Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Ružicha červená

Ružicha červená je někdy nazývaná ružich. Vyskytuje se od Biskajského zálivu až po Kanárské ostrovy a také ve Středozemním moři. Ve Středomoří patří k běžně prodávaným rybám, dováží se i do ostatních evropských zemí. Ružicha červená je vysokohřbetá ryba, zbarvení těla je červené s tmavočervenou skvrnou u báze prsní ploutve. Ryby dorůstají do délky max. 60cm, většinou měří jen 25cm. Maso je pevné, chutné, vhodné ke transportu. Hodí se do…

Ružicha ramenoskvrnná

Vyskytuje se od Biskajského zálivu až po Senegal a také ve Středozemním moři. Ve Středomoří se prodává na trzích, jinak se ale v prodeji objevuje méně často než ostatní mořanovití. Ružicha ramonoskvrnná nemá tak vysoký hřbet jako ružicha červená, tmavá skvrna u báze prsní ploutve je posunutá mírně nahoru. Zbarvení těla je šedavé. Ryby dorůstají do délky asi 35cm. Maso je průměrně kvalitní, vhodné ke smažení. Při pošírování a dušení se příliš…

Ružicha šedá

Je rozšířená od Norska až po Mauretánii. Častěji se vyskytuje i v západním Středomoří, ve východních částech Středozemního moře jen zřídka. Od ostatních ružich se ružicha šedá odlišuje nápadně tmavou skvrnou v přední části postranní čáry. Tělo je šedě zbarvené s narůžovělým leskem. Ryby dorůstají do délky max. 70cm, většinou bývají menší. Maso je stejné kvality jako maso ružichy ramenoskvrnné. Je vhodné ke smažení.

Růžičková kapusta

RŮŽIČKOVÁ KAPUSTA, nazývaná také bruselské zelí - latinskyBrassica oleracea convar. fruticosa var. gemmifera, anglicky Bručels convar, francouzsky chou de Bruxelles, německy Rosenkohl nebo Sprossenkohl, italsky cavoletti di Bruxelles - je odrůda brukve, která se poprvé objevila v roce 1750 v okolí Bruselu v Belgii a místo jejího původu se také v mnoha případech objevuje v jejím pojmenování. Velmi zdravá zelenina Růžičková kapusta je košťálová…

Růžová voda

Růžová voda je přírodní ochucovadlo vyrobené z květů růží. Používá se zejména v zemích orientu k dochucování moučníků a sladkých jídel. Růžová voda je běžně k dostání v prodejnách zdravé výživy.

Rybí omáčky a pasty

Známe garnátovou pastu, asijskou rybí omáčku, ústřicovou omáčku, kaviárový krém, lososový krém a sardelovou pastu. Garnátová pasta - anglicky "shrimp pasta". Vyrábí se ze sušeného garnátového masa a soli. Je pálivě ostrá a páchne rybinou. Při vaření s pokrmem se zápach ztrácí. Hodí se k masitým a rybím pokrmům. Asijská rybí omáčka - je řídká, vyrábí se z fermentovaných ryb, např. sardelí, sépií nebo makrel. Patří do polévek a jídel z pánve wok.…

Rybí tuk

Rybí olej – tuk – by měl být vzhledem k obsahu látek, které jsou velmi důležité pro lidský organismus, pravidelnou částí stravy. V současné době se používá především jako potravinový doplněk.   Rybí tuk se jako lék a preventivní prostředek začal používat už přibližně před 400 lety. Ještě před tím se využíval především k svícení a při zpracování kůží. Rybí tuk obsahuje především zdravé nenasycené mastné omega-3 kyseliny, které jsou pro lidský…

Rybíz

RYBÍZ ČERVENÝ - meruzalka červená - Rimes rubrum, anglicky red currant, francouzsky grosseille nebo německy Rote Johannisbeere je nenáročná a oblíbená zahradní rostlina s malými plody, které rostou a zrají v tzv. hroznech. Červený rybíz je stále ze všech druhů nejoblíbenější a nejvíce pěstovaný, a to i přes skutečnosti, že bílý a růžový rybíz jsou sladší a černý rybíz obsahuje více zdraví prospěšných látek. Nakyslý, šťavnatý, aromatický… a…

Rybíz bílý

RYBÍZ BÍLÝ - latinsky Ribes glandulosum, anglicky white currant - je nenáročná a oblíbená zahradní rostlina s malými plody, které rostou a zrají v tzv. hroznech, jsou zbarvené do bíla. Zvláštní, novou a méně známou odrůdou je rybíz růžový. Ve Francii vyšlechtili například Rose de Champagne, který je nejsladším pěstovaným rybízem na celém světě. Lahodný, šťavnatý, aromatický… a zdravý! Bílý rybíz je sladší, jemnější a aromatičtější než…

Rybíz černý

RYBÍZ ČERNÝ - latinsky Ribes nigrum, anglicky black currant - je samostatným druhem rybízu. Na ovocných keřích se rodí menší jedlé bobule s velmi vysokým obsahem vitamínu C. Aromatické a velmi zdravé ovoce Černý rybíz je aromatičtější než červené a bílé odrůdy a má i jinou typickou chuť. Pěstuje se jak pro osobní spotřebu, tak pro průmyslové účely. Mimo bobulí se částečně ve farmacii a léčitelství využívají i listy Původ a historie První…

Ryby - nákup a příprava

Rybí maso je lehce stravitelné a obsahuje velmi mnoho plnohodnotných bílkovin a minerálních látek, jako například fosfor, u mořských ryb pak navíc jód, fluór a sodík. Minerálních látek je více v rybím mase červeném než bílém.  Tučnější ryby mají mnoho vitamínu A a D. Ve svalovině i ve vnitřnostech jsou vitamíny A, B1, B2 a B12. Biologicky hodnotný rybí tuk je v mase ryb rozložený rovnoměrně. Kvalita rybího masa je ovlivněna především prostředím,…

Ryby - tepelné úpravy

Sladkovodní i mořské ryby je možné připravit různými způsoby podle velkého množství nejrůznějších receptů.  Většina druhů ryb je vhodná pro všechny možnosti úprav. Ryby se samozřejmě připravují vykuchané, očištěné a omyté. Ryby je vhodné zařazovat do jídelníčku celý rok, tedy i v letním období, a to sladkovodní i mořské. Chlazené, ale i zmrazené ryby se v současné době díky moderním technologiím svoji kvalitou již vyrovnají čerstvým. V letních…

Rychlé nakládání

Jde o metodu, kdy se lák nastřikuje přímo do krevních cév nebo se vstřikuje do masa.

Ryynimakkara – syrový

Klobása s vysokým obsahem vařených pšeničných nebo ječných krup, ochucená zázvorem, hřebíčkem a pepřem. Ryynimakkara byla původně bezmasá klobása, v současnosti se do ní přidává vepřové, hovězí nebo jehněčí maso. Klobása měří 15cm a široká je 3cm. Nejčastěji se podává smažená.

Rýže

Rýže  – jsou zrna rostliny rýže setá – Oryza sativa. Rýže se řadí mezi nejstarší potraviny lidstva.   Rýže podle způsobu zpracování Obsah výživných látek v rýži se nejlépe pozná podle barvy – čím víc je rýže bílá, tím méně výživných látek obsahuje. Přírodní rýže – natural – zrna s plevami a s velkým množstvím živin a krátkou dobou uskladnění Loupaná rýže – leštěná – zbavená plev, má sněhově bílou barvu, může se skladovat delší dobu, ale má…

Ryzec černohlávek

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Klobouk ryzce černohlávka měří 20-70mm, je kuželovitý, potom vyklenutý až plochý, s hrbolkem. Ve stáří je zvlněný, suchý, radiálně vráščitý. V mládí je zbarvený černě, ve stáří vybledá do červenohnědé až špinavě žlutohnědé barvy. Lupeny jsou připojené, nakonec až sbíhavé, v mládí zbarvené čistě bíle, potom jsou světle okrově nažloutlé, po poranění červenající. Třeň o rozměrech 50…

Ryzec datlí

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Ryzec datlí je podobný ryzci černohlávku, je však robustnější, s tmavohnědým, sépiově nebo olivově hnědým kloboukem, na okraji někdy světlejším. Klobouk je hladký, s nevýrazným hrbolkem. Lupeny jsou světle okrové. Třeň o rozměrech 30-50x10-20mm je nahoře bělavý, jindě zbarvený stejně jako klobouk. Mléko chutná nejdříve mírně, po chvíli výrazně palčivě. Ryzec datlí roste ve…

Ryzec ďubkovaný

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do října. Klobouk ryzce ďubkovaného měří 60-200mm, je vyklenutý, brzy plochý, uprostřed vmáčklý, na okraji dlouho podvinutý, uprostřed hladký, jinde přitiskle šupinatý, na okraji plstnatý, za vlhka slizký. Zbarvený je slámově až rezavě žlutě nebo nažloutle. Lupeny jsou husté, zbarvené krémově až nažloutle, v mládí roní kapky. Třeň o rozměrech 30-80x20-35mm je válcovitý, krémový až…

Ryzec dubový

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od června do října. Klobouk ryzce dubového měří 40-100mm, je nízce vyklenutý, brzy uprostřed vtlačený, dlouho podvinutý, matný, suchý, někdy naznačeně nebo skvrnitě pásovaný. Zbarvený je načervenale hnědě až skořicově hnědavě, vybledá až do růžově plavé barvy. Lupeny jsou světle okrové, potom světle skořicové, ve stáří bíle poprášené. Třeň o rozměrech 50-100x10-20mm je válcovitý, zbarvený jako klobouk…

Ryzec kafrový

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do října. Klobouk ryzce kafrového měří 25-50mm, je nízce vyklenutý, potom uprostřed vtlačený až nálevkovitý, většinou s ostrým hrbolkem, dlouho podvinutý. Je ojíněný, nelesklý, nepásovaný, suchý, na okraji jemně vrásčitý. Zbarvený je špinavě červenohnědě, za vlhka červenohnědě až cihlově červenohnědě. Lupeny jsou přirostlé, husté, zbarvené červenohnědě. Po otlačení jsou hnědě skvrnité, ve…

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist