Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Zahraniční kuchyně

Tradiční jídla kuchyní několika zemí se v současnosti připravují a konzumují téměř po celém světě. Nejchutnější jsou samozřejmě připravená z původních surovin podle originálních receptur. Po celém světě jsou nejvíce známé kuchyně Francie Itálie Španělska Anglie Japonska Thajska Indie USA Mexika V této části Kuchařské školy najdete specifika všech těchto kuchyní, nejdůležitější potraviny, suroviny a samozřejmě i jídla včetně originálních…

Zahušťování omáček jíškou nebo zásmažkou

Jíška i zásmažka se připravuje z hladké mouky a másla, případně oleje nebo rostlinného tuku. Zahušťované omáčky mají po provaření s jíškou nebo zásmažkou hladkou krémovitou konzistenci. Jíška se připraví z dvou dílů hladké mouky a jednoho dílu tuku, je méně tučná než zásmažka. Zásmažka se skládá z jednoho dílu hladké mouky a jednoho dílu tuku. Množství tuku může být i vyšší, nemělo by ale být víc než dvojnásobné. Podle barvy jíšku nebo zásmažku…

Zahušťování polévek jíškou nebo zásmažkou

Jíška i zásmažka se připravuje z hladké mouky a másla, případně oleje nebo rostlinného tuku. Zahušťované omáčky i polévky mají po provaření s jíškou nebo zásmažkou hladkou krémovitou konzistenci. Jíška se připraví z dvou dílů hladké mouky a jednoho dílu tuku, je méně tučná než zásmažka. Zásmažka se skládá z jednoho dílu hladké mouky a jednoho dílu tuku. Množství tuku může být i vyšší, nemělo by ale být víc než dvojnásobné. Podle barvy jíšku…

Zajíci a králíci

Zajíci a králíci patří do čeledi zajícovitých. Zajíc polní i králík divoký jsou býložravci, nepatří k přežvýkavcům. Mají hlodavcům podobný chrup s řezáky dorůstajícími po celý život. Špičáky jim chybí.

Zajíc polní

Zajíc polní se původně vyskytoval jen v Evropě, dnes je rozšířen téměř po celém světě kromě severu Skandinávie, Islandu a Pyrenejského poloostrova. Živí se bylinami, trávou, pupeny, větvičkami, obilím, jetelem a zelím. Období páření (honcování) začíná u zajíců brzy na jaře a trvá do léta. Březost zaječky trvá 6 týdnů, narodí se 2-5 mláďat. Vrhy bývají až 4x do roka. Doba lovu zajíců u nás je v listopadu a prosinci. Dospělý zajíc dosahuje délky…

Základní receptury

Základní receptury pro přípravu většiny jídel nejsou složité. Vaření, smažení, pečení a další kuchařské činnosti v jejich jednoduché formě zvládne každý, a je jen na jeho fantazii, chuti a náladě, jestli je bude dál rozvíjet. Receptury se velmi jednoduše dělí na Polévky a vývary Hovězí a vepřové maso, drůbež, zvěřina Ryby Mořské plody Omáčky Sýr v teplé kuchyni Zelenina – tepelné úpravy a saláty Těsta pro slanou kuchyni Zapékané těstoviny a…

Základní suroviny v kuchyni

Základní stálé suroviny a potraviny pro běžné vaření by měly být v každé kuchyni. Pro jejich ukládání nám slouží kuchyňské skříňky a skříně, chladnička, mraznička, ale třeba i spíž nebo sklep. V každé kuchyni je potřeba mít k okamžitému použítí základní sortiment, z kterého se dá uvařit třeba i jednoduché, ale chutné jídlo. Sůl, pepř, koření, rýže, těstoviny, luštěniny, cukr, olej, ocet, čaj, káva… to vše by v kuchyni mělo být trvale k…

Základní zásoby

Základní zásoby je potřeba mít v každé kuchyni. K jejich ukládání slouží kuchyňská skříň nebo skříňka, a také spíž. Často používané suroviny by měly být přehledně uspořádány na dobře dostupných místech. Přibližně jednou za měsíc by se všechny zásoby měly doplnit. V kuchyni má být stále k dispozici: sůl - nejlépe mořská koření - pepř  mletý i celý, nové koření, paprika mletá sladká i pálivá, kmín  celý i drcený, kari, bobkový list, hřebíček,…

Základy

V této části jsou všechny důležité informace o vybavení kuchyně, běžných surovinách v kuchyni, vážení, měření a teplotách, organizaci práce, možnostech tepelných úprav, speciálních kuchařských technikách a správném krátkodobém skladování i dlouhodobém uchování potravin. Vybavení kuchyně musí být praktické a účelné. Mimo sporáku, ledničky, mrazáku a mikrovlnné trouby je v kuchyni potřeba mít i hrnce, pánve, pekáče, nože a další kuchyňské potřeby…

Zakysaná smetana

Zakysaná smetana se vyrábí fermentací pomocí bakterií mléčného kvašení. Používá se v studené i teplé kuchyni.   V minulosti se smetana přímo sbírala ze zakyslého mléka, v současnosti se vyrábí fermentací smetany v mlékárenských tancích nebo přímo v kelímcích.   Zakysaná smetana se používá v studené kuchyni například k přímé konzumaci jako jogurty nebo třeba do zálivek na saláty, v teplé kuchyni k přípravě omáček nebo i polévek.   Původně…

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist