Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Cípal hlavatý

Je rozšířený v mořích a oceánech celého světa. Zbarvení ryb je stříbřitě lesklé, tělo je pokryto velkými šupinami. Hlava je velká, plochá, dvě hřbetní ploutve jsou krátké a od sebe oddělené. Cípal hlavatý dorůstá do délky 1,20m a dosahuje hmotnosti asi 9kg. Patří k největším cípalům. Menší ryby se hodí ke smažení, větší se připravují dušené na pánvi nebo v troubě. Maso je také vhodné k uzení nebo nasolení. K drahým delikatesám patří řecké…

Cípal pyskatý

Je rozšířený ve východním Atlantiku, vyskytuje se také ve Středozemním moři a v Černém moři. Ryby dorůstají do délky 60cm a dosahují hmotnosti 5kg. Horní pysk je tlustý, posetý řadami malých bradaviček. Způsoby tepelné úpravy cípala pyskatého jsou podobné jako u cípala hlavatého. Menší ryby se hodí ke smažení, větší k dušení.

Cípal zlatý

Vyskytuje se ve východním Atlantiku a ve Středozemním moři. Hospodářský význam má cípal zlatý v celém Středomoří. Charakteristickým znakem ryb jsou zlaté skvrny po stranách hlavy a na skřelích. Způsoby tepelné úpravy jsou podobné jako u cípala hlavatého. Menší ryby se připravují smažené, větší jsou vhodné k dušení.   Dalšími druhy cípalů jsou cípal evropský, který má pevné, mírně tučné a velmi chutné maso. Dále cípal ostronosý, cípal…

Čírka obecná

Čírka obecná se v Evropě, Asii a Severní Americe vyskytuje ve třech poddruzích. V období hnízdění se zdržuje v močálech, bažinách a tundrách. Čírky se v některých zemích loví od září do ledna, u nás ji dnes můžeme označit za ohrožený druh. Čírka obecná je naší nejmenší divokou kachnou. Dosahuje délky asi 35cm a hmotnosti 250-400g. V naší kuchyni se čírka často nepřipravuje, považuje se ale za jeden z nejchutnějších druhů divokých kachen. …

Čirůvka broskvová

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od června do října. Klobouk čirůvky broskvové měří 20-50mm, je vyklenutý až plochý, hladký nebo jemně přitiskle vláknitý. Zbarvený je okrově s růžovým nebo načervenalým nádechem. Lupeny jsou zoubkem připojené až krátce zoubkem sbíhavé, poměrně husté, krémové. Třeň o rozměrech 30-50x6-10mm je válcovitý, jemně vláknitý až jemně rýhovaný, na bázi s odstálými chlupy. Na vrcholu je zbarvený stejně jako…

Čirůvka dvoubarvá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Klobouk čirůvky dvoubarvé měří 50-150mm, je polokulovitý, potom vyklenutý až plochý, ve stáří zvlněný, nehygrofánní, hladký. Zbarvený je okrově šedě, béžově hnědě až šedě béžově. Třeň o rozměrech 30-100x10-30mm je válcovitý, nahoře vločkatý. V mládí je celý fialový, později na vrcholu bělavý až světle fialový, směrem k bázi na bělavém podkladě je výrazně fialově vláknitý. …

Čirůvka fialová

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od listopadu do prosince. Klobouk čirůvky fialové měří 50-150mm, je nízce vyklenutý až plochý, ve stáří často zvlněný, hladký, nehygrofánní. Zbarvený je fialově, modrofialově, fialově hnědě až špinavě hnědě. Lupeny jsou zoubkem připojené, fialové, potom vybledající. Třeň o rozměrech 50-100x10-30mm je válcovitý až kyjovitý, zbarvený fialově až fialově hnědavě. Ve stáří bývá často bíle poprášený od…

Čirůvka havelka

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do listopadu. Klobouk čirůvky havelky měří 50-100mm, v mládí je kuželovitě zvoncovitý, potom plochý, za vlhka mírně slizký, vrostle radiálně vláknitý. Zbarvený je tmavě šedohnědě až šedočerně, někdy s nažloutlým nebo fialovým nádechem. Lupeny jsou zoubkem připojené, široké, zbarvené bíle se žlutým nebo šedým nádechem. Třeň o rozměrech 50-100x10-30mm je válcovitý, vláknitý. Zbarvený je bíle, v…

Čirůvka havelka

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do listopadu. Klobouk čirůvky havelky měří 50-100mm, v mládí je kuželovitě zvoncovitý, potom plochý, za vlhka mírně slizký, vrostle radiálně vláknitý. Zbarvený je tmavě šedohnědě až šedočerně, někdy s nažloutlým nebo fialovým nádechem. Lupeny jsou zoubkem připojené, široké, zbarvené bíle se žlutým nebo šedým nádechem. Třeň o rozměrech 50-100x10-30mm je válcovitý, vláknitý. Zbarvený je bíle, v…

Čirůvka kroužkatá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do října. Čirůvka kroužkatá se podobá čirůvce šedožemlové, má však vatovitý až téměř blanitý, ve stáří často mizející prstenec, který je zbarvený bělavě až krémově. Čirůvka kroužkatá roste vzácně, jednotlivě nebo v malých skupinkách. Vyskytuje se pod vrbami, s nimiž tvoří mykorrhizu.

Čirůvka límcovitá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Klobouk čirůvky límcovité měří 50-100mm, je polokulovitý, široce kuželovitý až téměř plochý, se širokým hrbolkem, podvinutý, radiálně vlnitý. Zbarvený je oranžově hnědě až skořicově červeně, někdy se slabým nádechem olivové barvy. Lupeny jsou zoubkem připojené, zbarvené bíle až krémově, barvu nemění. Třeň o rozměrech 60-100x10-30mm je válcovitý, na bázi ztenčený. Nahoře je bíle…

Čirůvka májovka

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od dubna do června. Klobouk čirůvky májovky měří 40-100mm, je vyklenutý až plochý, ve stáří často zvlněný, s podvinutým okrajem, hladký. Zbarvený je bíle nebo bělavě, u žluté odrůdy je okrově žlutý. Lupeny jsou zoubkem připojené, husté, úzké. Zbarvené jsou bíle až krémově, někdy okrově žlutě. Třeň o rozměrech 30-70x10-15mm je válcovitý, podélně vláknitý, bělavý, někdy také okrově žlutý. Dužnina má…

Čirůvka šedožemlová

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do října. Klobouk čirůvky šedožemlové měří 25-60mm, je vyklenutý, brzy plochý. Uprostřed je jemně šupinkatý, na okraji vláknitý. Zbarvený je v mládí šedohnědě, později až krémově béžově, s tmavě béžovými až šedohnědými šupinkami. Lupeny jsou zoubkem připojené, široké, zbarvené bíle až našedle. Třeň o rozměrech 30-50x5-10mm je válcovitý, jemně vláknitý. Zbarvený je bíle až našedle, v mládí…

Čirůvka špinavá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Čirůvka špinavá se podobá čirůvce fialové, je však menší – její klobouk měří 20-60mm, je šedě fialový, červenavě hnědý až růžově hnědý, hygrofánní a na okraji prosvítavě rýhovaný. Třeň čirůvky špinavé je válcovitý, zbarvený stejně jako klobouk. Čirůvka špinavá roste poměrně hojně, zpravidla ve skupinách nebo trsnatě, zejména na otevřených travnatých plochách, na pastvinách,…

Čirůvka topolová

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do listopadu. Klobouk čirůvky topolové měří 60-120mm, je vyklenutý až plochý, ve stáří často zvlněný, hladký a lysý, bez hrbolku, za vlhka mírně slizký. Zbarvený je kaštanově hnědě až červenohnědě, nejtmavší je uprostřed. Lupeny jsou zoubkem připojené, úzké, zbarvené bíle, ve stáří jsou od ostří světle červenohnědnoucí. Třeň o rozměrech 50-120x10-30mm je válcovitý až mírně kyjovitý, jemně…

Čirůvka violková

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Klobouk čirůvky violkové měří 30-100mm, je polokulovitý, potom vyklenutý, zpravidla s hrbolkem, s podvinutým okrajem, hygrofánní. Zbarvený je béžově, žlutohnědě nebo okrově hnědě, často s růžovým nádechem. Na okraji je světlejší. Lupeny jsou připojené až volné, husté, zbarvené krémově, brzy růžově šedě až špinavě žlutohnědě. Třeň o rozměrech 35-100x10-25mm je válcovitý, na…

Čirůvka zamlžená

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Klobouk čirůvky zamlžené měří 40-130mm, v mládí je polokulovitý, brzy plochý až uprostřed vmáčklý, nehygrofánní, hladký. Zbarvený je béžově šedě až šedohnědě, obvykle s tmavšími, vodnatě hnědavými, soustřednými skvrnkami na okraji. Lupeny jsou široce připojené až zoubkaté, úzké. Zbarvené jsou bělavě až špinavě šedorůžově. Třeň o rozměrech 30-60x5-25mm je válcovitý, jemně podélně…

Čirůvka zelánka

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od září do listopadu. Klobouk čirůvky zelánky měří 40-100mm, v mládí je téměř polokulovitý, později vyklenutý až plochý, zprohýbaný, za vlhka mírně slizký. Je zbarvený zelenohnědě, zelenožlutě až žlutě, má drobné vrostlé hnědé šupinky. Lupeny jsou zoubkem připojené, žluté. Třeň o rozměrech 50-70x10-20mm je válcovitý až mírně kyjovitý, vláknitý. Na vrcholu je zbarvený bělavě až zažloutle, zelenožlutě…

Čirůvka zemní

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do prosince. Klobouk čirůvky zemní měří 50-80mm, v mládí je kuželovitý, potom vyklenutý až plochý, někdy zvlněný, radiálně vláknitý, později šupinkatý. Zbarvený je tmavě šedě až šedohnědě. Lupeny jsou zoubkem připojené, široké, zbarvené špinavě bíle až našedle. Mají zubaté ostří. Třeň o rozměrech 40-70x10-15mm je válcovitý až mírně kyjovitý, na vrcholu jemně vločkatý, zbarvený bíle až našedle…

Čirůvka zlatá

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je os září do listopadu. Čirůvka zlatá se od čirůvky zelánky liší výrazněji slizkým kloboukem zbarveným oranžově hnědě. Má také řidší, nažloutlé lupeny a dužninu bez moučné vůně. Čirůvka zlatá roste především pod borovicemi na písčitých půdách.

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist