Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Ucháč obojetný

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od srpna do října. Jedná se o druh velice podobný ucháči čepcovitému. Ucháč obojetný má ale menší plodnice, klobouk i třeň mají výraznější fialový nádech a výtrusy mají širší rozpětí velikosti. Ucháč obojetný je poměrně vzácný, roste jednotlivě nebo v menších skupinkách na tlejícím dřevě listnatých i jehličnatých stromů. Vyskytuje se především ve vyšších polohách.

Ucháč obrovský

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od dubna do června. Ucháč obrovský vytváří plodnice až 200mm vysoké a 130mm široké. Klobouk je nepravidelně elipsoidní až kulovitý, mozkovitý až laločnatý. Zbarvený je žlutohnědě, okrově hnědě až hnědě. Třeň je mnohem kratší než klobouk, nápadně široký, vrásčitý až brázditý, dutý. Zbarvený je bělavě až světle okrově. Ucháč obrovský roste poměrně hojně, jednotlivě i ve skupinách. Vyskytuje se na…

Ucháč svazčitý

Patří do skupiny vřeckovýtrusných, doba výskytu je od dubna do května. Jedná se o statnou houbu s plodnicemi vysokými 50-160mm. Klobouk je vysoký 30-80mm a široký 40-100mm. Má sedlovitý tvar, nepravidelně laločnatý, je protažený do dvou až tří cípů. Zbarvený je červenohnědě, ve stáří až kaštanově hnědě. Třeň je 15-50mm tlustý, vrásčitý, na bázi rozšířený. Je zbarvený bíle. Ucháč svazčitý roste vzácně, jednotlivě nebo v menších skupinkách.…

Udírny

Existuje několik základních typů udíren, které se od sebe liší konstrukcí, ale i vybavením, základní princip je ovšem téměř u všech stejný. Udírna se skládá z topeniště, kouřovodu, který ale u některých typů není, udící komory a komínu nebo otvoru pro odvod kouře.Moderní udírny mají zabudovaný teploměr a vlhkoměr, k dostání už jsou i udírny s plynovým hořákem nebo elektrickou topnou spirálou. Velké průmyslové udírny se vyrábí z nerezové oceli a…

Uherský salám

Uherský salám je tradiční maďarská specialita, pochází však z Itálie. Pravý uherák obsahuje výhradně vepřové maso, existují ale i varianty z hovězího masa. Typické aroma získává uzením a dobou zrání, která trvá 3 měsíce. Salám se vyznačuje jemným dílem a rovnoměrným pokryvem bílé ušlechtilé plísně.

Úhořovec mořský

Rozšířený je od Norska až po Senegal, vyskytuje se ve Středozemním moři. V severní Evropě se loví na prut, pomocí vlečných sítí, vrší a speciálních trojkřídlých sítí. Usmrcení a vykuchání úhořů je náročné, vyžaduje odbornost a profesionalitu. Úhoří krev obsahuje nervový jed ichtyoxin, který zneškodníme teprve vařením nebo uzením. Úhořovec mořský dorůstá do délky až 3m, je dvakrát větší než úhoř říční. Ploutevní lem na hřbetě začíná těsně za…

Úhoř říční

Je rozšířený ve všech sladkých vodách v Evropě, žije také v pobřežních vodách od Bílého moře až po Mauretánii. Po 4-10 letech v řekách a jezerech začínají úhoři jako tzv. stříbřití úhoři v srpnu a v září migrovat do moře směrem k trdlištím, která se nacházejí v Sargasovém moři. Zde vylíhnuté larvy jsou potom unášeny Golfským proudem směrem na východ, po 3 letech doputují k evropskému pobřeží. Tady se průhledné larvy promění ve sklovité úhoře,…

Umeboshi (umeboši)

Umeboshi jsou malé japonské švestičky. Nechávají se dlouhodobě kvasit v soli. Nakládají se spolu s listem shiso, od něhož získají červenou barvu. Umeboshi jsou léčivé, v podobě pasty se v malém množství přidávají do polévek, omáček nebo do čaje. K dostání je ještě umeocet a umeboši antiperle.

Umělé střevo

Jde o uměle vyrobený obal výrobku, který má podobu zvířecího střeva. Může se vyrábět z přírodních materiálů (celulóza, textilní tkaniny) nebo z materiálů syntetických (fólie). Oproti přírodním střevům jsou umělá střívka hygieničtější, levnější, snáze dostupné a je možno déle je skladovat.

Ungarische Salami – fermentovaný, sušený

Tento Rohwurst s jemnou strukturou je vyrobený z vepřového masa a obsahuje typicky maďarskou kořenící přísadu – papriku. Ungarische Salami se po dobu 6 týdnů suší na vzduchu. Během procesu sušení se na obalu vytváří bílá plíseň. Salám je dlouhý 40cm a měří 6cm. Konzumuje se zastudena, nakrájený na plátky.

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist