Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Platýs velký

Je rozšířený od Islandu až po západní Středomoří. V oblasti rozšíření je z komerčního hlediska nejdůležitějším platýsem. Žije v mělkých úsecích do hloubky asi 100m. Od příbuzných druhů se platýs velký odlišuje vysokohřbetým tělem, hladkou kůží a červenými tečkami na hnědé oční straně. Na hlavě a na předním konci postranní čáry mají ryby několik dermálních kostí, které leží těsně pod kůží. Platýs velký dorůstá do délky max. 1m, většinou měří 35…

Platýs žlutooký

Vyskytuje se v mořích kolem Nového Zélandu. Žije v hloubce do 100m. Platýs žlutooký je blízkým příbuzným tichomořských platýsů. Ryby dorůstají do délky jen 35cm. Maso je vhodné ke smažení. Platýs žlutoboký je dobrou konzumní rybou.   V mořích u Nového Zélandu je rozšířený i platýs novozélandský  ( Peltorhamphus novazeelandiae ). Má chutné maso, vhodné ke smažení. Horní filety jsou mírně tmavší, tepelnou úpravou zesvětlají.

Platýs žlutoploutvý

Je rozšířený od  Japonského moře přes Beringovo moře až po Kalifornii. Typickým znakem je žlutavé zbarvení hřbetní a řitní ploutve s jemnými tmavými liniemi. Ryby dorůstají do délky 90cm,  mohou však dosáhnout délky až 2m. Z kulinářského hlediska je platýs žlutoploutvý podobný jako platýs Limanda. Maso je libové, křehké, vhodné na přípravu sushi. Ryby se konzumují také syrové, nakrájené na tenké plátky.

Plážovka vejcorodá (břeženka obecná)

Je rozšířená v celém severním Atlantiku, směrem k jihu až po Španělsko. Plážovka vejcorodá žije v blízkosti pobřeží na skalách, vytváří početné kolonie. Charakteristickým znakem těchto plážovek je krátká, okrouhlá ulita kuželovitého tvaru. Špička ulity je ostrá, zbarvení ulity přechází od šedozelené po černou. Na povrchu jsou soustředné pruhy. Ve Francii se plážovky podávají syrové jako součást obložených mís. Vhodným způsobem tepelné úpravy…

Plec

Plec představuje velkou část přední čtvrtě a prodává se rozdělená na části. Maso je poměrně libové, má však větší podíl vaziva. Maso z plece je vhodné k vaření, dušení i pečení, nehodí se ale na minutky – šlachy a vazivo při krátké tepelné úpravě nezměknou. Jednotlivé části plece: Velká (vysoká) plec – hodí se k pečení vcelku, nakrájená na kostky je vhodná k přípravě gulášů a perkeltů, nakrájená na plátky se hodí k přípravě španělských ptáčků.…

Plec kulatá

Kulatá plec (falešná svíčková) – podobá se pravé svíčkové a je vhodná k pečení vcelku, na tatarské bifteky a na přípravu marinované pečeně.

Plněné domácí těstoviny

Na plněné domácí těstoviny se nejčastěji používají různě široké nudle, těstoviny typu tortellini, cappelleti nebo canelloni. Oblíbené jsou i gnocchi a lasagne. Náplně mohou být z různých surovin, velmi často se používají náplně z různých druhů masa, sýra a zeleniny – například špenátu Druhy plněných těstovin Široké nudle - Z hotového těsta se nakrájí stejně široké pruhy, složí se na sebe a rozkrájí na nudle široké 0,5 cm, které se pak vaří v…

Ploskozubec červenoocasý

Vyskytuje se v tropických oblastech západního Atlantiku. Ryby mají oválné tělo, velkou hlavu a čelist vyklenutou mírně dopředu. Samci jsou modří, tělo samic je zbarvené různými odstíny červené. Ploskozubce je třeba stáhnout z kůže, která má výraznou, ostrou příchuť. Menší ryby jsou vhodné ke smažení nebo dušení, větší se hodí do hustých rybích polévek nebo do dušených pokrmů.   Blízkým příbuzným ploskozubce červenoocasého je ploskozubec…

Ploskozubec modropruhý

Vyskytuje se od Rudého moře přes Indický oceán až po pobřeží Tichého oceánu. Žije převážně samotářským způsobem. Samice ploskozubce modropruhého se zdržují v hloubce asi 35m, samci dávají přednost mělčím vodám. Ryby dorůstají do délky 90cm, jsou žlutě zbarvené s přerušovanými modrými pruhy. Po stažení z kůže se menší ryby hodí ke smažení a dušení, větší jsou vhodné do rybích polévek a dušených pokrmů.

Plotice obecná

Rozšířená je od Pyrenejí až po Sibiř. Vyskytuje se v hejnech, žije ve stojatých a zvolna tekoucích vodách, zdržuje se u břehů s hustým porostem. Plotice obecná má výrazné šupiny, měkkou hřbetní ploutev a vidlicovitou ocasní ploutev. Zbarvení těla je stříbřité, ploutve jsou načervenalé a oční duhovka je červená. Plotice dosahují délky 30cm. Maso plotice obecné je chutné, hodí se ke smažení, grilování i fritování. Příbuzné druhy plotice…

Podkrčí

Využívá se do mletých masových směsí a do gulášů, je možné ho také dusit nebo vařit vcelku. V masném průmyslu se používá při výrobě různých uzenin. Jde o méně kvalitní část hovězí masa.

Podloubník siný

Patří do skupiny hřibovitých, doba výskytu je od července do října. Klobouk podloubníku siného je 40-100mm široký, ve stáří zvlněný, za vlhka lepkavý. V mládí je zbarvený bělavě až nažloutle, později okrově, rezavě hnědě až červenavě hnědě. Rourky zřetelně sbíhají na třeň, jsou stejně jako póry světle žluté, potom citronově žluté až zlatožluté, ve stáří hnědoolivové. Po poranění zelenomodrají. Třeň o rozměrech 30-100x5-20mm je válcovitý,…

Podmáslí

PODMÁSLÍ - anglicky Buttermilk, vzniká jako vedlejší potravinářský produkt při stloukání másla, alternativně se vyrábí i kysáním kravského mléka, pak se nazývá jako kysané či šlehané podmáslí.  Tradiční a zdravé… Podmáslí je tradiční mléčná pochoutka, která prospívá našim kostem, svalům, zubům i mozku. Struktura, chuť, vůně…               Kysané mléko má charakteristickou, mírně nakyslou chuť a vůni a tekutou konzistenci. Zdraví a vitamíny…

Podplečí

Jedná se o přední část hovězího hřbetu mezi krkem a vysokým roštěncem. Strukturou i vzhledem podplečí připomíná vysoký roštěnec, má však méně tuku. Podplečí je vhodné k dušení, pečení nebo pošírování. Lze je naložit do marinády a upéct vcelku. Nakrájené na kostky je vhodné pro přípravu gulášů.

Podzemnicový olej

PODZEMNICOVÝ OLEJ – anglicky Peanut oil, častěji známý jako arašídový olej je jedlý olej vyráběný z plodů podzemnice olejné (latinsky Arachis hypogaea) známých jako burské oříšky, arašídy či „buráky“. Chutný, zdravý, exotický… Podzemnicový olej je kvalitní, chutný a tučný jedlý olej. Lisovaný za studena si zachovává přirozené vlastnosti oříšků podzemnice olejné. Má výraznou exotickou oříškovou chuť, a skvěle doplňuje pokrmy asijského druhu.…

Pohanka

Pohanka je zdraví prospěšná obilovina. Loupaná pohanka je krémově zabarvená, k dostání jsou celé nažky nebo krupice či mouka. Z pohanky se vyrábí i sušené mléko. V kuchyni můžeme samotnou pohanku upravovat jako přílohu nebo z ní můžeme uvařit kaši.Tato obilovina obsahuje vápník, fosfor, hořčík, zinek, selen, mangan a vitaminy řady B.

Pohankové těstoviny – Soba

Pohankové těstoviny, známé také jako soba jsou bezvaječné a bezlepkové těstoviny. Vzhledem k svému složení jsou vynikající potravinou při bezlepkové dietě a také při zdravém stravování. Název soba vychází z japonského výrazu soba, který v překladu znamená „pohanka“.   Pohanka Pohanka je obilnina, pocházející z Číny, která se ale postupně stala mnohem více pěstovanou a oblíbenou v Japonsku. Neobsahuje lepek a je tedy vhodná pro bezlepkovou…

Pohankové vločky

Pohankové vločky jsou velmi častou součástí zdravé výživy. Neobsahují lepek a jsou tedy vhodné i pro osoby s celiakií a bezlepkovou dietou.   Vločky z pohanky se od jiných obilných vloček liší především složením aminokyselin – protože obsahují lysin a leucin, je u nich složení aminokyselin vyváženější. Aminokyseliny mají velmi pozitivní vliv na mozkovou činnost člověka. V pohankových vločkách je i mnoho důležitých minerálních látek, především…

Pohankový med

POHANKOVÝ MED není z nejčastějších druhů, je však jeden z nejzdravějších. Historie a výskyt Pohanka byla velmi populární plodinou v 16., 17. Století, postupně se však pěstovala čím dál méně, až se téměř vymizela. V posledních 20 letech je opět populární, zejména v ekologickém zemědělství, a s tím i výroba medu z ní. Pohanka se pěstuje zejména v podhorských oblastech severní Moravy. Obsahuje hodně nektaru, proto je vhodná na výrobu medu. Med z…

Pohyb vzduchu

Jde o cirkulaci vzduchu, která je nutná v přípravnách i chladírnách masa.

Pokrmový rostlinný tuk

Pokrmové rostlinné tuky se vyrábí z rostlinných olejů. Kvalitní mají příznivé složení mastných kyselin, neobsahují cholesterol a jsou obohacovány o další látky, důležité pro lidský organismus.   Pokrmový rostlinný tuk Chuťově neutrální pokrmové tuky jsou 100 % rostlinné tuky, vhodné především na fritování, smažení a dušení. Mohou se použít i při velmi vysokých teplotách – přepalují se až při teplotě 220° Celsia. Rostlinný tuk s 10 % másla…

Polenta

Polenta je hotová kaše z kukuřičné mouky. Konzumujeme ji jako přílohu k masu nebo zelenině. Polentu můžeme také usmažit nebo zapéci.

Polévky a vývary

Polévky jsou nedílnou součástí našeho jídelníčku. Podávají se jako chutná snídaně, vydatná přesnídávka, součást oběda nebo večeře, ale studené ovocné třeba i jako osvěžující dezert. Původní základní receptury byly postupně různě upravovány a vylepšovány, a tak dnes známe velké množství polévek mnoha konzistencí a chutí z různých druhů surovin. Polévky se rozdělují podle chuti na slané - běžné polévky, podávané k snídani, přesnídávce, obědu nebo…

Polévky z hovězího masa a kostí

Hovězí polévky se připravují ze základních vývarů z předního i zadního hovězího masa a kostí. Doplňují se tzv. vložkami  a zavářkami. Typickou vložkou je maso, uvařené ve vývaru a pak nakrájené na kostičky, dále kořenová zelenina, která se také ve vývaru vaří vcelku a teprve potom nakrájí, a také polévkové nudle, které se vaří samostatně. Hovězí polévky můžou být také „zesílené“. Ty se vaří z dvojnásobného množství masa než polévky jednoduché. …

Polévky z vnitřností - dršťková,zabijačková, rybí...

Polévky z vnitřností se připravují především z vepřových a telecích vnitřností, méně už vnitřností hovězích. Rybí vnitřnosti se vaří s částí ryb a z hlavami, vnitřnosti drůbeže - drůbky - s křídly. Vnitřnosti musí být vždy čerstvé a pečlivě připravené - očistěné, omyté, případně třeba i předvařené atd. Dršťková polévka Připravuje se z hovězích drštěk, které musí být velmi pečlivě omyté a odrhnuté nejlépe rýžovým kartáčem. Musí se také…

Poličan

  Poličan je trvanlivý salám, který v roce 1977 začal vyrábět Východočeský průmysl masný v Polici nad Metují. Složení i technologický postup se pak staly v roce 1978 základem pro stanovení původní Československé státní normy a salám se později vyráběl i na Slovensku pod názvem Nitran. Zrušením norem po roce 1989 všeobecně značně poklesla kvalita uzenin a samozřejmě také salámu Poličan. I když byla později vydána vyhláška, upravující složení…

Polnička raná

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od května do července. Klobouk polničky rané měří 25-60mm, je polokulovitý, vyklenutý až plochý, většinou s nízkým hrbolkem, v mládí se zbytky vela na okraji. Za sucha je někdy políčkovitě rozpukaný, hygrofánní. Zbarvený je tmavohnědě, potom slonovinově, žlutookrově až šedookrově, vysychá do krémova. Lupeny jsou vykrojeně připojené, bělavé, potom okrově až tmavě hnědé, v mládí na ostří bělavé. Třeň o…

Polnička topolová

Jedná se o houbu, která roste většinou pod topoly (bílým a osikovým), dá se však i uměle pěstovat na odumřelém topolovém dřevu. Největší oblibu má v Itálii, konkrétně v Toskánsku, kde se jí říká Pioppino („topůlek“). Pod tímto názvem je známá téměř v celém světě, včetně Anglie a USA. Jeden z dalších anglických názvů zní Under the Poplar Tree („pod topolem“). Jiný anglický název je Brown Sordbelt. Houba má hnědý klobouček o průměru 3-15 cm,…

Polokrab dlouhoramenný

Je jediným druhem z čeledi polokrabovitých, kterému se dostalo v Evropě kulinářského využití. Loví se v malém rozdahu u atlantského pobřeží Francie a Španělska, většinou jako vedlejší úlovek. K dostání je čerstvý přímo v přístavech, mimo oblast výlovu se nevyváží. Klepeta polokraba dlouhoramenného jsou dlouhá, tělo je zploštělé. Za klepety jsou tři páry velkých nohou, čtvrtý pár je zakrslý. Maso má lahodnou chuť, výtěžek masa je však velmi…

Polorejnok křídlatý - Mořský anděl

Je rozšířený od jihu Severního moře až po Mauretánii, ve Středozemním moři a v Černém moři. V jižních oblastech areálu rozšíření polorejnoka křídlatého se vyskytují dlaší blízce příbuzné druhy – polorejnok obecný a polorejnok okatý. V prodeji se tyto druhy nerozlišují. Polorejnok křídlatý má ploché, zploštělé tělo, připomínající rejnoky. Žaberní štěrbiny nejsou na spodní straně těla, ale na bocích, ústa se nacházejí v přední části hlavy. Prsní…

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist