Gastroslovník

Zde najdete snad úplně vše o nejrůznějších potravinách a surovinách - ovoci, zelenině, masu, rybách, luštěninách atd. Nechybí ani jednoduché vysvětlení různých kuchařských výrazů nebo gastronomických názvů postupů. V tomto rozsáhlém gastronomickém slovníku najdete požadované informace nejen podle abecedy, ale i pomocí fulltextového vyhledávání. Pro ještě jednodušší a rychlejší hledání lze využít i jednotlivé kategorie.

Limburger

Jde o měkký sýr původem z Německa. Vyrábí se z kravského mléka sráženého syřidlem. Hmota nařezaná na hrubá zrna se plní do děrovaných forem a několikrát se obrací, aby mohla odtéci syrovátka. Poté se sýr vkládá do solného roztoku. Během zrání se sýr ještě obrací a vtírá se do něj solný roztok. Limburger zraje ve vlhkých sklepech celkem 3-4 týdny. Má tvar hranolu a hmotnost 200g-1kg. Těsto je světle žluté a má měkkou konzistenci, kůrka je…

Límcovka měděnková

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od srpna do listopadu. Klobouk límcovky měděnkové měří 20-80mm, je polokulovitý, potom vyklenutý až plochý, s tupým hrbolkem. Za vlhka je slizký, v mládí pokrytý bělavými šupinami, vytrvávajícími na okraji až do stáří. Zbarvený je modrozeleně, ve stáří až žlutozeleně nebo okrově. Lupeny jsou široce připojené, bledé, potom fialově šedé až fialově hnědé, s bělavě vločkatým ostřím. Třeň o rozměrech 40…

Límcovka věnčená

 Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od července do listopadu. Klobouk límcovky věnčené měří 15-50mm, je téměř polokulovitý, brzy ploše vyklenutý, za vlhka lepkavý. Zbarvený je světle okrově až žlutookrově. Lupeny jsou vykrojeně připojené, poměrně husté, zbarvené šedofialově, potom purpurově až čokoládově hnědě, s bělavě vločkatým ostřím. Třeň o rozměrech 25-50x4-10mm je válcovitý, jemně vláknitý, naspodu někdy vločkatý. Zbarvený je…

Límcovka vrásčitoprstenná

Patří do skupiny lupenatých, doba výskytu je od května do října. Klobouk límcovky vrásčitoprstenné měří 60-150mm, je kuželovitý, ploše vyklenutý až plochý, dlouho podvinutý, hladký, lesklý. V mládí je vínově hnědý, s nepravidelnými zbytky bělavého vela, potom okrově hnědavý, ve stáří až krémový, jemně vínově hnědě vláknitý. Lupeny jsou široce připojené, zbarvené světle šedě, potom černofialově, s bělavým, jemně zoubkatým ostřím. Třeň o rozměrech…

Limetka

LIMETA známá také jako LIMETKA -botanicky Citrus aurantiifolia, anglicky a francozsky lime, německy Limette nebo španělsky lima ácida je citrusový plod stromu Citrus limetta. Příjemně kyselé a velmi zdravé ovoce… Limeta je kyselé citrusové ovoce, které zná asi každý. Pokládáme ho většinou „jen“ za odrůdu citronu, z které se používá především šťáva. I limetka má ale větší využití a samozřejmě jako všechny citrusové plody i významné účinky na…

Lincolnshire sausage – syrový

Klobása vyrobená z hrubě mletého vepřového masa. Lincolnshire sausage je méně peprná než většina britských klobás. Okořeněná je zpravidla šalvějí, muškátovým oříškem, novým kořením a zázvorem. Lincolnshire sausage měří 12cm a široká je 3cm.

Linguica – fermentovaný

Brazilská klobása vyrobená z fermentovaného libového vepřového masa, kořeněná paprikou a česnekem. Linguica se obvykle nesuší, měří 43cm a široká je 4cm.

Linguica – fermentovaný, sušený

Linguica patří k nejběžnějším portugalským klobásám. Je vyrobená z jemně mletého vepřového masa, česneku, papriky, oregana a římského kmínu. Před konzumací se klobása udí a suší, často se přidává do dušených pokrmů. Linguica měří 30cm a široká je 2,5cm.

Linguine

Jedná se o těstoviny ve tvaru dlouhých úzkých nudlí.

Lín obecný

Lín je rozšířený téměř po celé Evropě, nevyskytuje se jen na severu Skandinávie, na severu Skotska a v přítocích Severního ledového oceánu. Kůže línů je hrubá, silně sliznatá, zbarvená dozelena. Sliz chrání kůži před poraněním. Lín obecný dosahuje délky 60cm, většinou dorůstá jen do délky 20-30cm. Líni jsou nejchutnější kaprovité ryby. Při kuchyňské přípravě je třeba postupovat opatrně, mícha a svalstvo línů jsou i několik hodin po zabití ryby…

Lipan podhorní

Tento druh je rozšířený od severovýchodní Evropy a přítoků Bílého moře přes východní a střední Evropu až po sever Balkánu, Itálie a východ Francie. Lipan podhorní je zabarven stříbřitě, hřbet je tmavší než boky a břicho. Ryby dosahují délky 60cm a hmotnosti 2,5kg. Do prodeje se většinou dostávají lipani o délce 30cm a hmotnosti asi 250g. Maso lipanů je bílé, libové a vůní připomíná tymián. Vhodnou úpravou je dušení nebo pošírování.

Lipový med

LIPOVÝ MED - med z lipových květů. Historie a výskyt Med z květů lípy se vyrábí v Evropě a Americe. Je to jeden z nejvíce vyráběných medů již po tisíce let. Lípa byla symbolem zdraví, života, nebo plodnosti, u nás je to národní strom. Když kvete v sezóně koncem jara a na začátku léta lípa, má velmi výrazné aroma a produkuje nektar, což velmi láká včely a ty pak produkují kvalitní med. Vzhled, chuť, vůně… Lipový med má výraznou, tmavší,…

Liška ametystová

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od června do října. Liška ametystová je velmi podobná lišce obecné, klobouk má ale na okraji fialový nádech a je od středu šupinkatý. Roste na stejných stanovištích.

Liška bledá

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od června do října. Liška bledá je velmi podobná lišce obecné. Liší se od ní světlejšími a masitějšími plodnicemi s tenčím kloboukem. Podobná je také liška rezavějící, která je tmavší a po poranění zvolna rezaví.

Liška Friesova

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od června do října. Liška Friesova se podobá lišce obecné, je však drobnější – klobouk měří 10-30mm a třeň 10-30x2-5mm. Klobouk je v mládí oranžový až růžově oranžový, ve stáří až oranžově hnědavý, někdy jemně otrubičnatý, s lososovými až oranžovými lištami, ve stáří žlutooranžovými. Liška Friesova roste vzácně v listnatých lesích, především v bučinách, na kyselých půdách.

Liška kadeřavá

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od srpna do října. Klobouk lišky kadeřavé měří 15-50mm, je plochý, potom hluboce nálevkovitý, zvlněný. Zbarvený je žlutohnědě až šedohnědě. Hymenium je zpočátku hladké, potom radiálně vrásčité, šedé, poté béžově okrové. Třeň o rozměrech 20-60x3-8mm je válcovitý, ve stáří duty. Zbarvený je béžově až šedožlutě, na vrcholu žlutavě. Liška kadeřavá roste nepříliš vzácně jednotlivě, ve skupinách nebo v…

Liška nálevkovitá

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od července do října. Klobouk lišky nálevkovité měří 15-60mm, je vyklenutý až plochý, na středu vmáčklý až hluboce nálevkovitý, zvlněný. Je zbarvený žlutohnědě, okrově šedě až šedohnědě, za vlhka a ve stáří bývá černavý, vzácně také žlutý. Lišty jsou sbíhavé, tlusté, vidlené, zbarvené žlutě, šedě ojíněné. Třeň o rozměrech 30-80x3-10mm je válcovitý, nepravidelný, dutý, zbarvený žlutavě. Liška…

Liška obecná

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od června do října. Klobouk lišky obecné měří 30-100mm, je sklenutý až nálevkovitý. Zbarvení klobouku je oranžově žluté až žlutookrové, někdy bělavé. Lišty jsou tlusté, sbíhavé, vidlené, zbarvené žlutě. Třeň o rozměrech 30-80x8-30mm je válcovitý, zbarvený stejně jako klobouk. Dužnina je bělavá až nažloutlá, s ovocnou vůní. Liška obecná roste hojně, jednotlivě nebo ve skupinách. Vyskytuje se v…

Liška žlutavá

Patří do skupiny nelupenatých, doba výskytu je od července do října. Liška žlutavá je tvarově podobná lišce nálevkovité. Liší se od ní především dlouho hladkým, potom jen vrásčitým až jemně žilnatým žlutooranžovým hymeniem a třeněm zbarveným oranžově žlutě. Klobouk je šedohnědý, zpočátku vločkatě šupinkatý, později lysý. Liška žlutavá roste nepříliš hojně v listnatých i jehličnatých lesích.

Lískový olej

LÍSKOVÝ OLEJ – vzácný a drahý jedlý olej vyráběný z ořechů lísky obecné (Corylus avellana) je výživný a obsahuje řadu zdraví prospěšných vitamínů a minerálů. Zdravý, chutný, výživný…. Olej z lískových oříšků má velice výživné složení a vysoké množství vitamínů a minerálů. Lískový olej má lahodnou chuť a obsahuje nízké množství nasycených mastných kyselin, a proto pravidelným užíváním pomáhá snižovat riziko srdečních chorob. Původ a historie …

počet položek na stránku

Nejhledanější

Nejsou zde žádné hledané položky.

 
×

Přidávat recepty
mohou pouze přihlášení uživatelé.

Stačí se přihlásit nebo registrovat

TOPlist