složením, váhou i balením, vyrábět mnoho mlékáren. Originální sýr Lučina pochází z Povltavských mlékáren a.s. Sedlčany. Výroba Lučina se vyrábí ze smetany, mléka a soli, suroviny se doplňují speciální mlékárenskou kulturou. Originální Lučina neobsahuje žádné…

Luganega – syrový

Luganega je točená klobása tepelně neopracovaná. Vyrábí se v dlouhých spirálách a prodává se na délku. Je vyrobená z vepřového masa, může obsahovat hřebíček, skořici, citrusy, bylinky nebo víno. Luganega se někdy mírně udí. Je vhodná ke smažení a grilování, přidává se do dušených pokrmů nebo po rozdrobení také k těstovinám. Klobása měří 1m a široká je 2,5cm.

Lumache

Lumache jsou těstoviny ve tvaru šnečí ulity. Nejčastěji se používají do rajských omáček.

Lupenopórka červenožlutá

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od června do října. Klobouk lupenopórky červenožluté je 20-100mm široký, ve stáří téměř plochý a nepravidelný, v mládí jemně plstnatý. Zbarvený je červenavě hnědě, purpurově hnědě, na okraji někdy s olivovým nádechem. Lupeny jsou široké, řídké, často vidlené nebo příčně spojované. Zbarvené jsou zlatožlutě, později až olivově hnědě. Třeň o rozměrech 30-100x5-20mm je často výstředný, obvykle mírně…

Luvar

Je rozšířený v teplých a mírně teplých oblastech Atlantiku a Tichomoří, dále také ve Středozemním moři. Luvar má kuželovité, ze stran zploštělé tělo. Šikmé čelo, malá ústa i oči. Ryby jsou zbarvené stříbřitě až zlatavě. Dorůstají do délky 1,90m a dosahují hmotnosti 100kg. Většinou měří jen 1,50m. Luvar je vhodný na všechny způsoby tepelné úpravy.

Lyoner Fleischwurst – vařený

Jedná se o kvalitní Brühwurst boloňského typu. Vyrábí se z fermentovaného vepřového masa, slaniny nebo šunky. K dostání jsou i varianty s pistáciemi nebo červenou paprikou. Lyoner Fleischwurst je dlouhý 30cm a široký 10cm, naplněná střívka se někdy stáčejí do tvaru podkovy.

Lyska černá

Lyska černá je z čeledi chřástalovitých a zařazuje se ke krátkokřídlým. Ve střední Evropě se lysky vyskytují v hojných počtech, žijí na rybnících, u břehů řek s hustým porostem a v bažinách. Kulinářský význam mají lysky jen v některých regionech, jejich tmavé, aromatické maso je oblíbené například v okolí Bodamského jezera.   Většina zvěřiny vodních ptáků nabízená na trhu a v restauracích pochází, stejně jako divoké kachny, z dovozu nebo z…

Lžičník lékařský (Cochlearia officinalis)

Patří do čeledi brukvovitých. Trvalka je vysoká asi 30cm, listy jsou řapíkaté, lžícovité. Květy v hustých květenstvích mají bílou barvu. Lžičník obsahuje mnoho vitaminu C, minerálních látek, tříslovin, hořčin, dále hořčičný glykosid a éterické oleje obsahující síru. Z listů a nati je možné vylisovat šťávu. Čerstvé listy jsou výbornou salátovou přílohou, chutnají na chlebu s máslem, s bramborami nebo s tvarohem. Lžičník má dezinfekční účinky,…

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist