Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Boutefas AOC – fermentovaný, částečně sušený

Jedná se o jemně uzený Rohwurst vyrobený z masa tučných vepřů. Masová směs se ochucuje česnekem, koriandrem a bílým vínem, plní se do vepřového žaludku. Nakonec se nakládá podle tradiční receptury. Boutefas se vždy podává vařený, může se konzumovat zastudena, nakrájený na plátky. Tento masný výrobek měří 13cm a široký je 11cm.

Braadworst – syrový

Braadworst je dlouhá klobáska vyrobená ze syrového vepřového masa. Nazývá se také „sucjis“, k dostání je i točená. Měří 13cm a široká je 2,5cm. Tato klobása se obvykle podává grilovaná nebo smažená se šťouchanými bramborami a majonézou nebo hořčicí.

Braise

Braise pochází z původního francouzského slova "braising" a znamená ve volném překladu dušení nebo také podušení. I z toho je zřejmé, že původ této kuchařské techniky je – jako mnohé další – ve Francii. V praxi se ale jedná o dušení nebo pomalé vaření, kterému předcházelo krátké smažení. Braise je tepelná úprava, kdy se nejdříve potraviny – především maso – nejprve prudce osmahnou a pak dusí ve vlastní šťávě, případně pomalu a poměrně dlouho…

Brambor hlíznatý

BRAMBORY – latinsky Solanum tuberosum - jsou označovány jako lilek brambor nebo brambor obecný. Ve vlámštině jsou brambory označovány výrazem "Aardappel". Chutná příloha, která zdomácněla Brambory jsou tradičnější české jídlo, nejčastěji se servírují vařené nebo v podobě smažených hranolků, případně bramborové kaše jako příloha. Přidávají se také do polévek a různých salátů. Z brambor se připravují i hlavní jídla - například zapékané brambory…

Bratwurst – syrový nebo vařený

Bratwurst je tepelně opracovaná klobása, která se vyrábí z vepřového masa. Má vysoký obsah tuku, je vhodná ke grilování. Před grilováním se Bratwurst může povařit ve směsi másla, cibuli a piva. Klobása měří 10cm a široká je 3cm.

Braunschweiger – fermentovaný, sušený

Jedná se o měkký, roztíratelný Rohwurst. Vyrobený je z hrubě mletého vepřového a hovězího masa a hřbetního sádla. K ochucení se používá česnek nebo kmín. Braunschweiger je dlouhý 18cm a široký 4cm. Konzumuje se syrový.

Breakfast sausage – syrový

Jedná se o syrovou neuzenou klobásu vyrobenou obvykle z vepřového masa. Breakfast sausage se někdy vyrábí i z jiných druhů masa, měří 10cm a široká je 3cm. V Kanadě se tato klobása podává k snídani, přelitá javorovým sirupem. Oblíbená je také zabalená do těsta jako „pig in blankets“ – prasátko v peřince.

Bregenwurst – fermentovaný

Tento Rohwurst je roztíratelný, vyrobený z vepřového masa a bůčku. Někdy se do masové směsi přidávají ovesné vločky a mouka. Bregenwurst se tvaruje do věnců a lehce se udí. Je dlouhý 25cm a široký 3cm. Podává se vařený s kapustou, je ale možné konzumovat jej zastudena.

Bresaola

Bresaola je italské maso sušené na vzduchu. Vyrábí se z libové hovězí kýty, která se nasolí, okoření a pokryje bylinkami. Maso zraje 4-8 týdnů ve větraných sušárnách při teplotě 12-15 stupňů Celsia. Bresaola má červenou barvu a uvnitř šunky jsou jemná bílá vlákna tuku. Konzumuje se nakrájená na tenké plátky. V ledničce ji lze uchovat 2-3 týdny.

Brie

BRIE je měkký sýr původem z Francie. Původ a historie Tento sýr pochází z francouzské oblasti Brie a má dlouhou historii, traduje se, že ho jako novoroční dárek daroval dámám na svém dvoře panovník Karel Orleánský. Dle jedné domněnky je podle sýru brie pojmenováno i jedno pečivo – briošky (brioche). Nyní jsou sýry Brie chráněny značkou AOC. Vzhled, chuť, vůně… Tvarem připomíná Brie plochý dort. Jeho průměr je 25-40 cm. Chuť tohoto sýru je…

Břitka menší

Je rozšířená v celém Středomoří. Břitka menší patří k delikatesám, ve vnitrozemí však není téměř k dostání. Ve Středomoří se prodává běžně, je zde velmi oblíbená. Loví se v Jaderském moři. Schránka je protáhlá, má rourkovitý tvar a dosahuje délky až 17cm. Lastury jsou hnědé, diagonálně rozdělené. Jedna polovina má podélné pruhování a druhá příčné pruhování. Břitky jsou vhodné ke grilování, dušení v páře nebo smažení na másle s trochou česneku.…

Brocciu

BROCCIU je měkký sýr pocházející z Korsiky a vyrobený z kombinace mléka a syrovátky. Původ a výskyt Sýr Brocciu se vyrábí na italském ostrově Korsika, kde je považován za národní potravinu a je součástí většiny typů jídel od sladké po slanou kuchyni. Vzhled, chuť, vůně… Čerstvý Brocciu chutná po kozím mléce, vyzrálý má slanější, trpčí a výraznější chuť. Obsahuje 40 % tuku v sušině. Výroba Brocciu se vyrábí mísením ovčí a kozí syrovátky s…

Brokolice

BROKOLICE - latinsky Brassica oleracea, anglicky sprouting broccoli nebo calabrese, francouzsky brocoli, německy Brokkoli a také Spargelkohl, italsky broccoli - je velmi zdravá zelenina, které obliba se stále více zvyšuje a v posledních letech se konzumuje častěji, než jí botanicky příbuzný květák. Velmi zdravá zelenina Brokolice se v gastronomii používá podobně jako květák, na rozdíl od něj ale méně nadýmá a má také větší obsah pro člověka…

Broskev

BROSKEV - plod Broskvoně obecné, latinsky Prunus persica - je ovoce krásné na pohled, chutné a navíc ještě zdravé.. Zdraví i krása… V Číně je broskev symbolem dlouhého života. Byla prý pokrmem nesmrtelných… V Japonsku se zase podle legendy z broskve plující v řece Momorato zrodil odvážný bojovník se zlem… Broskve tedy patří dokonce i ke kulturním tradicím. Původ a historie S broskvovým květem se setkáváme v japonských i čínských kulturních…

Brusinky

BRUSINKA - latinsky Rhodococcum vitis-idaea - je plodem rostliny Brusnice brusinka. Brusinky jsou v přiměřeném množství velmi zdravé, ale mnoha lidmi stále nedoceněné ovoce. Hořké a zdravé Brusinky si v České republice ve volné přírodě nenasbíráte, protože jsou chráněné. Jejich pěstování na zahradě není nijak složité, ale mnohem lepší je si je koupit už zpracované. O své vynikající vlastnosti totiž žádnou úpravou v podstatě nepřicházejí. …

Brutnák lékařský

BRUNÁTNÍK LÉKAŘSKÝ – latinsky Borago officinalis, též borač, burák, okurkové zelí, radost srdce, včelí chléb se v České republice pěstuje jako léčivka a salátová zelenina. Ozdobí talíř i sklenici Brutnák pěstujeme v zahradách, ale můžeme ho potkat i jako planou rostlinu. Nejvíce nás na něm zajímá květ, které zdobí pokrmy i nápoje. Původ a historie Brutnák známe již od středověku, pochází ze Středomoří, ale u nás se mu daří, jako by byl…

Brutnákový olej

Výchozí surovinou pro získání tohoto oleje jsou semena brutnáku lékařského. Brutnákový olej má vysoký obsah kyseliny linolenové a je bohatý na vitamin E. V kuchyni se nepoužívá. K dostání je v lékárnách, slouží k léčebným účelům. 2-3 lžíce oleje pokryjí doporučenou denní dávku vitaminu E.

Buccatini

Jde o těstoviny pocházející ze střední Itálie. Jsou tenké, duté, dlouhé jako špagety, mají ale větší průměr. Při vaření si zachovají perfektní pevnost, jsou ideální přílohou k omáčkám. Buccatini ladí s intenzivní a silnou chutí tradičních italských pokrmů.

Bulgur

Bulgur je předvařená nalámaná celozrnná pšenice. Vzhledem, hutí i možnostmi použití je velmi podobný kuskusu, zásadní rozdíl je v tom, že se jedná o krupici a ne o krupky. Pšenice se nejdříve důkladně vyčistí a vypere, pak usuší, rozdrtí na menší kousky a přes síta roztřídí podle velikosti úlomků. Bulgur se distribuuje a prodává předvařený, před konzumací ho stačí nechat nabobtnat ve vodě a pak se smíchá s ostatními ingrediencemi bez dalšího…

Bull blanc – vařený

Jedná se o typ klobásy butifarra. Bull blanc je světlý, vařený masný výrobek mramorovaný kousky libového a tučného vepřového masa a vepřových mrštěk. Masová směs je ochucená ostrým kořením a spojená strouhankou. Plní se do širokých střívek. Klobása měří 23cm a široká je 10cm. Podává se zastudena, nakrájená na plátky, s čerstvým chlebem a rajčaty. Může se také krájet do salátu.

počet položek na stránku

×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist