Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Kuzu (Kudzu)

Odborný název je pueraria lobata nebo pueraria hirsuta. Kuzu připomíná kyselo, jeho původ je v Japonsku. Připravuje se z něj zdravotní nápoj ume-kuzu. Jednou z ingrediencí kuzu je švestička umeboši. Nápoj pomáhá při překyselení organismu, dodává tělu důležité minerály.

Kvalita králičího masa a nabídka trhu

Kvalita masa závisí mimo jiné na původu a věku zvířete, je velmi rozdílná. Vysokou a trvalou kvalitu zaručuje maso mladých králíků, pocházejících z masných velkovýkrmů. Králík domácí má maso s vysokým obsahem bílkovin a s nízkým podílem tuku. Maso je lehce stravitelné, vhodné k přípravě dietních pokrmů. S věkem králíků kolísá obsah bílkovin a tuku, příznivější hodnoty vykazují mladí výkrmoví králíci. U jednotlivých částí jatečného těla je podíl…

Květák

KVĚTÁK– karfiol - latinsky Brassica oleracea convar. botrytis, anglicky cauliflower, francouzsky chou-fleur, německy Brumenkohl a také Karfiol, italsky cavolfiore - je velmi oblíbená košťálová zelenina, která byla vyšlechtěna podobně jako kedluben nebo kapusta z brukve zelné.   Oblíbená zdravá zelenina Květák je považovaný za nejvíce chutnou a také stravitelnou košťálovou zeleninu, i když u některých lidí způsobuje nadýmání. Je součástí mnoha…

Květový šál, květová špička, špička kýty

Jedná se o část hovězí kýty, maso ze špičky je křehké, s volnou, drobivou strukturou. Špička je vhodná k vaření, dušení, pečení, ragú i perkelty. Připravujeme z ní známý vídeňský Tafelspitz. Květový šál bez tabulové špičky je vhodný k pečení a dušení, na přípravu závitků i minutek.

Kyjanka purpurová

Plodnice kyjanky purpurové jsou 30-120mm vysoké a 1,5-5mm tlusté, nevětvené, válcovité, potom bočně smáčklé. Zbarvené jsou purpurově, šedě nebo hnědě purpurově, ve stáří až okrově hnědě. Na bázi jsou bíle pýřité. Kyjanka purpurová roste nepříliš hojně ve skupinách na zemi ve smrkovém lese a pod olšemi podél vodních toků, vyskytuje se zejména na vlhčích místech ve vyšších polohách. Od ostatních podobně zbarvených druhů se kyjanka purpurová liší…

Kyj Herkulův

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Kyj Herkulův má plodnice vysoké 70-200mm a tlusté 20-60mm. Jsou kyjovité, na vrcholu zaoblené, podélně vrásčité. Zbarvené jsou okrově žlutě až žlutohnědě, někdy až s fialovým nádechem. Dužnina je bílá, na řezu mírně fialově hnědnoucí, s nahořklou chutí. Kyj Herkulův roste poměrně vzácně, jednotlivě nebo ve skupinách. Vyskytuje se v listnatých nebo smíšených lesích, zpravidla…

Kyj uťatý

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Podobný je kyj Herkulův, plodnice kyje uťatého jsou ale o trochu menší(50-150mm vysoké), kyjovité a na vrcholu výrazně uťaté, se zduřelým zvlněným okrajem. Dužnina má sladkou chuť. Kyj uťatý je vzácnější, roste především v jehličnatých lesích na vápencových půdách. Nafialovělým zbarvením a tvarem může připomínat stročkovec kyjovitý, který je ale zbarvený sytěji fialově a má…

Kyj uťatý

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Podobný je kyj Herkulův, plodnice kyje uťatého jsou ale o trochu menší(50-150mm vysoké), kyjovité a na vrcholu výrazně uťaté, se zduřelým zvlněným okrajem. Dužnina má sladkou chuť. Kyj uťatý je vzácnější, roste především v jehličnatých lesích na vápencových půdách. Nafialovělým zbarvením a tvarem může připomínat stročkovec kyjovitý, který je ale zbarvený sytěji fialově a má…

Kynutá těsta - kuchařská klasika

Kynutá těsta jsou vhodná pro přípravu sladkého, slaného i pikantního pečiva. Všechny suroviny je dobré mít předem připravené v běžné pokojové - kuchyňské - teplotě a odvážené. Pokud budeme chtít těsto zadělávat na začátku dne, připravíme si suroviny večer předtím. Během noci se ohřejí a těsto bude rychleji a lépe kynout. Postup při přípravě základního kynutého těsta Suroviny droždí mléko krystalový cukr hladká nebo polohrubá mouka tuk -…

Kýta (zadní končetina prasete)

Jde o tradiční část používanou pro výrobu šunky. Z kýty celé, tj. s kůží, sádlem i s kostí se vyrábí tzv. šunka na kosti. Ostatní šunkové speciality se vyrábějí z jednotlivých částí kýty jako je ořech a vrchní a spodní šál. Z kýty se připravuje i dušená šunka.

počet položek na stránku

Nejhledanější

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist